Bizden Haberler

28 Ekim 2022

Big picture

Avrupa Gençlik Parlamentosu (EYP) Tarsus Amerikan Kolejinde Gerçekleşti


Avrupa'daki en büyük siyasi tartışma, kültürlerarası diyalog ve gençlik platformlarından biri olan Avrupa Gençlik Parlamentosu (European Youth Parliament- EYP) bu yıl Tarsus Amerikan Kolejinin ev sahipliğinde geçekleşti.


1987 yılında kurulan, düzenlediği ulusal ve uluslararası oturumlarda geleceğin Avrupalı liderlerini bir araya getiren Avrupa Gençlik Parlamentosunun bu yıl 2. Bölgesel konferansı Avrupa Gençlik Konferansı organizasyonu liderliğinde başarılıyla tamamlandı.


Tarsus Amerikan Koleji EYP Kulübü 2022 yılının başından itibaren yoğun bir şekilde çalıştığı parlamento organizasyonunu, kulüp üyeleri ve organizasyon ekibinin büyük çabaları sonunda 21-24 Ekim 2022 tarihleri arasında gerçekleştirdi.


Sağlam bir İngilizce bilgisine sahip olmasını gerektiren konferansa 100’e yakın öğrenci katıldı.

Avrupa Gençlik Parlamentosu’na (EYP); Avusturya, Yunanistan ve Türkiye’nin birçok yerinden geleceğin liderlerini yetiştiren okulların akademik rehberleri, delegeleri, komite başkanları ve medya ekibi katılarak dört gün boyunca unutamayacakları bir konferans deneyimi yaşadılar.


Konferansın son günü gerçekleştirilen parlamento birleşiminde ulusal ve evrensel sorunları değişik açılardan ele alarak bu sorunlara olası çözümler getirecekleri önerilerini sundular. Bu çözüm önerileri parlamento birleşiminde oylanarak sonuçlandı.


Avrupa’nın çeşitli sorunlarına çözüm arayan delegelere rehberlik eden bu etkinlikte TAC öğrencileri mükemmel bir deneyimin yanı sıra hiç kopmayacak arkadaşlar da edinmenin mutluluğunu yaşadılar. Öğrencilerimiz bu organizasyondaki başarıları ve İngilizce akademik yetkinlikleriyle bizleri bir kez daha gururlandırdı.


Organizasyonda emeği geçen öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Big picture

Tarsus Amerikan Koleji Mezopotamya ve GAP Turunda


Okulumuz Sosyal Bilimler Bölümü 21-22-23 Ekimde, 10. Sınıf öğrencilerinin katılımıyla; tarih, coğrafya ve din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri kazanımları kapsamında disiplinler arası bir gezi düzenledi. Gezide, öğrencilere çevrelerini, dünya toplumlarının sosyal, kültürel ve ekonomik değerlerini tanıtmak amacıyla Kasımiye Medresesi, Deyrul Zaferan Manastırı, Ulu Cami, Mor Gabriel Manastırı, Kiweks Ezidi Köyü ve Dara antik kenti gezildi. Ayrıca öğrencilerin kültürel değerler çerçevesinde yetişmelerine katkıda bulunmanın yanı sıra insan doğası ve din arasında ilişki kurdukları, MÖ döneme ait yeryüzündeki başlıca yerleşim alanları arasında sayılan Göbeklitepe’ye ziyarette bulunuldu.

