נכנס ביוטכנולוגיה יוצא יין

איך נוצר היין? בעזרת מה? איזו השפעה יש ליין על חיינו?

השמרים- התאים המעורבים בייצור הביוטכנולוגי של היין

בייצור הביוטכנולוגי של היין משתתף שמר האפייה שבא מן השמרים. שמות נוספים לשמר האפייה הם "שמר האפייה" ו"שמר הבירה". השמר הוא מין של פטרייה המהווה את אחד האורגניזמים הנחקרים ביותר בביולוגיה. כנראה ששמר זה הוא השמר הוא השמר החשוב ביותר לאדם, בגלל החשיבות שלו להכנת שיכר ולאפייה.
השמר הוא בעל מבנה תאי מורכב, מצב שני הוא יצור חד-תאי פשוט וקל לגידול. השמרים מכילים בתוכם אברוני תא המאפיינים תאים אאקריוטים ודופן תא, גודל נפחו של תא שמר גדל במהלך חייו ושונה בין סוג שמר אחר לאחר. השמרים מתרבים על ידי הנצה שזו רבייה אל-מינית. תא שמר יכול להנץ כ-10-30 פעמים במהלך חייו, תלוי בסוג השמר ובתנאי הסיבה. זמן התהליך מ90 (תאים צעירים) ומתארך ככל שתא השמר מבוגר יותר- עד למספר שעות.
שמר האפייה משמש את האדם כיצרן בתהליכים ביוטכנולוגים. השמרים מהווים חלק עיקרי בתהליכי תסיסה, ביניהם ייצור של משקאות חריפים.

התהליכים המבוצעים על ידי השמרים ביצירת היין

לשמרים יש חלק חשוב בהכנת היין, שכן הם מנסים מתסיסים את הסוכר הנמצא במיץ הענבים והופכים אותו לאתנול.
ברוב המקרים ישנה נוכחות שמרים טבעית על הענבים, וניתן לראותם בתור שכבה אבקתית דקה על הקליפה.
החשיבות של שמרים אלו הייתה גדולה מאוד בתקופות העתיקות, מכיוון שהאנשים נאלצו להסתמך על נוכחות השמרים בענבים כדי שייווצר יין, אולם כיום אין צורך להסתמך על שמרים אלו, מכיוון שניתן להוסיף שמרים בצורה מלאכותית. כיום נהוג להוסיף זנים מסוימים מאוד ליין על מנת לתת לו את התכונות הטובות ביותר. שמר האפייה הוא הזן הנפוץ ביותר בייצור יין.

הענבים- הבסיס ליין

לענב יש קליפה דקה ועשירה בצבענים וציפה מימת, בתוכה 0-4 חרצנים.
צבע הענב משתנה בתלות זן הגפן, הוא יכול להיות סגול, אדום ורוד או ירוק.
צורת הענבים היא אליפטית. לזגים יש חשיבות בעת הכנת היין: בעת הכנת היין האדום, הצבע מתקבל כתוצאה ממיצוי הפיגמנטים המצויים בזג במהלך תסיסת התירוש. לעומת זאת, בעת הכנת היין הלבן התירוש נסחט בעדינות, ללא לחץ על הזגים והם מופרדים מהתירוש. התירוש צבעו עכור-בהיר ולא אדום בלי קשר מחייב לצבע הענבים ממנו הופק. ניתן לכן להפיק יינות אדומים מענבים ירוקים/צהבהבים ויינות לבנים מענבים אדומים. למשל שמפניה צרפתית אמיתית, שהיא צהבהבה ושקופה מכינים מענבי פינו נואר שהם אדומים שחורים, רק סוחטים ולא משרים עם הקליפות.

היין.. התוצאה.

היין הוא המוצר הביוטכנולוגי שמתקבל.

יין הוא משקה חריף המיוצר לרוב מענבים. היין נוצר בעת תסיסה אלכוהולית של תירוש, כאשר הסוכר מומר בתהליך מטבולי על ידי שמרים לאתנול.
תהליך ייצור היין היה קיים עוד בימי קדם. למרות שניתן לייצר יין לא רק מענבים, אלא גם מפירות וירקות אחרים ואף מפרחים מסוימים ומרכיבים שונים רבים. המילה יין לבדה משמעה תמיד יין ענבים.
תהליך ייצור היין כולל כמה שלבים: הפרדה ומעיכה, תסיסה, סחיטה, יישון, תסיסה מאלו-לקטית וביקבוק.

היין משפיע עלינו ועל התרבות שלנו

תהליך ייצור היין היה קיים עוד בימי קדם, כאשר התברר כי מיץ או פרי עוברים תהליך לא ברור (דאז) שבסופו נוצר משקה משכר. מאז ימי קדם יש ליין התייחסות רבה בתרבות האנושית. פעמים רבות יש ליין תפקיד באירועים חברתיים ובאירועים דתיים. בדומה למשקאות חריפים אחרים, בשתייה מרובה היין גורם לשכרות ועליצות בטווח הקצר.
אנשים אפילו אומרים שכוס אחת של יין בריאה לגוף ואף מומלצת.

ביהדות היין נחשב למשקה חגיגי, ושתייתו נהוגה לציונם של שמחות, ימים קדושים וחגיגת אירועים.

היין היווה חלק משמעותי במסגרת החקלאות במהלך ההיסטוריה של ארץ ישראל. גידול הגפן וייצור יין התקיימו באזור כבר בתקופת הברונזה ואפילו הגפן היוותה חלק משבעת המינים המאפיינים את ארץ ישראל.

*פרסומת על היין

בסרטון המצורף ניתן לראות איך משווקים על היין.

רואים איש המוזג יין ו"בודק" אותו,
הוא מחייך ונראה מאושר..הוא מצייר ועושה חיים.

Wild Oats Wines commercial with Rolf Harris

הרעיון שלנו לפיתוח היין

הרעיון שלנו לפיתוח היין הוא...

יין עם אחוז אלכוהול יותר גבוה.
איך בעצם ניצור יין עם אחוז אלכוהול גבוה יותר?

בשביל אחוז האלכוהול אחראיים בעצם השמרים.. בשביל אחוז אלכוהול גבוה יותר חשבנו על להנדס גנטית שמרים בכדי שיהיו אמידים לתמיסה הכוהלית שהם מפרישים ובכך אחוז האלכוהול יהפוך להיות גבוה יותר.
אפשר להנדס את השמרים באמידותם בחוזקות שונות של תמיסות כוהליות ובכך לייצר מגוון רחב של אחוזי אלכוהול בתוך היין, כל אחד לפי מה שהוא אוהב.

זה יכול לתת לבני האדם הנאה יותר גבוהה בכך שהשיכרון שלהם יהיה יותר גבוה ולפי החוזק שמתאים להם.