משכמו ומעלה - סיפורו של שאול המלך

לא רק פנים יפות, סיפורו של הנער שהלך לחפש אתונות ומצא מלוכה.

הילד שהפך לאגדה

כאשר ביקש העם מלך ככל הגויים ה' נענה לבקשתו והעניק לו אחד, שאול, אדם משכמו ומעלה, בחור יפה תואר, צעיר, צנוע, מחובר למציאות, רגיש לסובבים אותו ונצר למשפחה מכובדת וידועה, בן לקיש, לוחם מהולל הידוע בעם. כאשר שאול מתוודע להיותו המלך הראשון בישראל הוא מופתע, דבר שמעיד על היותו חסר ביטחון. האם הוא האדם המתאים להיות המלך הראשון בישראל? ימים יגידו.

מנער מבולבל למצביא מהולל

בספר שמואל א' בפרק י"א מתואר שאול במיטבו. אם עד כה פקפקנו ביכולת שאול למלוך על ישראל בפרק זה הוכח לנו אחרת. אנחנו מתוודעים למנהיג גדול וקר רוח שדואג לעמו. כאשר נחש העמוני מטיל מצור ומאיים על אנשי יבש גלעד שיהפכו לעבדיו הם נואשים לעזרה. שאול מגייס צבא מכל עם ישראל ופורץ במלחמה כנגד עמון. בעזרת אסטרטגיות מתוחכמות גובר צבא ישראל בהנהגת שאול על העמונים ושאול מתקבל בכל העם כמלך, גם בקרב מתנגדיו. הפרק מציג לנו אדם שקול, אחראי, נבון ומצביא דגול שלא נכנע לאיומי אויביו ודואג לכל עמו, אדם הראוי לכהן כמלך על ישראל.

לא טלית שכולה תכלת

בפרק ט"ו שאול מקבל הוראה משמואל להשמיד לחלוטין את עמלק ולא להשאיר להם זכר לפי החלטתו של ה'.

שאול יוצא למלחמה בעמלק ומנצח אך למרות הוראתו הברורה של שמואל להשמיד את כל עמלק ולא להשאיר אף זכר שאול מחליט להשאיר את אגג, מלך העמלקים ואת מיטב הצאן והבקר של עמלק בחיים. עקב החלטתו של שאול וויכוח אדיר פורץ בינו ובין שמואל. בוויכוח שמואל מתאר את שאול כרודף בצע ומנתק איתו קשר עד מותו למרות התנצלותו של שאול. כמו כן הוא מודיע לו שאחרי מותו לא יירשו בניו את כס המלכות אלא רעו הטוב ממנו.שאול מקדיש את חייו למציאת אותו מחליף והתנקשות בו.

דעתנו האישית על שאול

שאול הוא אחד האישים המשמעותיים ביותר בתנ''ך. המלך הראשון, מצביא אגדי ואיש המתואר משכמו ומעלה.

האם הוא אכן הבחירה הנכונה למלך הראשון? אנחנו מאמינים שכן. למרות מגרעותיו שאול עדיין היה מנהיג ומצביא דגול, הוא ניצח קרבות קשים, היה אסטרטג מופלא ושמר על עמו. שאול אכן היה אדם קשה. הוא היה פרנואיד, חסר ביטחון ופזיז אך למרות כל אלו, אחד מגדולי המצביאים בתנ''ך.