שכבות באור הזרקורים

שכבות מספרות...

שכבת א'- אז כך נראתה השנה שלנו ב-א'...

ההיכרות שלנו החלה ימים ספורים לפני תחילת שנת הלימודים, מפגש הכרות מלבב עם ילדי הכיתה המקסימים, בערב פגשנו את הוריכם הנרגשים.

בתחילת השנה, הכרנו את החונכים (ילדי כיתות ו'), אשר ליוו אתכם במהלך השנה. כששאלנו אתכם מה נתנו לכם הבוגרים? השבתם: "החונכים נתנו לנו תחושת שייכות והרגשת ביטחון של אח בוגר. חגגו אתנו את חגי ישראל והעשירו אותנו בפעילויות שונות ומגוונות".

במהלך השנה, יצאנו לסיורים וטיולים מעשירי ידע, כגון: בית יחיאל, הצגות, ספריית אבן-יהודה, שמורת נחל אלכסנדר ומרכז להצלת הצבים.

עוררתם בנו גאווה כאשר במסגרת "יום המעשים הטובים" ופרויקט "הנתינה" כל השנה, אימצתם אל ליבכם את מועדון "גיל הזהב". לקראת החגים הכנתם קישוטי חג ובחג חנוכה התארחנו להדלקת נר ראשון בהוסטל. ביום הנתינה ביקרו הסבים והסבתות בבית הספר ונהנינו יחד מפעילויות מעשירות בנושא נתינה ושיחקנו במשחקים של פעם.

בחג השבועות הרגשתם כבר בוגרים, רקדתם והופעתם מול ילדי ביה"ס ומול ההורים. ובקרוב לכיתה ב' אנו עולים!

מאחלים לכולם חופשה נעימה...


אירנה רזבוזוב, רכזת השכבה ומחנכות השכבה עדי חלפון וציפי שמולביץ.

שכבת ב'- קשה להאמין שהסתיימה לה שנה נוספת.

תלמידי שכבת ב' היקרים,

קשה להאמין שהסתיימה לה שנה נוספת.

הייתה זו שנה גדושה בעשייה. שנה מיוחדת אותה חוויתם כתלמידים בוגרים ולא עוד כתלמידים צעירים בראשית דרכם. אחרי שרכשתם קריאה ומיומנויות של לומד עצמאי נפתחו בפניכם עולמות חדשים ומגוונים של למידה.

במסגרת פרויקט הנתינה עסקנו בנתינה לכוחות הביטחון וההצלה, אימצנו את תחנת כיבוי האש בקדימה, את תחנת מד"א נתניה ואת השיטור הקהילתי באבן יהודה. יצרנו קשרים עם היחידות, ארחנו בבית הספר, התארחנו ובעיקר פינקנו בהמון אהבה.

השנה התנסינו בהמון חוויות ראשוניות ומרגשות:

התחלנו את לימודי התורה, במסגרתם הכרנו את ספר התורה וקיבלנו את חומש בראשית בטקס חגיגי בבית הכנסת.

יצאנו לטיול בנאות קדומים, ערכנו שם מסע קסום אל ארץ התנ"ך ואפילו נפגשנו עם סופר סת"ם. למדנו על יום השבת והתנסינו באפיית חלות.

ביקרנו במוזיאון הראשנים של באבן יהודה ולמדנו על התפקידים של בני המשפחה בעבר.

במסגרת חגיגות ה-70 של מדינת ישראל ערכנו למידת חקר בולי ישראל "מתאים לי בול".

אין ספק כי הייתה זו שנה שבה חוויתם למידה משמעותית, התבגרתם, לקחתם חלק פעיל, יזמתם והוכחתם מנהיגות.

גאות בכם ומאחלות לכם הצלחה רבה בהמשך דרככם,

אוהבות עינת רומנו, רכזת השכבה ומחנכות השכבה: הילה סובול, אלה כהן,

שכבת ג' - למידה משמעותית וחוויתית

שכבת ג' השנה עסקה בלמידה משמעותית וחווייתית. הכרנו מקומות בארץ ישראל דרך שירים, סיפורים והמלצות על אתרים. בימי שישי שרנו שירים בצוותא: שירי ארץ ישראל והלהקות הצבאיות.

