זרקור על המזכירות הפדגוגית

שבט תש"ף - פברואר 2020

דבר היו"ר

האם הסתכלת היום על השמים?

בתחנות רכבת שונות בארץ ובמרחבים שונים וזרים, ניתן מידי פעם לראות כתובת גרפיטי משורטטת ביד לא מקצועית ששואלת: "האם הסתכלת היום על השמים?"

כולנו חולפים על פני הכתובת, ממהרים לדרכנו, ואולם, אם נעצור רגע וניתן למילים להגיע אלינו, נוכל אולי להיעזר בהם לכוון את הדרך.

דווקא במקומות הללו כשאנחנו כל הזמן עסוקים בלרוץ קדימה עם משימות חיינו, הבקשה להרים את העיניים לשמים, מהלך לא פונקציונלי, ולראות מראות אחרים, יכולה לאפשר לנו לבדוק לא רק לאן אנחנו הולכים אלא גם לאן אנחנו רוצים להגיע. נשמע פשטני אבל גם מאד אמיתי.

אשמח שבנימה זו נקרא כולנו את כל הפיתוחים היפים המופיעים בזרקור זה כמו בדומים לו, ונזכור תמיד לאן רוצים להגיע ואיך כל זה מוביל אותנו לשם, גם אם כרגע זה נראה לנו בשמים...

בהצלחה!

(ולמי שמתעניין, להלן קישור לסיפור החסידי המלווה את המשפט: האם הסתכלת היום על השמים?)


יחידות הוראה ותפיסת למידה

במסגרת המהלך הכולל של משרד החינוך בהובלת המנכ"ל הממצב את דמות הבוגר – ידע מיומנויות וערכים, כיעד המרכזי של המערכת, המזכירות הפדגוגית מובילה פיתוח יחידות הוראה שיטמיעו את שלושת המרכיבים הללו בסביבה דיגיטלית, באמצעות פרקטיקות הוראה איכותית ויקדמו הוראה המבוססת על רעיונות גדולים ועל שיקולי דעת של מורים בעבודתם.

מהלך חשוב זה יוצא לדרך בהכנת יחידות הוראה בהיסטוריה, ספרות ומדעים בחטיבת הביניים לכל מגזרי המערכת (ממלכתי, ממלכתי דתי, ערבי ודרוזי), ומשם יורחב לתחומי דעת נוספים בחטיבת הביניים ופיתוח בשלבי החינוך היסודי.

זהו מהלך מרכזי הדורש מן השותפים במזכירות הפדגוגית (מפמ"רים, מנהלי אגפים, ממוני תכניות לימודים ומדריכים) הקצאת זמן ומאמץ, ואנו שמחים להוביל אותו בתפיסה כי בעזרת יחידות ההוראה נוכל לייצר סטנדרטים ראויים של הוראה ולקיים סביבם תהליכי פיתוח מקצועי המקדם הוראה ולמידה בתוך קהילת בית הספר ובקהילות המקצועיות מחוץ לו.

בהצלחה,

שלכם מירי

חדשנות פדגוגית

במסגרת המחקר המקדים על הטמעת כלי יחידות ההוראה, בחנו עמיתי ועמיתות מחזור כ"ז של בית הספר מנדל למנהיגות חינוכית את הנושא על היבטיו השונים, בהנחייתה של יו"ר המזה"פ, וייחדו את מסמך הסיכום שלהם על "שיפור הלמידה בחטיבות הביניים" בערב שנערך במכון, בו הציגו את המלצותיהם . מוזמנים ללמוד עוד על החומרים באתר של מכון מנדל

במהלך הערב הצביעו העמיתים על ארבעת המהלכים הגדולים הקשורים להטמעת היחידות: למידה מתוך הקשר, למידה מבחירה, התפתחות מקצועית ופיתוח בשתי שפות של כל היחידות. כמו כן הצביעו על הצורך בהכשרת מטמיעים פדגוגיים בחינוך הממלכתי הערבי ועל הצורך בהקמת ועדת היגוי שתעקוב ותלווה מקרוב את הנושא. בערב זה השתתפו מטעם משרד החינוך: יו"ר המזה"פ, מנהלת המינהל הפדגוגי, מנהלי אגפים, ממוני תכניות לימודים ומדריכים.