Big picture

Liderlik Yolculuğu

SEV’e bağlı Amerikan Liseleri arasında her yıl dönüşümlü olarak yapılan ve okullarımız arasındaki bağı güçlendirerek, lider öğrencilerimizin kaynaşmasına ve liderlik becerilerinin gelişmesine yardımcı olmayı hedefleyen SEV Amerikan Liseleri Liderlik Konferansı bu yılda İzmir Amerikan Kolejinin (ACI) ev sahipliğinde gerçekleşti. Üsküdar Amerikan Lisesi (UAA), Tarsus Amerikan Koleji (TAC) ve Özel SEV Lisesi (SAC) Öğrenci Birliği temsilcilerinin katıldığı konferansın konuğu Ömür Kula (ACI’99) ‘’Sürdürülebilir Başarı için Sürdürülebilir Liderlik’’ konulu bir söyleşi yaparak kendi tecrübelerinden verdiği örneklerle lider özellikleri konusuna değindi ve yaptığı atölye çalışmaları ile de öğrencilerin liderlik konusuna farklı bakış açıları ile yaklaşmalarını sağladı. Programın ikinci gününde Urla’ya yapılan kültür gezinden sonra yerel lezzetleri de tatma imkanı bulan ‘’Geleceğin Liderleri’’ bu iki günde keyifli zaman geçirerek SEV’e bağlı diğer okullardan gelen öğrencilerle kaynaşma ve tecrübelerini paylaşma imkanı buldular.

Big picture
Big picture
Big picture

Uluslararası Okullar Birliği’nin (CIS) Hazırlık Değerlendirme ZiyaretiTarsus Okulları, bu hafta Uluslararası Okullar Birliği’nden (CIS) iki temsilcinin ziyaretine ev sahipliği yaptı. Okulun farklı paydaş gruplarıyla bir araya gelen CIS Değerlendiricileri, kanıtları gözden geçirdiler ve okulların işleyişini gözlemlediler. Sonuç olarak CIS hazırlık ziyareti, Tarsus Amerikan Koleji’nin güçlü yönlerini ve gelişmeye yönelik fırsatları değerlendirmesi için önemli bir fırsat olmuştur. İkinci dönemden itibaren, üç okul da CIS standartlarını daha derinlemesine inceleyecekleri CIS Öz Değerlendirme Sürecine başlayacaktır. CIS akreditasyonu süreci, okullarımızın kendini değerlendirmesi ve daha da büyümesi adına benzersiz bir fırsattır.

Big picture
Big picture
29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun...

The Earth Prize
Değerli TAC Ailesi,


The Earth Prize, 13 ila 19 yaş arasındaki öğrencilerin katılabileceği; projeleri çevresel sorunları ele alma potansiyeli en yüksek olan takım çalışmasını ödüllendiren küresel bir çevresel sürdürülebilirlik yarışmasıdır. The Earth Prize’ın toplam ödülü 200 bin dolar değerindedir.


The Earth Prize aracılığıyla öğrencilere, kendi çevresel sürdürülebilirlik projelerini, ürünlerini, organizasyonlarını veya girişimlerini tasarlayarak gerçek değişimi etkilemek için meydan okunarak, rehberlik edilir ve ilham verilir.


The Earth Prize'ın her katılımcısı, kendilerine özel olarak tasarlanmış materyallerle çalışmalarını sürdürecek ve üniversite öğrencilerinden kişiselleştirilmiş mentorluk alacak. Ayrıca dünyaca tanınmış elçilerle etkileşim kurma ve çözümlerini küresel bir izleyici kitlesine sergileme fırsatına sahip olacaklar.


Gerçek dünyayı etkileme potansiyeline sahip olan proje yarışmayı kazanacak ve kazanan takım, okulları ve takım üyeleri arasında paylaştırılmak üzere 100.000$’lık ödülün (toplam 200.000$'lık ödülden) sahibi olacak.


Yarışmaya katılmak için lütfen aşağıdaki afişi inceleyiniz.


İyi şanslar!
TAC'de YKS Hazırlık Çalışmaları


YKS Çalışmalarımızı anlatan videoyu izlemek için lütfen aşağıdaki görsele tıklayınız. (sadece türkçe)

Tarsus Amerikan Kolejini Sosyal Medyada Takip Ediyor musunuz?

Aşağıdaki adreslere tıklayarak incelemek istediğiniz sosyal medya kanalına ulaşabilir, hesaplarımızı takip ederek etkinliklerimizden haberdar olabilirsiniz.

Big picture