-ALMANYA-

Ekrem Atay Daloğlu

Almanya Nerededir?

Almanya Orta Avrupa'da bir ülkedir. Tam adı Almanya Federal Cumhuriyetidir. Nüfusu 81,1 milyondur. Kuzeyinde Danimarka Kuzey Denizli ve Baltık Denizi bulunur. Doğusunda Polonya ve Çek Cumhuriyeti bulunur. Güneyinde Avusturya ve İsviçre bulunur. Batısında Fransa Lüksenburg ve Hollanda bulunur. Avrupa birliğinin en büyük ülkesidir.

Yiyecekler

Almanya'da bira bol tüketilir. Et yemekleri için domuz, inek ve kümes hayvanları yenir. Beyaz et olarak alabalık,sazan ve turna baığı bol tüketilir. Onun dışında ton balığı,levrek,uskumru ve somon da bolca yenir. Sebzeler havuç,şalgam,bezelye,kuşkonmaz,ıspanak ve fasulye'de bol tüketilir.

Bölgeler

Almanya 16 eyaletten oluşur. Almanya, Almanca'da "Länder" (Türkçe'de "topraklar" ya da "bölgeler") olarak bilinen 16 bölgeden oluşan bir federasyondur. Almanya'nın şehirlerinden ikisi olan Berlin ve Hamburg'un "şehir eyaleti" denen kendi toprakları vardır. Geri kalan 14 bölge Almanca'da "Flächenländer" diye adlandırılır. Almanya Federal Cumhuriyeti'ni oluşturan 16 eyaletler yanlarında başkentleri ile beraber listelenmiştir.
Almanya Tanıtım Videosu