70 שנה למדינה בחרנו לציין במסגרת למידה מבוססת פרויקטים. שאלנו: מה הקשר בין שמות הרחובות באבן יהודה לתולדות המדינה ואבן יהודה המושבה? את הנושא סיימנו במשחק "חפשו את הרחובות", הורים וילדים.

בפרויקט "נתינה כל השנה" נרתמנו לאסוף מזון לנזקקים באמצעות המיזם "הסל של מיכל". ביקרנו במועדונית לילדים וערכנו פעילויות משותפות. בשיעורי תורה למדנו על דמותו של משה כמנהיג ועל המצוות והחוקים שמאפיינים חברה מוסרית. בכל שבוע "מנהיג צעיר" הציג בפנינו נושא מעניין ואחר.

השנה עברה חלפה במהירות רבה והיום אנו יוצאים בהתלהבות לחופשה ארוכה.

אנו מאחלות לכם: ליהנות, לבלות, לנוח ולשמוח. אגרו כוחות מחודשים לקראת השנה הבאה.

חופשה מהנה!

גלית סופר, רכזת השכבה ומחנכות השכבה: עיינה בייצ'ר ודורית זיו אב.

שכבת ד' - שנת תשע''ח הייתה פורייה מאד עבורנו

נושא הנתינה השנתי שלנו היה נגישות ומפגש עם אנשים עם מוגבלויות. במהלך השנה התקיים הפנינג "נגישות ישראל" ובו פגשו הילדים אנשים עם מוגבלויות. במהלך ההפנינג הופעלו תחנות חווייתיות המדמות מוגבלויות שונות: תחנה המדמה מוגבלות מוטורית בידיים, שבה ביצעו מטלות כמו קשירת שרוכים בידיים עטויות כפפות קשיחות מגבילות ; תחנה המדמה מוגבלות בראייה, שבמהלכה התנסו בטעימות גלידה בעיניים מכוסות; תחנה המדמה מוגבלות בשמיעה, שכללה התנסות בהעברת מסרים באוזניים אטומות. בנוסף למדו הבאים כיצד להתמצא במרחב בעודם ישובים על כיסא גלגלים .

בסיומו של היום המרגש נערך מפגש שכבתי באמפי ובמהלכו שיתפו הילדים את רשמיהם ורגשותיהם ממהלך היום והעלו הצעות כיצד ניתן לשלב אנשים וילדים בעלי מוגבלויות בפעילויות שונות בחיי היומיום.

ביום השיא של נתינה כל השנה, השתתפו ילדי השכבה בצביעה ושיפוץ חצרות בית אקי''ם. כמו כן למדו את שיר הנתינה בשפת הסימנים והציגו אותו במפגש. בנוסף, ילדי השכבה השתתפו במקצה מיוחד עם דיירי בית אק''ים במרוץ אבן יהודה, הכינו שלטים ועודדו את משתתפי המקצה.

במהלך חודש אפריל זכינו לשמוע הרצאה מרתקת מפי אראל לוי, שחיינית פראולימפית אשר ייצגה את ישראל באולימפיאדת לונדון ב2012 ובריו ב2016. אראל סיפרה על ההתמודדות שלה עם השיתוק החלקי ברגליה בו לקתה בגיל צעיר בעקבות מחלה, ועל חייה כספורטאית, על האימונים המפרכים ועל משמעותה של עבודה קשה בדרך להשגת המטרות בחייה. סיפורה מעורר ההשראה ריתק את הילדים, הם שאלו שאלות רבות, התעניינו וסיכמו את המפגש כחשוב ומרגש.

במהלך המחצית השנייה של השנה החלו התלמידים לעבוד על הפרוייקט השנתי בנושא אתרים באבן יהודה, זאת המסגרת לימודי מולדת "היישוב שלי" בסימן שבעים שנה למדינה. הילדים חקרו בקבוצות העבודה אתרים שונים ביישוב כמו: בית יחיאל, בית השומר, בית הכנסת הגדול ועוד. במהלך העבודה ערכו ראיונות עם תושבי היישוב הוותיקים אשר סיפרו להם על הקמת היישוב.

לרגל יום ירושלים הציגו ילדי השכבה את השיר "ישראל שלי" בריקוד סוחף בכנס בהשתתפות יתר בתי הספר ביישוב.

גלית פניגשטיין, רכזת השכבה ומחנכות השכבה: אילנית איטון והילה טיבי.

שכבת ה' - למידה פעילה וחווייתית, עבודת צוות, תהליכי חקר ופתרון בעיות.

