Jak wybrać kasę fiskalną?

Od 1 marca 2015 roku kasy fiskalne muszą posiadać m.in. fryzjerzy, kosmetyczki czy mechanicy samochodowi. Cena nowej kasy fiskalnej to koszt zaczynający się od 800 zł. Drukarki fiskalne, które służą tylko do drukowania paragonów są sporo droższe, dodatkowo, aby funkcjonować muszą być podłączone do komputera wyposażonego w odpowiedni program.

Kasa fiskalna to nie tylko urządzenie do drukowania paragonów. Musi ona również posiadać szereg innych funkcji. Dobrze wybrana kasa ułatwi prowadzenie np. rejestru sprzedaży.Kupując kasę należy zwrócić uwagę na to w jaki sposób odbywa się zapis kopii paragonów. Może to być forma papierowa lub elektroniczna.

Tradycyjne i tańsze kasy zapisują kopie na papierze. Mają one dwie rolki papieru, w jednej drukowany jest paragon dla klienta, a na drugiej kopia dla Urzędu Skarbowego. Kasy elektroniczne tworzą opie paragonów w formie elektronicznej i zapisują je na karcie SD. Jest to o tyle ważne, iż każdy przedsiębiorca ma obowiązek przechowywania takich kopii przez okres 5 lat i dodatkowo muszą być one czytelne. Kasa elektroniczna rozwiązuje więc problem przechowywania rolek papieru i problem ich blaknięcia.