כנס מרום ומזה"פ

ביום ראשון 26/1 התקיים כנס גדול המשותף למפמ"רי שפה ומתמטיקה מהמזכירות הפדגוגית ולמפקחי תכנית מרום במחוזות. את הכנס פתחה יו"ר המזה"פ במצגת בנושא תהליכי הערכה בבתי ספר במיקוד, לאחריה התקיימו סדנאות בהובלת המפמ"רים בשפה עברית, חדשנות פדגוגית בערבית, באנגלית ומתמטיקה, שהציגו מודלים שונים של הערכה מעצבת למידה והוא נחתם בהרצאתה של ד"ר חגית הרטף מראמ"ה על המעבר מהמיצ"ב ל"תמונת מצב".


שני הכנסים הקודמים שהתקיימו בעפולה ובאשדוד היוו את יריית הפתיחה לתוכנית עבודה משותפת שנבנתה בשנה האחרונה. בשלושת המפגשים הללו פרסנו את המשנה החינוכית המחברת בין העמקת הלמידה (תוך התמקדות בשפת אם ומתמטיקה), ארגון בית ספרי (בניית צוות והעצמה מנהיגותית, חיבורים לשטח, סדירויות ועוד) והערכה. שלושת הנדבכים הללו הם המעידים על עבודת מטה המחברת בין המזה"פ, תכנית מרום וראמ"ה – והם המקבילה המשרדית לעמוד השדרה הארגוני של בתי הספר. יצירת השפה המשותפת במטה תחזק את השטח בעבודתו היומיומית.

Big picture

פיתוח מקצועי – מפגש עם ד"ר עדי קדרון על למידה בינתחומית

במסגרת יום הפיתוח המקצועי האזנו להרצאתו המלומדת של ד"ר עדי קדרון בנושא בינתחומית בלמידה. ד"ר קדרון חקר את הנושא במסגרת קול קורא של המדען הראשי במשרד החינוך והמלצותיו הועברו להנהלת המשרד וכן פורסמו בדו"ח. אנו מצרפים את המצגת לשימושכם.


פיתוח מקצועי – סדנת השקפה (עבודת דעת אותנטית)

במסגרת הפיתוח המקצועי השתתפנו בסדנא קצרה בה נחשפנו לכלים של "אמות מידה ותבחינים לדירוג משימות מורים במקצועות השפה". הכרנו את מתווה הדיון של AIW מקרוב ונפגשנו עם מובילי המהלך בארה"ב – ד"ר ברוס קינג וד"ר לורה לאנג, ובארץ – ד"ר אריאל לוי וגל חירות.


פיתוח מקצועי – מפגש עם הסופר אשכול נבו

מפגש של שאר רוח רווי סיפורים וציטוטים מספריו של אשכול: "נוילד", "המקווה האחרון בסיביר" ו – "שלושה בתים וגעגוע" נערך במהלך יום הפיתוח המקצועי. המפגש היה פתח לדיון מעמיק שעסק ב"למה התכוון הסופר ? " ומה המשמעות בלמידת ספרות ושירה והמשיך בסדנת כתיבה פעלתנית ויצירתית שתרמה להיכרות עם כוחות ספרותיים חבויים בקרב המשתתפים.

אגף פיתוח פדגוגי

"הכלה ופיתוח חשיבה- יחדיו ילכו!"

השתלמות "איחוד מול ייחוד" למדריכי המזכירות הפדגוגית במודל הייחודי Teach Out (שפותח באוניברסיטת מישיגן) עוסקת השנה בנושא "הכלה והדרכה". פתחנו במפגש סינכרוני שעסק ביתרונות ההוראה עתירת החשיבה לקידום כלל התלמידים. מדובר בשינוי תפיסתי ממודל פירמידה המתייחס באופן הירארכי לרמות הבנה וחשיבה, למודל קוביה המשלב פעילויות ברמות חשיבה שונות לכלל התלמידים. בהמשך התכנסנו למפגש פא"פ בו שמענו הרצאה מרתקת מפי ד"ר ענת גרינשטיין בנושא "חינוך מכיל- ממוגבלות להזדמנות". לאחר מכן קיימנו שיח בסדנאות על יישום עקרונות ההכלה בעולם ההדרכה ובהוראה. תודה לרכזות ההדרכה וההכלה על ההנחיה!

Big picture

פדגוגיה דיגיטלית בחינוך הערבי

1. ביום שני 20/1/2020 התקיים מפגש של אימן זועבי הממונה על הפדגוגיה הדיגיטלית במגזר הערבי עם צוות הפיקוח הערבי במחוז חיפה במטרה לחשוף אותם לתוכניות הפדגוגיה דיגיטלית אשר מוביל האגף.

2. "אוריינות לאן?" - הרצאה למורי המתמטיקה של אימן זועבי במסגרת יום עיון ל- "נבחרת המתמטיקה במגזר הערבי" תוך התמקדות בשילוב הפדגוגיה הדיגיטלית בתהליכי היל"ה, והדגמת הנושא באמצעות יחידות לימוד אשר פותחו במחולל הכתה האינטראקטיבית.

