ראשון לציון

שקד גרין ט4 עבודה בהיסטוריה בנושא מושבות (עבודה עיונית)

מבוא לראשון לציון

חיים אמזלאג, סגן קונסול בריטניה ביפו, רכש את אדמות עין-קרא מידי מוסטפא עבדאללה עלי דג'אן. השלטונות העות'מאניים הערימו קשיים בפני המתיישבים ולא נתנו להם אישורי בנייה, אך העלימו עין עד לסיום הבנייה, שכן חששו מאי-נעימויות מצד סגן-הקונסול, שהאדמות נרשמו כרכושו. אמזלאג חתם בפני המתיישבים על הצהרה שכל המבנים והבתים על שטח זה מעולם לא ישתייכו לו.‏

בט"ו באב ה'תרמ"ב (31 ביולי 1882) עלו על הקרקע שבעה עשר מייסדי המושבה. לפי התקנות הראשונות, עיבוד הקרקע צריך היה להתבצע בשיתוף, ללא חלוקה בין המתיישבים. מים הובאו בעגלה ממקוה ישראל ומבית דג'אן. מהמעיין המקומי "עיון קרא" ניתן היה להפיק רק מים לעבודת הבנייה, עד שנחפרה הבאר הראשונה.

בנובמבר 1882 החלו ביל"ויים לעבוד בראשון לציון, לאחר שקרל נטר, מייסד מקוה ישראל, הבטיח להם אדמה במושבה ושלושה בתים שעמדו בבנייה אז. עם השלמת הבתים הפר שמואל הירש, מנהל מקוה ישראל, את הבטחתו של נטר ונתן את הבתים למשרתי ציבור במושבה, והביל"ויים עברו לגדרה.

ציוני דרך חשובים בדרכה של ראשון לציון


בראשון לציון נוצר לראשונה דגל ישראל כטלית שעליה מגן דוד בצבעי כחול ולבן בשנת 1885 (הונף בחגיגת שלוש שנים למושבה).

בית הספר העברי הראשון בארץ, "חביב", הוקם ב-1886.

האורקסטרה של ראשון - התזמורת העברית הראשונה בארץ, נוסדה ב-1895.

הגן העברי הראשון בארץ, הוקם על ידי אסתר שפירא בשנת 1898.

היקב המסחרי הראשון (היקב הראשון למעשה פעל בבית הספר החקלאי מקווה ישראל).

שביתת פועלים עבריים ראשונה (ביקב).

"התקוה" הושרה לראשונה במושבה, לאחר שהאיכר שמואל כהן התאים לטקסט של נפתלי הרץ אימבר מנגינה של שיר עם רומני.

המנון העיר: מילים המשוררת ריקה ברקוביץ (לוין)- בת העיר / לחן נחום היימן (מוצג ומושמע באתר העירייה ובטקסים עירוניים)

האשה הראשונה שכיהנה כראש עיר בארץ, חנה לוין, משנת 1956.

ביכורי אהבה - המנון העיר ראשון לציון

תרבות בראשון לציון

התזמורת העברית הראשונה בארץ ישראל הייתה האורקסטרה של ראשון שהוקמה ב-1895 ונהפכה למוסד התרבותי החשוב במושבה הצעירה. האורקסטרה הופיעה בבית העם (מבנה קטן שעדיין קיים ומשמש לפעילויות תרבות) ובגן המושבה. את תזמורת האורקסטרה ירשה התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון, שהוקמה בשנת 1988. התזמורת מנוהלת על ידי שרה לוין, ומנהלה המוזיקלי דן אטינגר. מאז 1990 משמשת כתזמורת הבית של האופרה הישראלית החדשה.

היכל התרבות החדש ע"ש מאיר ניצן, אשר כיהן במשך 25 שנה במשרת ראש העיר של ראשון לציון, הוא המרכז התרבותי של ראשון, נחנך בשנת 1999, עם אולם גדול להצגות וקונצרטים ושני אולמות קטנים לסדנאות אמן. מאז פתיחתו הועלו בהיכל מאות הצגות ומופעים והוא זכה להצלחה רבה המתבטאת במספר מנויים גבוה. במרחק קצר מהיכל התרבות עומד תיאטרון "מופת" הניצב בסמוך לבית הסתדרות העובדים במרכז העיר. תיאטרון זה הוא אולם הבית של התיאטרון השחור היחיד במדינה שנקרא "פנטאזי" בראשו עומד השחקן ליאור כלפון.

