דניאל כהנמן - זוכה פרס נובל לכלכלה

מגישים: רוני ליבנה, נדב יובל ועדי כץ

מי הוא דניאל כהנמן

פרופ' דניאל כהנמן, זוכה פרס נובל לכלכלה לשנת 2002, נולד ב-1934 בתל-אביב. ב-1954 סיים תואר ראשון בפסיכולוגיה ובמתמטיקה באוניברסיטה העברית. ב-1961 קיבל את הדוקטורט בפסיכולוגיה מהאוניברסיטה של קליפורניה בברקליי. הוא חזר ארצה ונמנה עם סגל המחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית עד שנת 1978. בשנה זו עבר לקנדה (ל-University of British Columbia) ואחר כך לאוניברסיטה של קליפורניה שבברקלי ולאוניברסיטת פרינסטון, שם הוא נמצא היום.

Big image

קורות חייו  • כהנמן נולד בשנת 1934 בתל אביב, בעת שאמו ביקרה קרובי משפחה בארץ ישראל. כהנמן הוא צאצא לשושלת של רבנים מליטא. המפורסם ביותר בשושלת זו הוא הרב יוסף שלמה כהנמן, מייסד ישיבת פוניבז' בבני ברק, שהיה דודו השני של כהנמן. הוא גדל בפריז, ובזמן הכיבוש הגרמני התחבא עם משפחתו. הם לא נתפסו, אך אביו מת מסוכרת ב-1944. לאחר המלחמה עלה לארץ עם אמו.
  • כהנמן למד לתואר ראשון בפסיכולוגיה ובמתמטיקה באוניברסיטה העברית וסיים בשנת 1954. לאחר מכן שרת בצה"ל כפסיכולוג. בין השאר עסק בתכנון מבדקים לקורס קצינים. ב-1958 החל בלימודי דוקטורט בפסיכולוגיה באוניברסיטת קליפורניה בברקלי, אותם סיים בשנת 1961. לאחר קבלת תואר דוקטור חזר לישראל והצטרף לסגל המחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית. בתחילת שנות ה-70 היה כהנמן שותף בצוות חשיבה שעסק במשא ומתן בנושא הסכמי הביינים בסיני ותרם ממומחיותו בהקשר זה.
  • בשנת 1978 עבר כהנמן לאוניברסיטת בריטיש בקולומביה בקנדה, ב-1986 עבר לברקלי וב-1993 עבר לאוניברסיטת פרינסטון, שם הוא עובד וחוקר כיום. משנת 2000 הוא חבר במרכז לחקר הרציוליות שבאוניברסיטה העברית. בתקופה זו החל לשתף פעולה עם כלכלנים, במיוחד עם ריצ'ארד אט'אלר, ולפתח את המחקר בתחום הכלכלה ההתנהגותית.
  • כהנמן נשוי בשנית לפסיכולוגית הקוגניטיבית אן טנזמין. לפני כן היה נשוי לעירא, מורה וסופרת, ממנה נולדו לו שני ילדים ושלושה נכדים.
Big image

מחקריו

באוניברסיטה העברית החל לחקור עם עמיתו עמוס טברסקי, את תהליכי קבלת החלטות ושיפוט סובייקטיבי בתנאים של אי-ודאות. המאמר החשוב הראשון שפרסמו השניים ראה אור בכתב העת Science בשנת 1974. ב-1979 פרסמו השניים בכתב העת אקונומטריקה את מאמרם פורץ הדרך בנושא תורת הערך אותו פיתחו כחלופה לתורת התועלת, Prospect theory: An analysis of decisions under risk, מאמר שהפך ברבות הימים למצוטט ביותר בכתב העת הזה, לתיאור תהליכי קבלת ההחלטות בתנאי אי ודאות.

מאמרם המשותף החשוב והמפורסם ביותר פורסם בירחון Science בשנת 1981, וכותרתו "מיסגור החלטות והפסיכולוגיה של בחירה". בשנת 1982 ראה אור ספרו "שיפוט בתנאי חוסר ודאות" אותו כתב יחד עם טברסקי ופול סלוביק.

פרסים והוקרות

פרס נובל לכלכלה לשנת 2002 הוענק לדניאל כהנמן על מחקריו עם עמוס טברסקי (שלא היה בין החיים במועד הענקת הפרס), אף שלדבריו "מעולם לא למד קורס בכלכלה".

ב-2011 הוענק לו פרס distinguished fellows של האגודה הכלכלית האמריקאית ובאותה השנה זכה בפרס טלקוט פרסונס מטעם האקדמיה האמריקאית לאומנויות ולמדעים. ב-2008 נבחר כחבר חוץ של האקדמיה הבריטית. ב-2007 הוענק לכהנמן פרס מפעל חיים מטעם האגודה האמריקאית לפסיכולוגיה. ב-2006 הוענקה לו, במשותף עם עמוס טברסקי, מדליית פרנק רמזי מטעם the Decision Analysis Society. ב-2002 הוענק לו פרס על מפעל חיים מטעם Society for Medical Decision Making ובאותה השנה הוענק לו פרס גומראייר לפסיכולוגיה במשותף עם טברסקי. ב-1955 זכה, גם כן במשותף עם טברסקי, במדליית וורן של society of experimental psychologists. באותה השנה זכה בפרס הילגארד למפעל חיים בתחום הפסיכולוגיה. ב-1992 הוענק לו פרס distinguished scientific contribution award מטעם Society of Consumer Psychology.

נוסף על כך זכה במספר רב של פרסי דוקטטור לשם כבוד, בין היתר מאוניברסיטת הווארד, אוניברסיטת פנסילבניה, אוניברסיטת בן גוריון בנגב, אוניברסיטת בריטיש קולומביה, אוניברסיטת מישיגן, האוניברסיטה העברית (2014).

ב-20 בנובמבר 2013 העניק לו נשיא ארצות הבריתברק אובמה את מדליית החירות הנשיאותית, העיטור האזרחי הגבוה ביותר שניתן בארצות הברית.

הנובליסטים: פרופסור דניאל כהנמן - הסיפורים שאנו מספרים לעצמנו