חינוך גופני

חינוך גופני

גמר אליפות התיכוניים בכדורסל- שנה"ל תש"ף

ביום ה', ה' בטבת התש"ף, 02.01.20 נערכו, בהיכל הטוטו בחולון, משחקי גמר אליפות בתיה"ס התיכוניים בכדורסל, האחד לתלמידים והאחר לתלמידות.

אליפות התיכוניים בכדורסל מהווה פלטפורמה מוצלחת להנחלת ערכים חינוכיים מהותיים לכלל תלמידי בתי הספר בארץ. כך אנו מעצימים אלמנטים כמו: תרבות ספורט, מצוינות בספורט, תחרות הוגנת, שילוב אוכלוסיות מגוונות, עידוד ראוי ומכבד ועוד.

לכתבה המלאה לחצו על קישור זה.

אגף מורשת

תרבות יהודית ישראלית, תורה שבעל פה ומחשבת ישראל בחינוך הכללי

"אוּרִים ותוּ"מים" בחג האורים, תכנית חדשה להכשרת מורים מובילי תרבות ומורשת (תו"מ)

"קוֹל בְּרָמָה נִשְׁמָע...". ביום הראשון של חופשת החנוכה, כ"ו בכסלו תש"ף (24.12.19) נשמע קולם של כ-150 מורות ומורים בקמפוס גבעת רם בירושלים. מורים אלו המובילים את תחום תרבות ומורשת (תו"מ) בבתי הספר הממלכתיים מכל רחבי הארץ, התקבצו ובאו אל בית הספרים הלאומי לכנס חגיגי ביום נר שני של חנוכה, תחת השם הסמלי "אוּרִים ותוּ"מים". כנס זה פתח את תחילת דרכן של קהילות מורים מובילי תו"מ - תכנית חדשה של אגף מורשת. להרחבה

לימוד בין דתי

נפתחה השתלמות בין דתית בחיפה בהשתתפות מורים, מדריכים ומפקחים. בהשתלמות נלמדים מקורות בנושאי יסוד לדתות השונות.

מורשת ודת נוצרית

יום חג המולד לסובלנות וקבלת האחר התקיים בבית ספר טרה סנטה נצרת

אגף שפות

אנגלית

פיתוח חומרי למידה

הפיקוח על האנגלית ממשיך השנה לפתח חומרי למידה והוראה דרך מספר תוכניות, תוך דגש על הרחבת אוצר מילים ומיומנויות שיח בכל שכבות הגיל:

ביסודי: הקמת ספריות אנגלית ב-500 בתי ספר, שיר של יום באנגלית- Learn In Tune, התוכנית SPEAK UP לקידום יכולות השיח, Five Minutes of English - סרטונים קצרים לקידום מיומנות האזנה.

Big picture

בחטיבת ביניים: תוכנית Let's Talk לחיזוק מיומנויות שיח מיושמת בחטיבות הביניים, התוכנית GO ENGLISH היא תוכנית להוראה בינתחומית בשיתוף פעולה בין מורי גיאוגרפיה למורי אנגלית.

Big picture

בתיכון: לראשונה השנה ולאחר פיילוט של 3 שנים, כל התלמידים נבחנים השנה בבחינת הבגרות המתוקשבת בע"פ, אשר מעלה באופן ניכר את המהימנות והתקפות של הבחינה בעל-פה.

להמשך קריאה

גרמנית

סאמר סקול בדרום גרמניה
שישה תלמידים מכל רחבי הארץ זכו בתחרות ארצית בגרמנית וקיבלו פרס נדיב מצד מכון גתה: מילגה לסאלם / לבאדן וירטמברג שנמצא בדרום גרמניה. שלושה שבועות של חוויה, למידה וכיף. התלמידים השתפרו בשפה הגרמנית והכירו את התרבות ואת המנטליות הגרמנית.
תודה רבה למנהל אגף שפות שתמך ועודד את הפעילות וגם למורים לגרמנית שהכינו את התלמידים לתחרות..

צרפתית, ערבית ויידיש

מורות לשפות צרפתית, ערבית ויידיש בבית ספר פלך יוצרות כרזות משותפות, ומלמדות במקביל אותו נושא.

בית ספר פלך, בירושלים מלמדים מכיתה ט' עד י"ב, ערבית, צרפתית ויידיש.

