נלסון מנדלה

סיפורה של מלחמה שיוויונית

התחלה קצרה, מי היה ?

נלסון מנדלה נולד ב18 ליולי בשנת 1918 ונפטר ב5 בדצמבר 2013.
היה מדינאי דרום אפריקאי ,מהפכן וחתן פרס נובל לשלום.

נעוריו

נולד במזבו,טרנסקאי שבדרום אפריקה ,היה בן לשבט התמבו.
אביו, הנרי מגדאדלה מנדלה, היה ראש כפר הולדתו ולמשך שנים שימש כיועץ למנהיגיו של שבט הת'מבו. עם מות אביו, הפך מנדלה לבן חסותו של צ'יף שבט הת'מבו והיה מיועד לכהן כצ'יף במקומו בבוא היום. תהליך יישוב המחלוקות בחצרו של הצ'יף השפיע על מנדלה הצעיר, שבחר ללמוד משפטים. הוא החל את לימודיו בפורט הייר, אולם לאחר שהשתתף בשביתת סטודנטים הושעה מהלימודים וסולק מהמוסד. ב־1940 הוא השלים את לימודיו בהתכתבות, התמחה במשרד עורכי דין ביוהנסבורג ונרשם ללימודי תואר ראשון במשפטים‏

הסיבות שהובילו להגדרתו כטרוריסט בחלק מהמדינות ומאסר

ב־1942 הצטרף מנדלה לשורות מפלגת השחורים הקונגרס הלאומי האפריקאי ב1944 עזר להקים את ליגת הנוער של הקונגרס וב1952 השתתף בקמפיין נגד המשטר ונסע לכל מיני מקומות בדרום אפריקה וארגן מלא מחאות נגד חוקי הגזענות לשחורים ונאסר על תנאי.

בשנת 1960 נשלח למאסר מיכיוון שהוציאו שאוסר על ANC (הקונגרס הלאומי האפריקאי ) להתקיים ומפני שגם היה בקונגרס נעצר. בשנת 1961 השתחרר והצתרף למחתרת שם הקונגרס יצר את הMK שהיה ארגון חדש.
ב־1962 יצא מנדלה מדרום אפריקה לאימונים צבאיים באלג'יריה,עם חזרתו הוא נעצר והועמד לדין באשמת יציאה בלתי-חוקית מגבולות המדינה והסתה לשביתות. מנדלה ניהל בעצמו את ההגנה במשפטו. בנאומיו הצהיר כי הוא מוכן למות כדי לקדם את מטרתו. בנובמבר 1962 הוא הורשע ונידון למאסר של חמש שנים. במהלך ריצוי העונש, ב-11 ביוני 1964, הוא הואשם בפעילות חבלנית ובקשירת קשר נגד השלטון ונידון למאסר עולם.ב11 בפבראור 1990 סוף כל סוף השתחרר

מעמדו כנשיאה השחור הראשון של דרום אפריקה

מנדלה ודה קלרק הובילו את דרום אפריקה לפירוק משטר ההפרדה הגזעית ולעריכתן של בחירות דמוקרטיות אמיתיות ראשונות ב־1994, שבהן הותר לראשונה לאזרחים שחורים וצבעוניים (בני תערובת) להצביע. על פעילותם זאת זכו מנדלה ודה קלרק בשנת 1993 בפרס נובל לשלום.

  • בבחירות שנערכו בין 26 ל-29 באפריל 1994 זכה ה־ANC לרוב בפרלמנט, אולם רוב קטן משני שליש מהחברים הדרוש לשנות את החוקה. ב־9 במאי בחר בקייפטאון הפרלמנט החדש במנדלה לנשיאה השחור הראשון של דרום אפריקה

יחסו לסכסוך הישראלי-פלסטיני

מנדלה אמר כי הוא "מבין היטב מדוע ישראל כבשה אדמות אלו (יהודה ושומרון). הייתה מלחמה."‏[5] אך מנגד התנגד לכיבושם המתמשך ואף הצהיר בביקור בעזה כי "אין טעם לדבר על שלום כל עוד היא (ישראל) עדיין מחזיקה בשטחים"‏[6]. הוא האמין שערפאת רצה בשלום עם ישראל וראה בו דמות הירואית. עם פטירת ערפאת ספד עליו ואמר כי "ערפאת היה אייקון ואחד הטובים בעולם"‏[7].

מנגד, מנדלה סיפר שספרו של מנחם בגין "המרד" היווה מקור השראה עבורו והוא תיאר את דוד בן-גוריון כמנהיג משכמו ומעלה. הוא הביע סימפטיה לעם היהודי ולמדינת ישראל, ואמר כי "למרות הסבל והקשיים האדירים שפקדו את העם היהודי ומדינת ישראל לאורך השנים, תמיד שמתם דגש מיוחד על החינוך וההשכלה, וזהו סוד הצלחתכם. אני קורא לבני עמי לראות זאת כמודל לחיקוי"

מדוע לדעתנו נלסון מנדלה משמש דמות מופת?

לדעתנו נלסון מנדלה משמש דמות מופת מיכיוון שתמיד הייתה לו מטרה להעלים את הגזענות נגד השחורים ובשביל להגשים אותה וויתר על המון דברים כמו החופש שלו ,משפחתו וויתר על חיים נורמליים משהו שיש לכם פה בישראל ואתם עוד חושבים שבעיותכם רציניים.כמו שהבנתם כשמישהו באמת רוצה משהו הוא יכול להשיג אותו ולשנות אם זה את העולם ומי שיש לו את התכונה הזאתהוא דמות מופת ולנלסון יש תכונה כזאת ובזכותה היה גם חתן פרס נובל לשלום אם שותפו ונשיא ולכן נלסון מנדלה היה דמות מופת.

אההה והילדים שאוהבים כדורגל שתדעו שבמונדיאל 2010 שהיה בדרום אפריקה השתתף בטקס נעילת המונדיאל.
נדב איל על סיפור חייו המדהים של נלסון מנדלה
מלמעלה סיפור חייו של נלסון