בראשון לציון יש מוזיאון אחד ומרכזים לתולדות הציונות וראשון, ביניהם "מוזיאון ראשון לציון", הכיתה המשוחזרת בבית ספר חביב ובית זרובבל חביב (מדרשה לחקר הציונות). כמו כן מצוי בעיר בית יד לבנים (בניין הפקידות הישן של הברון רוטשילד) המוקדש להנצחת בני העיר שנהרגו במערכות ישראל ומשמש גם לקיום פעילויות תרבות.

קטע מקור 1

קטע 1.

"…אני לא כופר בתחושות הקיפוח של ערביי ישראל ובכך שאכן צריך להשקיע יותר בכפרים ובערים בהם מתגוררים ערביי ישראל או להעניק יותר משרות בכירות לערבים.אלא שזה אינו העניין בכלל. ערביי ישראל מדברים על ביטול הקשר של עם ישראל עם היהודים המפוזרים בארצות השונות, על התנתקות מהסוכנות היהודית , על שינוי חוק השבות ,שינוי הדגל וההימנון, או בקיצור הם מבקשים את ביטול מדינת הלאום היהודית. כל הדברים האלה אין להם אך פעם קשר עם שאלת השיויון של ערביי ישראל כאזרחים במדינה. תחת סיסמת השוויון מבקשים ערביי ישראל לגרום לשינוי ראדיקאלי (קיצוני) הרבה יותר."

(מעובד מתוך כתבה על הימני המקורי –הרב יואל בן- נון, מאת רונלד פישר,מעריב)

קטע מקור 2

קטע 2.

"אנו מבקשים להקים כאן מדינה אשר ערכיה הם של מדינה יהודית ודמוקרטית. אנו מבקשים להקים כאן מדינה שתפתור את בעייתו של העם היהודי ותתן ביטוי למורשתו. אנו מבקשים להקים כאן מדינה דמוקרטית, שתהא מופת… לשם כך אנחנו חייבים להבטיח כי במדינה זו יקוים שלטון החוק, ותקוים בו דמוקרטיה אמיתית, המכבדת זכויות אדם בכלל וזכויות האזרח בפרט. אנחנו חייבים לדאוג לכך כי המדינה תנהג שוויון כלפי המיעוט הלא יהודי שבה".

(מעריב, 27.10.2000)

תיאור אורך חיי התושבים על פי קטעי המקור

אני חושבת שקטעי המקור מדברים על תחושת האי שייכות כביכול בתחילת הקמת מדינת ישראל, אני חושבת שהם מדברים על תחושת ההבנה שהם הגיעו למקום חדש, שרבים היו שם לפניהם ונכשלו ועוד דרך ארוכה לפניהם, ויותר מכל אני חושבת שהם מדברים על כוונת מקימי המושבות להפשיל את שרווליהם, ולעשות את מה שנדרש כדי להקים מדינה יהודית, אני כמעט בטוחה שהם ידעו שיהיה קשה, ושהדרך לא פשוטה, אבל הם בכל זאת יצאו לעבודה, ולדעתי, בזכות זה יש לנו מדינה.

חברת תיירות בישראל- מקומות שאמליץ לבקר בהם

· בית הכנסת הגדול, בצומת רחוב רוטשילד ורחוב "אחד העם" (כיום כיכר המייסדים). הוקם 1885-1889 ובמשך שנים היה מרכז דתי וחברתי של המושבה.

· המצודה האשורית - מצודה בקצה הדרום-מערבי של שכונת נווה שקמה השוכנת על תל חולי. היא התגלתה בתחילת ששנות ה-90 באקראי ומתוארכת למאה ה-8 לפני"ה

· היכל התרבות על שם מאיר ניצן, מרכז מודרני לתיאטרון ומוזיקה, כולל אולם מרכזי גדול להצגות וקונצרטים ושני אולמות קטנים יותר לכיתות אמן. נמצא בין רחוב ז'בוטינסקי לרחוב גרינבוים, סמוך לקניון רוטשילד.

ביבליוגרפיה

מבוא ומידע- ויקיפדיה תחת הערך "ראשון לציון"

קטעי מקור- "קובץ שאלות באזרחות חלק א"