בשכבת ה' עסקו השנה במגוון תחומים, מתוך רצון לעודד למידה פעילה וחווייתית, עבודת צוות, תהליכי חקר ופתרון בעיות.

הנהלת בית הספר מעודדת בהתמדה העשרת תלמידים והכשרתם לקראת המאה ה-21, הדבר בא לידי ביטוי בקורסי הבחירה העשירים המתאימים את עצמם לטרנדים הכי עכשוויים, לשבירת תבניות ופריצת דרך מחשבתית ויצירתית.

שכבת ה' השתתפה בקורסי בחירה, שהיו חלק מתוכנית הלימודים הבית ספרית. התלמידים נחשפו למגוון רחב ומיוחד של תכנים והעשרה במסגרת זו. חלק מתלמידי השכבה הקימו את חדר הבריחה בבית הספר וכלל תלמידי השכבה התנסו בחוויה של התמודדות מול אתגרי חשיבה.

כמו כן, שכבת ה' הייתה החלוצה בשיעורי ריקודים סלוניים באבן יהודה! השכבה הצטרפה לאלפי תלמידים בארץ ובעולם. פרויקט כיתות לומדות נוסדה בניו יורק בשנת 1994 על ידי פייר דוליין – אלוף העולם בריקודים סלוניים. התוכנית משתמשת באומנות הריקוד כאמצעי ללימוד הערכים: כבוד הדדי, עבודת צוות ואלגנטיות. זוהי חוויה חד פעמית שתלך איתם לכל חייהם.

השכבה אף עסקה בתכנים לימודיים העוסקים בעליות השונות מלפני קום המדינה ובמסגרת ה-PBL (למידה מבוססת פרויקטים) עסקו התלמידים בחקר הסיפורים מאחורי השירים מקום המדינה ועד שירים מהשנה האחרונה.

ביום המעשים הטובים שהיה בסימן מיחזור – התלמידים לקחו חלק פעיל בשוק קח תן ובמקביל שתלו עציצים בבקבוקי פלסטיק ממוחזרים.

בנוסף, תלמידי השכבה תרמו שי לניצולי שואה בפורים. התלמידים קיבלו תעודת הוקרה בה נכתב בין היתר: "תרומתך מעניקה לך את שמחת הנתינה לאחר, שבה גלום האושר האמיתי, מאירה את יומו של זה המקבל ממך, מגוונת לו את שגרת יומו ומעניקה לו כוחות נפש להתנהל בחייו".


רונית גל, רכזת השכבה ומחנכות השכבה: לי גורן, ציפי אבידן, נעמה סמבל, אייל ארד וסייעות השכבה.

https://www.youtube.com/watch?v=1PC7jHSS2GA

שכבת ו' - בוגרים יקרים, שכבת ו' מחזור ע"ט מנהיגים ויוזמים

אתם מסיימים שש שנים בהם עברתם בשבילים מגוונים והצטיידתם בחוויות ובכישורים שילוו אתכם בהמשך השנים. בכל שנה רכשתם תובנה חדשה, למדתם סבלנות, הפגנתם יוזמה, תרמתם לקהילה, עבדתם בצוות, למדתם לשתף פעולה ולהשיג פשרה ומכל עשייה השכלתם בחוכמה.

כעת אתם עומדים בפתחה של דרך חדשה, בטוחים כולנו כי תצלחו את המסע בהצלחה ותעשו שימוש בכלים, ידע, מיומנויות ויכולות שרכשתם בשש שנות הלימודים בביה"ס "בכר".

כל אחד ואחת מכם עולם מלא של רגש ועוצמה, ולכל אחד מכם דרך ייחודית וגוון אופי משלו לממש עצמו. הסוד להצלחה טמון בכם והכוח לשנות מצוי בידכם.

שתמיד תשאפו למצוינות והצטיינות, לא רק בלימודים, אלא גם בחיים ותמצאו את הנתיב בו תהיו משפיעים, תורמים ומאושרים.

צאו אל דרככם החדשה מחזור ע"ט, היו קשובים ללבכם והאמינו בכוחכם.

אנחנו, כל משפחת "בכר" תמיד נהיה כאן עבורכם.

בהצלחה ובאהבה רבה

סיגלית דוד, רכזת השכבה, והמחנכות: רחלי סלייטר, נטלי סמיפור וננסי בן ארויה