The Monroe Flyer!

November 3, 2019

Weekly News!

Don't forget to set your clocks back one hour for Daylight Savings!


Mon., Nov. 4th

~ Competition Cheer Practice 2:30-3:30pm (except basketball girls)

~ Boy's Basketball Game at Mossville 5:00pm

~ Girl's Basketball Game at St. Pats 5:30pm

~ 5th-8th Grade Study Tables 2:30-3:15pm




Tues., Nov. 5th

~ Boy's Basketball Practice 2:30-4:00pm

~ Girl's Basketball Game vs. Princeville 5:00pm

~ 5th-8th Grade Study Tables 2:30-3:15pm




Wed., Nov. 6th

~ Girl Basketball Practice 2:30-4:00pm

~ Boy's Basketball Game vs. Holy Family 5:00pm

~ 5th-8th Grade Study Tables 2:30-3:15pm





Thurs., Nov. 7th

~ Vision and Hearing Screening

~ Boy's Basketball Practice 2:30-4:00pm

~ Girl's Basketball Game vs. Rankin 5:00pm

~ 5th-8th Grade Study Tables 2:30-3:15pm




Fri., Nov. 8th

~ Competition Cheer Practice 2:30-3:30pm

~ Choral Reading Contest 5:00pm

~ 5th-8th Grade Study Tables 2:30-3:15pm




Sat., Nov. 9th

~ Girl's Basketball Practice 8:00-10:00am

~ Boy's Basketball Practice 10:00-12:00pm

Big picture

1st Quarter Honor Roll

Congratulations to the students in grades 5 - 8 who were named to the Honor Roll for the 1st Quarter ending October 18, 2019.


Fifth Grade First Honor Roll

Drew Kallister, Allison Kurth, Noah Martin, Alyssa Moran

Fifth Grade Second Honor Roll

Averie Allison, Evan Daxenbichler, Elise Herbert, Bryson Johnson, Carson Long, Hunter Long, Maleah Otis-Lewis, Janaya Porch, Rebekah Saeger, Brylee Sprout, Chloe Stewart, Abby Zilch

Fifth Grade Honorable Mention

Aidan Ayler

Sixth Grade First Honor Roll

Landon Henry, Bria Pineda

Sixth Grade Second Honor Roll

Sadie Antle, Roman Cassidy, Ashyln Field, Jaira Garlock, Micah Gauerke, Jovanni Gomez, Chloe Huff, Tanner Kuhlman, Bao Le, Katie McMullin, Michaela Pilgrim, Taylor Rice, Oliver Rosenbohm, Jack Snyder, Abe Winkler, Maggie Witt

Sixth Grade Honorable Mention

Ashton Ayler, Will Hurst, Terryn Jackson, Boh Johnson, Julianna Kennedy, Liam Kunz, Enycia Price, Addyson VanEtten

Seventh Grade First Honor Roll

Ryan Cochran, Kaylee Gladson, Reese Johnson, Ella Karmenzind, Gavin Kleist, August Kurth, Maddy O’Neill, James Reiley, Isabella Saeger, Koda Schielein, Brayden Schleich, Tyler Snyder, Logan Sprout, Kaleb Tom, Hannah West, Alec Williams

Seventh Grade Second Honor Roll

Logan Cruse, Sydney Fitch, Dustin Gleason, Marco Huang, Anakin Jenke, Mason Long, Mariana Mitchell-Williams, Cameron Peeler, Zoey Pepsak, Jonah Powell, Tyler Smith, Zeke Whitehurst

Seventh Grade Honorable Mention

Brooke Dalton, Lauren Moran

Eighth Grade First Honor Roll

Liam Kallister, Anna Karmenzind, Vy Le, Tyler Martin, Lily McMullin, Connor Pilgrim, Avery Rosenbohm, Bryan Sanchez

Eighth Grade Second Honor Roll

Nicole Barger, Brennen Becker, David Billingsley, Jacob Borrowman, Gabriel Hodges, Lucas Kunz, Carley Lyons, Parker Mandrell, Kapraun Martin, Aiden Morrissey, Parker Mullens, Natalie Potter

Volunteers Needed for the Fall Festival and Chili Supper!

Below is the link to the volunteer sign up for the upcoming Fall Festival on November 2nd. Your help would be greatly appreciated!


Set up for fall festival is Friday starting at 6pm. The AMPT would greatly appreciate any help they can get!


https://www.signupgenius.com/go/70a0a4ea9a72ca1fe3-fall

Big picture