שנתיים הראשונות הלימוד הוא חובה. בשכבת י"א וי"ב שליש מהתלמידות ממשיכות במגמת השפה שהתחילו ללמוד בכיתה ט'. כבר כמה שנים שצוות השפות עובד בשיתוף פעולה הדוק בשני מישורים: 1. עריכת פלקטים ופרסומים תלת לשוניים, 2.ימי שיא בנושא שפות

דוגמאות:

1. השפעת השפות ערבית, צרפתית ויידיש על הזמר הישראלי.

2. סיור ברחוב הנביאים - שפות בירושלים במאה ה19.

3. שפות וקהילות בירושלים.

ועוד.

אגף אמנויות

"תפקידו של האמן הוא ליצור את השמש בשעה שאיננה"

(רומן רולן מתוך הספר ז'אן כריסטוף)

תקשורת

יום עיון למורי התקשורת והמדיה

התקיים בתערוכת עדות מקומית במוז"א בתל אביב. דרך התבוננות על צילום דוקומנטרי נוצר שיח על מעורבות וצדק חברתי.

לקריאה נוספת: ניוזלט קולנוע ומדיה

Big picture

אמנות

תערוכה ארצית מגמות אמנות בחינוך הדתי

ביום חמישי ה' בשבט תש"ף (2 לינואר 2020) נפתחה התערוכה הארצית מס' ה- 16 של בוגרי מגמות אמנות בחינוך הדתי התערוכה נפתחה השנה במוזיאון הצייר קסטל במעלה אדומים.

70 תלמידים מ-30 בתי ספר תיכוניים, ישיבות ואולפנות מציגים כ- 120 עבודות הציור פיסול, צילום וסטילס ווידאו וכ-20 תלמידים זכו במלגות לימודים שהוענקו על ידי 5 מכללות ובתי ספר לאמנות. לקריאה נוספת

Big picture

מחול

איתור וטיפוח ברוכי כשרון בתחום המחול

לשכת המדען הראשי והמזכירות הפדגוגית פנו ליוזמה – מרכז לידע ולמחקר בחינוך בבקשה ללמוד על מחוננים לאיתור ברוכי כשרון במחול.

מערכת החינוך בישראל בוחנת יצירה של מחוון ובו ממדים ברורים לאיתור ברוכי כשרון במחול בהנחה שאיתור מוקדם וטיפוחו קריטיים למימוש הכישרון בתחום. הדו"ח שלהלן נועד לשמש חומר רקע ביצירת מבחן זה.

לקריאה נוספת: העלון המקוון של הפיקוח על החינוך למחול

אגף מדעים

פיזיקה

יום עיון לתלמידים "מביאים את CERN לכיתה"

בחופשת חנוכה, 240 תלמידי י"ב הלומדים פיזיקה ומוריהם הגיעו ליום עיון ייחודי וחלוצי בנושא פיזיקת חלקיקים בתיכון ליאו באק חיפה בו שמעו הרצאות בנושא ועל מאיץ החלקיקים והגלאים ב- CERN (בו נמצא מאיץ החלקיקים הגדול ביותר שנבנה למחקר פיזיקלי), על גילוי חלקיק ההיגס והשאלות הנחקרות כעת במקום כגון חומר אפל והתכונות של אנטי חומר. בנוסף השתתפו בסדנאות שבהן בנו גלאי חלקיקים וצפו בעזרתו בקרינה קוסמית. בעזרת משחק קלפים התחקו אחר עבודת הפיזיקאים במיון חלקיקים. כמבוא ליום זה התלמידים התבקשו לבצע משימת מבוא מקוונת ולאחריו לענות על משימת סיכום. משימות אלו, בנוסף למשימות שביצעו בסדנאות יחשבו לתלמידים אלו כמשימות הערכה במסגרת 30%.

היום הוכן על ידי הפיקוח להוראת הפיזיקה, בהובלת המפמ"רים ד"ר צביקה אריכא וד"ר אורנה בלומברגר, במטרה לחשוף את התלמידים לנושא זה בחזית המדע. היום הועבר בעזרת 6 מורים מצוות הפיזיקה של בית הספר, בהובלתו של מנהל תחום המדעים ומדריך מחוזי ראשי של הפיקוח להוראת הפיזיקה מר קובי שורצבורד.

Big picture

מדע וטכנולוגיה

ספירת הציפורים הגדולה מידי שנה, ילדי ישראל משתתפים בחודש ינואר, כחלק מפעילות 'מדע אזרחי לאומי', ותורמים להבנת מצבן של הציפורים בארץ ובעולם. מידע על ספירת הציפורים ניתן לראות באתר של "המרכז לטיפוח ציפורי הבר בחצר ובגינה".

