הטרומבון

כלי נשיפה ממתכת

מבנה וסוגי המבנה של הטרומבון

טרומבון הוא כלי נשיפה ממתכת מקור השם באיטלקית הוא "חצוצרה גדולה".

הפקת צלילים מין הטרומבון מונפקת על ידי הפה, וגבה הצליל מונפק על ידי משיכה עם היד.

עיצובו של הטרומבון ייחודי בקרב כלי הנשיפה. במקום שסתומים, הקיימים כמעט בכל כלי הנשיפה האחרים והמשמשים להפקת התווים השונים, בטרומבון נעשה שימוש בצינור מחליק (הנקרא גם סלייד ), אשר את אורכו הנגן משנה כדי לשנות את גובה הצליל, וזה חוזקו וייחודו של הטרומבון בהשוואה לכלי הנשיפה האחרים.

הטרומבון הנפוץ ביותר הוא הטרומבון הטנור, אך קיימים גם טרומבוני בס, קונטרבס, אלט וסופרן. צליל הטרומבון נחשב כקרוב ביותר לצליל האנושי הן מבחינת המנעד והן מבחינת הרכות והחום שהוא יכול להפיק.

קיימים גם טרומבונים עם שסתום הנקרא 'קוורט' הנחשב כאילו השסתום הרביעי (למרות שהם ללא שסתומיים אלא סלייד) מבחינת השינוי בצליל שהוא גורם: מוריד את הצליל בשניים וחצי טונים. השסתום הזה אינו שסתום המתלבש על הסלייד אלא על הפעמון.

קיימים טרומבונים מעטים עם שסתומים, שלושה במספר ושמו Valve Trombone. בטרומבונים אלו אין חליק, והנגינה בהם דומה לזו שבחצוצרה.

יצירות מפורסמות

לטרומבון נכתבו מעט יצירות יחסית לכלים אחרים, אך יש לו כמות נכבדת של סולואים כחלק מתזמורת סימפונית וכליווי למקהלות. כסולן בתזמורת, הקונצ'רטינו של פרדיננד דוויד הוא היצירה המפורסמת ביותר לטרומבון סולו, אך ישנם מלחינים אחרים שכתבו קונצ'רטי לטרומבון כמו רימסקי-קורסקוב, תומאסי, הינדמית ועוד. מקובל לנגן בטרומבון גם יצירות שנכתבו לצ'לו, כמו הסוויטות של באך או הסונטות של וויואלדי.

מוצרט כתב לטרומבון תפקיד סולו משמעותי ברקוויאם שלו. הסולו נקרא "טובה מירום", ופעמים רבות הוא מנוגן בטרומבון אלט, ולא בטנור, בשל המנעד הגבוה. באורטוריה של היידן, "בריאת העולם", יש סולו משמעותי ומאתגר במיוחד לטרומבון בס. בנוסף, בתקופה הרומנטית מלחינים רבים "גילו" את עוצמתו של הטרומבון וצלילו הדרמטי והשירתי, ובתקופה הרומנטית יש לו תפקידי סולו רבים ביצירות של צ'ייקובסקי (הסימפונייה השנייה והרביעית למשל), בסימפוניית העולם החדש של דבוז'ק (בפרק הראשון והרביעי בייחוד), בסימפוניות של ברהמס, מאהלר (בעיקר בסימפונייה השלישית והחמישית), ברוקנר (בסימפונייה השמינית), שומאן (בסימפונייה השלישית), אצל ראוול (בתזמור ל"תמונות בתערוכה" ובבולרו), הינדמית, בסימפונייה הפנטסטית של ברליוז ומחול החרבות של חצ'טוריאן.