פסח- הסיפור האמיתי

לא בנינו את הפירמידות.

אז מי באמת בנה את הפירמידות ?

בליל הסדר הקרוב נספר שוב על יציאת מצרים. אחת מהתעלומות שמעסיקות עד היום מַדְּעָנִים רבים ברחבי העולם היא תעלומת הפִּירָמִידוֹת הגדולות במִצְרַיִם. למה מדובר בתעלומה? ובכן, בְּהַגָּדַת פֶּסַח מסופר אומנם על בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, ששימשו כַּעֲבָדִים במִצְרַיִם, וּבָנוּ את הפִּירָמִידוֹת, אך מַדְּעָנִים רבים סבורים כי הפִּירָמִידוֹת נבנו שנים רבות לפני שבְּנֵי יִשְׂרָאֵל הגיעו למִצְרַיִם. אז מי בנה את הפירמידות, לא אבות אבותינו? ובכן, לא. כיום, חוֹקְרִים רבים אף טוענים שאת הַפִּירָמִידוֹת לא בנו כלל עֲבָדִים, אלא תושבי הַכְּפָרִים הסמוכים לפִּירָמִידוֹת. לפי הַהַעֲרָכוֹת, בין 20 ל-30 אלף פועלים בנו את הַפִּירָמִידוֹת במִצְרַיִם במשך קרוב ל-80 שנה!

מספיק לקרוא תנ"ך: "וַיָּשִׂימוּ עָלָיו שָׂרֵי מִסִּים, לְמַעַן עַנֹּתוֹ בְּסִבְלֹתָם; וַיִּבֶן עָרֵי מִסְכְּנוֹת, לְפַרְעֹה אֶת פִּתֹם, וְאֶת-רַעַמְסֵס" (שמות פרק א' פסוק יא'). כלומר, על פי הכתוב במקרא בני ישראל בנו עבור פרעה ערי מחסנים ואסמים, שנקראו אז "מסכנות". מסכנים.

ארכיאולוגים רבים מייחסים את בניית הפירמידות הגדולות דווקא לשושלת מלכים מצרית, הקדומה במאות שנים מפרעה התנ"כי של יציאת מצרים. החוקרים הופתעו לגלות כי האנשים שבנו את הפירמידה לא היו עבדים נרצעים, כפי שהיה מקובל לחשוב, אלא פועלים חופשיים. הפועלים העליזים גרו בתנאים יחסים טובים בעיר הפועלים העתיקה, גיזה, הצמודה לפירמידות.

למה, בעצם, שימשו הפִּירָמִידוֹת? ובכן, המִצְרַיִם הַקַּדְמוֹנִים האמינו בָּאֵלִים ובקיומם של חיים גם לאחר המוות, ולכן בנו לְמַלְכֵיהֶם (מלכי מִצְרַיִם נקראו "פַּרְעוֹנִים", וחיו במִצְרַיִם לפני כ-5,000 שנה) קִבְרֵי עֲנָק. המִּצְרִים האמינו שיש לעשות כל דבר שיוכל לְשָׁרֵת את הַמְּלָכִים, שיום אחד יָקוּמוּ לִתְחִיָּה כְּאֵלִים. לכן רצו המִּצְרִים גם לשמור על גופם של המְּלָכִים, ואף הצליחו למצוא דרך מסתורית לעשות זאת – באמצעות תהליך שנקרא חֲנִיטָה (לאחר תהליך החֲנִיטָה נקראה גופת המלך "מוּמְיָה").

שאלות

  1. 1) מי בנה את הפירמידות ?
2) למה שימשו הפירמידות ?

3) מה בנו בני ישראל ?