שבוע החלל הישראלי, מתקיים בשבוע האחרון של ינואר במסגרתו יחולו אירועים רבים לקהל הרחב ואירועים מיוחדים במערכת החינוך. השמים אינם הגבול; הם הקו התחתון של הדמיון והשאיפה האנושית אל החלל העצום.

תחרות ISDG תלמידי העל-יסודי בישראל נרתמים ליישום מעשי של יעדי פיתוח בר קיימא של האו"ם. נרשמו כ70 בתי ספר. בהצלחה למשתתפים.

בחידון הארצי המקוון בעברית ובערבית - הלב שלי - חידון חמיצר בעקבות אוצרות בריאות הלב. משתתפים תלמידי כיתות ה'-ז'.

כימיה

כנס למורי הכימיה בנושא מיני מחקר רמה 3 המסכם חמש שנות פעילות התקיים על ידי הפיקוח על הכימיה בחנוכה בחמד"ע תל אביב, באדיבות המנהלת, ד"ר תהילה בן גיא, וצוות מורי הכימיה. התלמידים התנסו במיני מחקר רמה 3 - ביצוע ניסויי חקר ברמה גבוהה, וכך הופכים למדענים צעירים המחפשים תשובות לשאלות לא מוכרות, תוך קריאת מאמרים מדעיים. שאילת שאלות שמעניינות אותם במגוון תחומים, וחקר תוך ביצוע ניסויים שהם מתכננים. לדוגמא: כיצד ניתן לייצר סליים איכותי? איך פועלת מנורת לבה? איך מכינים ומפעילים רקטה? איך מכינים סוללות ממיץ תפוזים?

Big picture

אגף חברה ורוח

היסטוריה

2 ימי עיון למורי היסטוריה בחנוכה

1. יום עיון לציון פתיחת חגיגות ה-100 לארגון ההגנה - התקיים בבית ההגנה בתל אביב בהשתתפות כ-100 מורים שסיירו במוזיאון המרתק, שמעו הרצאות של ד"ר מרדכי נאור (מההגנה לצה"ל), ניר מאוד (פרשת הפאניות – אוניות ההעפלה), זאב לכיש (למה ואיך פירקו את הפלמ"ח, וד"ר עמיר בר אור (תרומת ההגנה להתיישבות וליצירת המפה הביטחונית.)

2. 'עושים היסטוריה 3': אנטישמיות, טוטליטריות ומלחמת העולם השנייה התקיים באוניברסיטת תל אביב, בשיתוף בית הספר להיסטוריה של האוניברסיטה – כ-200 מורים שמעו הרצאות של מיטב החוקרים והשתתפו בסדנאות עם מרצי החוג (פירוט ראו בתמונה המצורפת). המורים הביעו שביעות רצון גדולה מהימים ומהחשיפה לחידושי המחקר.

Big picture

אגף לאישור ספרי לימוד וחומרי למידה

אגף לאישור ספרי לימוד וחומרי למידה פועל לקידום אישור חומרי למידה בכל תחומי הדעת, בכל המגזרים ובכל שכבות הגיל, כדי להעמיד לרשות המורים והתלמידים מגוון רחב של מיטב החומרים שיאפשרו להפוך את תהליך ההוראה והלמידה לחווייתי ומשמעותי. אתם מוזמנים להיכנס לאתר האגף ולקטלוג החינוכי ולצפות בספרי הלימוד המאושרים ובחומרי הלמידה.

בימים אלה:

הערכת ספרים

אנו כבר מעריכים ספרים בכל תחומי הדעת ועובדים על עדכון של קובץ ספרי לימוד והקטלוג החינוכי לקראת תשפ"א .

קול קורא למעריכי ספרים

הוצאנו קול קורא למעריכי ספרי לימוד ולשמחתנו נרשמו לא מעט מעריכים לכל תחומי הדעת העומדים בקריטריונים של משרד החינוך. אנו מקווים לסיים את התהליך במהרה ולהתחיל לעבוד עם אותם המעריכים שנרשמו.

ספרי לימוד בסוציולוגיה

תכנית חדשה פותחה בתחום הדעת סוציולוגיה ולכן יש צורך בפיתוח ספרי לימוד וחומרי למידה התואמים לתכנית החדשה. אגף לאישור ספרי לימוד נוהג לקיים כנסי מפתחים אליו מוזמנים מולי"ם המעוניינים לפתח ספרי לימוד וחומרי למידה עבור תכניות לימודים חדשות ועבור תכניות לימודים ותיקות.

תמונת הרקע - "האם הסתכלת היום על השמיים?"

created by rogiro

https://www.flickr.com/photos/riot/6627365217

Deventer op Stelten 2011

רשיון

Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-NC-ND 2.0)