טוראי ניב גלאם

מאת הראל נחמיה ועדי פרס

מבוא

"השאיר אחריו, אישה ושני ילדים"

ניב גלאם, חייל בן 20 ממגדל העמק, הרוג בתאונת הדרכים שאירעה באזור מחלף גולני.

ניב, המשרת בבסיס נפתלי הסמוך לצומת גולני, נהרג בעת שחצה את כביש 65 משער הבסיס לעבר תחנת אוטובוס, בצידו השני של הכביש. נהג הרכב הפוגע נפצע באורח קל.

פרמדיק של מד"א שטיפל בחייל, סיפר ש"על הכביש שכב צעיר בן 20 במצב אנוש, מחוסר הכרה עם פגיעה רב מערכתית קשה. הענקנו לו טיפול ראשוני בשטח, שכלל הרדמה והנשמה ופינינו אותו לבית החולים פוריה שם לצערנו נקבע מותו". הידיעה על מותו של ניב גלאם, אשר נשוי ואב לבן ובת, הייתה קשה ביותר למשפחתו, לחבריו ולתושבי העיר המכירים את המשפחה. ראש העיר אלי ברדה, נתן הוראה לסייע בדחיפות למשפחה. "משפחת מגדל העמק כואבת והמומה על מותו הטראגי של בן העיר ניב גלאם. המחשבה על הילדים הקטנים שיגדלו ללא אביהם היא קשה מנשוא. הנחיתי את הגורמים ברשות לסייע למשפחה ככל שיידרש", אמר ברדה.

ניתוח האירוע

Big image

היבט פיזיקלי

במקרה זה של תאונה, למכונית שבאה במהירות רבה ארגיית התנועה הייתה גבוהה ובנוסף מסתה של המכונית גדולה בהרבה יותר משל הולך הרגל. עוצמת ההתנגשות הייתה חזקה ולכן הפגיעה שספג החייל הייתה קשה. הנהג לא הרגיש את הפגיעה מכיוון שמסתו של הולך הרגל ואנרגיית התנועה שלו נמוכה ממנו.

סיכום ומסקנות

כבר יותר משנתיים וחצי שהצומת שבה נפגע ניב מופיעה ברשימה שהפיצה עמותת "אור ירוק" - רשימת בסיסי צה''ל שבדרך אליהם ישנם ליקויי בטיחות חמורים. הליקויים לא תוקנו ובעקבות כך זה הסתיים בטרגדיה. את התאונה הזו היה אפשר למנוע, אם הרשויות לא היו מתעלמות מהרשימות שהפיצה עמותת "אור ירוק", והיו מסדרות דרכים בטוחות יותר לבסיסים של חיילים, יכול להיות שניב לא היה חוצה במקום חשוך ללא רמזורים ואו מעבר חצייה והיום היה איתנו.
המסקנות שניתן להסיק מכך הם שבימינו יש המון כבישים ודרכים לבסיסים ולמקומות רבים נוספים שאינם מוגדרים כבטוחים ואף מסוכנים למעבר, אך אין דרך אחרת לעבר ליעד הרצוי, לכן הרשויות המתאימות לכך צריכות להתחיל לעבוד ולחשוב איך לעשות דרכים שכן יהיו בטוחות להולכי הרגל ולא מסכנות את חייהם. זה ימנע טרגדיות ותאונות רבות מחיינו.