חלוציות 2000

קיבוץ קטורה - קיבוץ עם קידמה

קצת על הקיבוץ

קיבוץ קטורה הוא קיבוץ השוכן בערבה כ-50 ק"מ מאילת.

הקיבוץ הוקם בשנת 1971 בהיאחזות חיל הנח"ל ואילו בשנת 1973 לאחר מלחמת יום הכיפורים המקום אוזרח על ידי קבוצה של עולים חדשים מארצות הברית ילידי הארץ ועולים נוספים .

כיום גרים בישוב 473 תושבים

האנשים שגרים בקיבוץ קטורה גרים שם בגלל אהבת המולדת , ציונות , הפרחת השממה , חקלאות ברת קיימא ודו קיום וממשיכים לחלום את אותם חלומות שחלמו לפני 40.

אולם עקרונות לחוד ומציאות לחוד ובקטורה הבינו שכדיי שהקיבוץ ימשיך להתקיים צריכים להביא אותו לשנות ה-2000 על מנת להשאיר את החברה הצעירים ושלא יעזוב אותו .

מעשיים החלוציים של הקיבוץ

אצות - כיום הקיבוץ מתמחה בתחום האלגטק שהוא עיבוד אצות כמזון לדגים ואילו הקיבוץ משתמש באצות אילו גם ליצירת תוספי מזון חדשניים ותרופות.

חקלאות – הקיבוץ עוסק בגידול תמרים ועורך ניסויים חקלאיים אנשיי קיבוץ קטורה הנביטו גם גרעין של עץ דקל המכונה מתושלח נמצא במצדה ונלקח לקיבוץ.

תיירות - הקיבוץ עוסק גם בתיירות ישנם בקיבוץ אכסניות ומדריכי טיולים.

סולארי- בנוסף לכל התחומים שעוסק הקיבוץ הוא גם עוסק באנרגיה סולארי הקיבוץ גם שותף בחברה ערבה פאוור קומפני שהיא חברה לאנרגיה סולרית. פרויקט זה החל בשנת 2011 שיתוף הפעולה של ערבה פאוור קומפני וקיבוץ קטורה יצר את השדה הסולארי הבינוני הראשון במדינה ישראל ששמו הוא קטורה סאן. השדה מכסה שטח של כ-80 דונם והיום הוא מפיק אנרגיה ירוקה בהספק של כ-4.95 מגה וואט (4.95 מיליון וואט ) השדה בנוי מ18,500 אלף פאנלים סולאריים

בנוסף לשדה הסולארי הקיים בקיבוץ , קטורה סאן , עתיד להיבנות שדה סולארי גדול יותר שיקרא קטורה סולאר כאשר בו ישתתפו קיבוץ קטורה , ערבה פאוור קומפני וחברת EDF

(Énergies Nouvelles) ושדה זה ישתרע על שטח של 600 דונם וייצר 40 מגה וואט (40 מיליון וואט).

חוות דעתי האישית למה מדובר בחלוציות 2000

על פי דעתי האישית קיבוץ קטורה עונה על ההגדרה חלוציות 2000 מכיוון שהוא הקיבוץ פורץ דרך הראשון להקים שדה סולארי והוא הראשון שעושה תרופות מאצות וניסויים חקלאיים ואילו מנביט גרעין של עץ דקל עתיק ממצדה זה יפה לראות את היוזמה של הקיבוץ הזה לעזור למדינתנו וגם לקיבוץ עצמו אני חושב שקיבוצים אחרים צריכים גם כן לקחת את יוזמה זו גם בנושאים אחרים.
https://www.youtube.com/watch?v=s6zODtTEea8