קוקאין

חקרתי על הקוקאין וגילית ש...


קוקאין הוא אלקלואיד טרופאני המשמש כסם, המופק מעלי צמח הקוקה, שגדל בעיקר בדרום אמריקה באזורים ההרריים של קולומביה, בוליביה ופרו.

קוקאין משמש ברפואה להרדמה, בעיקר בניתוחי עיניים, אף וגרון.

לצד השימושים הרפואיים שלו, הקוקאין הוא גם סם פסיכואקטיבי שאנשים נוטים לעשות בו שימוש פלילי אשר מוגדר כמזיק רפואית[1]. בשל היותו חומר רעיל וממכר, הפצתו, החזקתו וצריכתו שלא למטרות רפואיות אסורות כמעט בכל רחבי העולם. הקוקאין נחשב "סם של עשירים", בשל מחירו הגבוה יחסית לסמים אחרים.השפעתו יוצאת הדופן של הקוקאין נובע מכך שלמעשה הוא פועל כשניים ואולי אף כשלושה חומרים, כלומר הוא משפיע בו בזמן בכיוונים שונים כאשר סוג ההשפעה תלוי במשתמש, בתנאי השימוש, בתדירות השימוש ובסוג החומר:
1. קוקאין גורם ל"הרגשה טובה" (אופוריה- euphoria) ובזאת הוא דומה לסמים אחרים;
2. קוקאין הינו חומר מעורר, משחרר וממריץ מבחינה גופנית ונפשית. כתוצאה מהפעילות הפיזית המוגברת, קוקאין מעודד וממריץ את המשתמש לוותר על הכול, כולל מזון, שתייה ושאר פעילויות הכרחיות, כדי לחזור אל הסם ואל אותה הרגשה טובה;
3. קוקאין גורם לכיווץ ולהיצרות של כלי הדם והוא פעיל מאוד כסם הגורם להרדמה מקומית. תכונה אחרונה זו חשובה ביותר מכיוון שהיא כנראה אחראית להשפעתו הרעילה של הסם, ולאותם מקרים שבהם הוא גורם להפסקת פעולת הלב ולמוות.

ובנוסף עם ההתפשטות המהירה של השימוש בקוקאין בארצות הברית, בשנות השישים ושבעים, התגלה מהר מאוד כי נשים הרות, שצרכו קוקאין בעת ההיריון, חשפו את העובר לחומר. הדיווחים הראשונים מסרו על גילויי אי שקט או תרדמת בילודים, תופעות שנתגלו עם הלידה ונמשכו מספר שבועות. מחקרים מעמיקים יותר, שכללו סריקות אולטרא-סאונד, גילו בעיות נוספות וחריפות יותר. אצל אחוז ניכר של תינוקות לאמהות שהשתמשו בקוקאין התגלו ליקויי התפתחות קשים במוח ובאיברים אחרים. רוב הבעיות נוצרות כנראה מפגיעה באספקת דם כיוון שקוקאין גורם להיצרות כלי דם. קוקאין משבש גם את פעילותם התקינה של דופאמין וסרוטונין, שיש להם תפקיד בהתפתחות תאי העצב במוח. ניסויי מעבדה שנערכו בשנים האחרונות מוכיחים גם שקוקאין משפיע וגורם לשינויים בביטוי גנים חשובים האחראים על ביטוי חלבונים רבים. ההשפעות הרחבות והמשמעות הרפואית של ממצאים אלה ודאי עוד יבדקו במחקרים רבים.עלי הקוקה נקטפים, נגרסים, ומושרים בחומר אתרי כמו מדלל צבע, בנזין, סולר ואחרים. לאחר ההשריה מסננים מהנוזל את תמצית העלים. החומר המתקבל עובר תהליכי סינון ומיצוק בעזרת תוספים שונים, עד שמתקבלת עיסה לבנה שייבושה מביא לקבלת אבקה לבנה גבישית שהיא הקוקאין.

חלק מהחומרים המעורבבים עם הקוקאין עלולים להיות קטלניים בפני עצמם, במיוחד לאלה המשתמשים בהזרקה.