אלי כהן

18.5

אלי כהן-רקע

ב-18 במאי 1965 הועלה אלי כהן לגרדום בדמשק, ועד כה עלו בתוהו מאמצי המשפחה וממשלת ישראל להחזיר את גופתו הביתה.


אלי כהן נולד במצרים בשנת 1924, שם פעל במסגרת התנועה הציונית. הוא התחיל בלימודי הנדסה באוניברסיטת אלכסנדריה אבל נאלץ לפרוש מלימודיו בשל התגברות האיבה כלפי היהודים במצרים לאחר מלחמת השחרור. אלי כהן עלה לישראל בשנת 1957.


אלי כהן גוויס למודיעין בשנת 1960. ה"מוסד" בנה לאלי כהן זהות חדשה של איש עסקים, שחי בבאנוס איירס אלי כהן חזר חזר לסוריה כבן אובד השב למולדתו.


בניית זהותו החדשה של אלי כהן נעשתה בזהירות ובקפדנות. "מעתה", אמר לו הממונה עליו,"שמך יהיה כאמל, שם אביך ט'אבת, אמך סעידה איברהים. כדי לאמץ זהות חדשה למד אלי כהן את עיקרי דת האיסלם ואת עיקרי הדברים שעליו לדעת כאיש עסקים הבא מבואנוס איירס. אלי כהן נטמע בקרב הקהילה הסורית והלבנונית בבואנוס איירס, הכיר את מנהיגיה והצטייד במכתבי המלצה, שעתידים היו לסייע לו לחדור למוקדי השלטון בדמשק.
אלי כהן האיש שלנו בדמשק - חלק א

מגעיו עם המודיעין הישראלי החלו כבר ב-1954 כאשר שכר בשמו דירה במצרים אשר שימשה את חברי חוליית "עסק הביש".

במאי 1960 גויס ליחידה 188, היחידה המבצעית של אגף המודיעין בצה"ל, והוכשר כמרגל. ב-1961 נשלח לארגנטינה שם נבנתה לו דמות של סוחר ערבי, גולה סורי, בשם כאמל אמין ת'אבת .

כהן התערה בקהילה הערבית המקומית והתיידד עם כמה דמויות בולטות ומקושרות מבין יוצאי סוריה במקום.

בראשית 1962 עבר לדמשק בדמות של בן סוריה השב למולדתו לאחר שנים ארוכות בניכר, ושכר דירה בסמוך למטכ"ל הסורי על מנת לנטר את פעילותו ביתר קלות. הוא בנה לו שם של איש עסקים נדיב ופטריוט לאומני, והתיידד עם אנשי צבא ועם אישים בכירים מהצמרת הסורית, שאיתם טייל ברחבי סוריה.

Big image

גיוסו והכשרתו כלוחם צבאי

בהיותו במצרים בגפו, פנה אליו ידידו שמואל (סמי) ובנוסף גם עזאר וביקשו לסייע לו ותוצאותיה הכואבות קיבלה את הכינוי: "העסק הביש".

ולחבריו אשר גויסו בידי יחידה 131 של המודיעין הצבאי בצה"ל. אלי הסכים לשכור בעבורם דירה אשר שימשה אותם בפעילותם, אך נמנע מכל קשר אחר עמם. בקיץ 1954 נתפסו סמי וחבריו בעת פעילות מבצעית, שהונחו לבצע מהארץ ואשר עקב כישלונה ב-1957 מיד עם הגעתו ארצה זומן אלי לריאיון אצל קצין הגיוס של יחידה 188באמ"ן (יחידה 188 היא ממשיכתה של יחידה 131 אשר עברה שיקום יסודי אחרי "העסק הביש"). יחידה 188 הופקדה על גיוס לוחמים בארצות ערב, על הכשרתם והפעלתם למטרות איסוף מודיעין ומשימות מיוחדות.

לאחר שהובררה מעורבותו ב"עסק הביש", נפסל אלי לגיוס ליחידה 188 משום שהיה מוכר למודיעין המצרי. גיוסו התאפשר רק בשנת 1959 כאשר זומן מחדש לריאיון (הפעם ביוזמתו שלו).

אלי כהן גילוי נדיר של ההקלטה שלו

קולו של המרגל יוצא לאור: 45 שנים לאחר הוצאתו להורג של המרגל אלי כהן, מי שכונה "האיש שלנו בדמשק" ונחשב לאישיות הישראלית היחידה מאז ומעולם שהצליחה באופן יוצא דופן לחדור ולהיטמע במעמקי המשטר הסורי, מתפרסם היום ראיון נדיר בקולו.

היהודי ממוצא מצרי, שפעל ארבע שנים בסוריה והיה על סף מינוי לתפקיד בכיר במערכת הפוליטית הסורית, התראיין לרדיו דמשק - ה"שופר" של המשטר הסורי, ובו דיבר על חייו בתקופה בה שהה תחת זהות בדויה בקהילה הסורית בארגנטינה. הקטע הנדיר שודר הבוקר בתכנית "בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל, וישודר במלואו המשך היום בתכנית "סוכן מספר 88".

כהן, שפעל תחת השם "כאמל אמין ת'אבת", התראיין תחת זהות בדויה זו גם ברדיו כאיש עסקים סורי. לצורך סיפור הכיסוי שהומצא עבורו, נשלח בידי מפעיליו תחילה לארגנטינה, שם נטמע עד מהרה בקהילת המהגרים הסורים. עד מהרה השתלב בענף התיירות ולאחר שבעה חודשים שב לכאורה "הביתה", לסוריה. בראיון הנדיר סיפר כהן על חייו בקהילה הסורית בארגנטינה.

"אפילו מגיעות חדשות מסוריה"


"יש בסוריה דברים יפים מכפי שחשבתי, ויש דברים פחות יפים", אמר כהן בראיון. על חייו בדרום אמריקה סיפר: "הגולים מדברים בשפה הערבית. הלחנים הם ערביים, המוסיקה ערבית ואפילו מגיעות לשם חדשות מסוריה".

בין השאר, דיבר כהן גם על המועדונים בהם מבלים הסורים בדרום אמריקה ועל רחובותיה היפים של בואנוס איירס, תוך שהוא נזהר לא לנקוב בשמות ספציפיים שמישהו יוכל להזים בהמשך.

בינואר 1965 נתפס כהן שעה שניסה לשדר מסרים לישראל. ארבעה חודשים לאחר מכן הוצא להורג ומאז ועד היום ניסו ממשלות ישראל ומשפחתו להשיב את שרידי גופתו לקבורה בארץ, לשווא. סוריה עדיין אינה מוכנה אפילו לספר היכן נמצאים שרידי גופתו של איש המוסד הבכיר מישראל.

Big image
Big image