חקר על איטליה

מאת : דור ודוד

מידע

כלכלה

איטליה היא המשק השישי בגודלו בעולם ועדיין מצויה בתהליך של שינוי פוליטי וכלכלי שהחל עם נפילת העלית הפוליטית לאחר מלחמת העולם השנייה. לאיטליה כלכלה מגוונת עם תוצר לאומי ותוצר לנפש דומים בקירוב לאלו של צרפת ושל הממלכה המאוחדת. איטליה היא אחת מבין 8 המדינות החברות בארגון המדינות המתועשות.

עד מלחמת העולם השנייה הייתה איטליה ארץ חקלאית, והתעשייה התרכזה בעיקר בצפון. המלחמה פגעה קשות בכלכלת המדינה והביאה לירידה של עשרות אחוזים בתפוקה. לאחר המלחמה התפתחה הכלכלה במהירות ואיטליה הפכה למעצמה תעשייתית. ענפי היצור הבולטים הם יין ושמן זית, טקסטיל, תעשיות רכב ותעשייה כימית.

הכלכלה הקפיטליסטית של איטליה עודנה מחולקת לצפון התעשייתי המפותח יחסית, שמאופיין על ידי חברות פרטיות לרוב, ולדרום איטליה, הפחות מפותח והחקלאי, שבו 20% אבטלה.

לאיטליה מיובאים רוב חומרי הגלם הדרושים לתעשייה ומעל ל-75 אחוז מצרכי האנרגיה שלה.


תרבות

מאכלים: פיצה נאפולטנה מנאפולי, פרמזן (Parmigiano) מפארמה, רוטב בולונז מבולוניה ונקניק מילאנזה (Milanese) ממילאנו.

ריקודים: Tarantella

ספרות: באדולינו, דקאמרון

תלבושת: הנשים במילאנו לבשו אחרת. בחורף כמעט כולן לבשו מעילי פרווה מעל חליפות מחוייטות בדרך כלל בצבעי שחור-חום-אפור ,בנובמבר התחילה עונת החורף ומעילי הפרווה חזרו הביתה מהקירור וב21 במרץ, גם אם בחוץ קור כלבים, מעילי הגשם הקלילים נלבשו מעל בגדים אביביים.

טרנטלה - ריקוד מס' 2

שיחון עברי איטלקי


.Buon giorno- שלום.

?Come stai- מה שלומך?

?Come ti chiami- מה שימך?

.______ Mi chiamo - השם שלי הוא ______.


.Grazie - תודה.

רומא, עיר בירה

בירתה של איטליה, שהוקמה במאה ה-8 לפנה"ס, היא העיר שהשפיעה יותר מכל על העולם המערבי העתיק. מאימפריה למודת מלחמות, תהפוכות וחילופי שלטון תכופים, הפכה רומא לעיר תוססת ומקסימה, שמהווה אבן שואבת למיליוני תיירים בשנה

מקורות מידע

ויקיפדיה ,אתר ויקימסע , https://israelitbeitalia.wordpress.com/2012/03/13/%D7%90%D7%95%D7%A4%D7%A0%D7%94-%D7%90%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%A7%D7%99%D7%AA/ וזה קישור של האתר אופנה איטלקית