אברהם לינקולן

אביה רום ושירי אשר ו'2

בתור התחלה..

אברהם לינקולן נולד ב- 12 בפברואר 1809 ומת ב - 15 באפריל 1865.

לינקולן כיהן כנשיא ה-16 של ארצות הברית משנת 1861 עד מותו.

אברהם לינקולן

אברהם לינקולן היה הנשיא ה-16 של ארצות הברית ומגדולי האישים בתולדותיה. לינקולן כיהן כנשיא משנת 1861 ועד למותו, ונחשב לאחד מהאישים המשפיעים ביותר על תולדות ארצות הברית. השפעות פעולותיו כנשיא ניכרות עד היום. לינקולן היה מנהיג מדינות הצפון בעת מלחמת האזרחים, והוביל לניצחונן. בסוף המלחמה חתם על התיקון ה-13 לחוקת ארצות הברית המבטל את העבדות בארצות הברית.

נעוריו

לינקולן נולד בחוה במדינת קנטקי למשפחת איכרים אמידה שהתרוששה. כאשר היה בן שבע עברה משפחתו לאינדיאנה. בגיל תשע נפטרה אמו, והוא חי עם אביו בחווה, שם עסק בכל המלאכות הקשות ולא הצליח. בתקופה זו לא היה חינוך כללי מטעם המדינה, ולינקולן, שלמד פחות משנה אחת בבית הספר, היה צמא לקריאה ולקניית ידע ורכש השכלה בכוחות עצמו.

שירותו בצבא

עקב ההידרדרות ביחסים שבין הלבנים לאינדינים באזור, קרא המושל לגיוס צבאי. לינקולן התגייס, נבחר על ידי אנשי פלוגתו לשמש להם כסרן וכמפקד הפלוגה. פלוגתו שימשה כעתודה ולא השתתפה בקרבות.

Abraham Lincoln

תקופת הנשיאות

בבחירות שהתקיימו ב-6 בנובמבר 1860נבחר לינקולן לנשיאות. לאחר ספירת הקולות נתברר שלינקולן קיבל את מספר הקולות הגדול ביותר,. ללינקולן היו 173 אלקטורים בעוד שכל המועמדים האחרים צברו יחד 123 אלקטורים.

מלחמת האזרחים

בשנת 1863 ניצח הצפון בקרב גטיסברג, ניצחון שהיווה נקודת מפנה במלחמה. לאחר הניצחון, הגיע לינקולן לגטיסברג לחנוך בית הקברות לחללי הקרב, ונשא את נאום גטיסברג. במיוחד זכור המשפט בו סיים את הנאום: "ממשלה של העם, על ידי העם ולמען העם, לעולם לא תימחה". נאום זה נלמד בבתי ספר בארצות הברית הן בשל חשיבותו ההיסטורית והערכית, והן בשל ערכו הרטורי.

Big image

דעותיו הפוליטיות של אברהם לינקולן

לינקולן האמין בביטול העבדות ויצא נגד התופעה, התעמת פעמים רבות עם הסנטור סטיפן דוגלאס (1813-1861) בקשר לשאלה אם יש להפוך את העבדות לחוקית, בשטחים חדשים שהפכו למדינות. "חוק קנזס-נברסקה" אותו ניסח דוגלאס, ביטל את "פשרת מיסורי", שהגבילה את העבדות רק למדינות שבהן היתה קיימת משנת 1820.

אברהם לינקולן על שטר !!

רצח לינקולן


ברהם לינקולן זכה להגשים את חלומו ולאחד את מדינות ארצות הברית. לרוע המזל, הוא לא האריך ימים, כדי לקצור את פירות השלום הזה, שהושג בדם ובעמל רב כל כך. ב-15 באפריל, 1865 בעת שצפה בהצגת תיאטרון בוושינגטון, התנקש בחייו שחקן מובטל, אוהד מדינות הקונפדרציה, ג'ון וויקס בות' .

מקוות שנהניתם!!!