מסביב לעולם ב80 יום

נועם מלכה ח'-7

תיאור הסיפור

הספר מסביב לעולם בשמונים יום שכתב ז'ול ורן, מתאר את חיו של פיליאס פוג, איש עשיר ומכובד , ואת חיו של פספרטו משרתו הנאמן בשמונים יום.

הסיפור מתחיל ב2 באוקטובר 1872, כשהלך פיליאס פוג לשחק ויסט במועדון הריפורמה שהיה מועדון מכובד של אנשים עשירים, התערב עם חבריו על עשרים אלף לירות שהוא מקיף את העולם בשמונים יום, ומיד יצא למסע.

לאחר שיצא למסע עם משרתו יצאה שמועה שפיליאס פוג הוא גנב בנקים שגנב כסף רב.

מיד ששמע זאת פיקס, שהיה בלש מעולה, ניסה לתפוס את פיליאס בתוך אירופה ולכלוא אותו.

הבלש מנסה לבצע כל מיני תחבולות ותרגילים כדי לעקוב אחר פיליאס פוג אבל נכשל.

באמצע המסע מצילים פיליאס פוג ומשרתו נערה והיא מצטרפת אליהם למסע, ושיצא פיליאס פוג מגבולות אירופה הצטרף אליהם גם פיקס הבלש, בתקווה שיחזרו לאירופה ואז יוכל לתפוס את פיליאס.

אחרי כל מני מסעות משונים שעברו בדרך ואחרי חוזרים החבורה לגבולות לאירופה ויכלו להגיע בזמן למועדון הריפורמה ולזכות בהתערבות, תופס פיקס את פיליאס ומכניס אותו לכלא.

פיליאס חושב שהפסיד בהתערבות ונעצב מאוד אבל בסופו של דבר מגיעה החבורה למועדון ופיליאס זוכה בהתערבות.

Big image

הדמויות הראשיות בסיפור

פיליאס פוג

הדמות הראשית בסיפור, פיליאס פוג, מתוארת לכמעט כל אורך הספר כאדם שבתכונותיו אינו מתאים כלל להיות גיבור, עד לסוף הספר ממש שבו הוא מתואר כאדם כמו כולם.

פוג מתואר כאדם קר רוח וכאדם ששונה לגמרי בתכונותיו מאנשי המין האנושי. אך עם זאת, במהלך הסיפור נראות לעין שלל תכונות של פוג והבולטת ביותר מביניהן היא נחישותו. לאורך כל הספר פוג מראה את נחישותו להצליח במשימתו ולהגיע למטרתו בלי שדבר יעצור בעדו. תכונה זו מראה לדעתי את היכולת של פוג להיות גיבור ומנהיג אל אף היותו קר רוח ברוב הסיפור.


ז'אן פספרטו

ז'אן פספרטו הוא משרתו של פיליאס פוג, שנשכר לשרת אותו ביום היציאה למסע.

פספרטו מתואר כאדם חסר שלווה ובעל מרץ רב מאוד וזאת על מנת ליצור ניגוד לדמותו של פיליאס פוג, שהוא כמו שתואר כאדם קר רוח. פספרטו הוא טיפוס מאוד ערמומי היודע לצאת מצרה שנכנס אלייה בקלות רבה ובמהלך הסיפור מכניס את עצמו ואת פיליאס לכמה בעיות שיצר בעצמו. אך למרות זאת, מעשיו של פספרטו נובעים אך ורק מנאמנותו לפיליאס והוא לעולם לא ינטוש את פוג בעת צרה במהלך כל הסיפור.

התרחשות העלילה

העלילה מתרחשת במספר מקומות בעולם כגון:

מזרח אסיה

אנגליה

צפון אמריקה

הודו

ועוד...

Big image

מאפיינים של המהפכה התעשייתית בסיפור

המאפיין הראשון בספר שמתוארת בו המהפכה התעשייתית הוא שבמרכז הסיפור, ההתערבות בין פיליאס פוג לחבריו שכן ניתן יהיה להקיף את העולם ב80 יום, נפתחת על ידי דיון על קטע חדש במסילת הרכבת בהודו שלטענתו של פיליאס, מאפשרת להקיף את כל העולם ב80 יום.


המאפיין השני של המהפכה התעשייתית בסיפור הוא הקיטור.

הקיטור הוא החלק הגדול ביותר במהפכה התעשייתית (לדעתי), והוא בעצם מנוע שפועל על אדי מים חמים שתפקידו היה להיות מנוע של רכבות בעבר וגם בהווה במקומות מסויימים בעולם. ומכאן נגזר שם המנוע, מנוע קיטור.

השוואה בין החיים כיום לחיים פעם

החיים שלנו כיום שונים בהרבה מהחיים של הילדים במהפכה התעשייתית.

במאה ה19, בראשית המהפכה התעשייתית ילדים הועסקו בניגוד לרצונם ועל ידי שימוש בכוח רב הוכרחו לעבוד עבודת כפיים קשה ומפרכת. הילדים היו חסרי זכויות כמעט לגמרי ובקושי קיבלו שכר על עבודתם אם בכלל.

כיום, ניתן להתחיל לעבוד מגיל 16 מינימום ותלוי במקום העבודה ואך ורק מרצון הילד.

בנוסף, כיום ישנו שכר מינימום שהוא השכר הנמוך ביותר שעובד יכול לקבל וכך יכול להמשיך לקיים את חייו.

Big image

ביבליוגרפיה

בהכנת העבודה נעזרתי בעיקר באתר ויקיפדיה, בהורים ובחברים.

רפלקציה וסיכום

בהכנת העבודה למדתי המון על הסטוריית המהפכה התעשייתית באנגליה ובעולם בכלל ושבזכותה אנחנו נמצאים בעידן המפותח והטכנולוגי של היום.

בנוסף, למדתי להעריך יותר את זכויותיי ואת מה שהמדינה והיותי אדם נותנים לי, כיום יש לי ולכל אדם זכויות.

את הזכות לבחור, הזכות לבטא את עצמנו, הזכות לחופש ועוד... לילדי המהפכה התעשייתית לא היו זכויות כמו שיש לי ולכל אזרח אחר כיום ואנחנו צריכים להודות על כל מה שיש לנו.