ארצות הים התיכון-ספרד

מגישות: נועה .ל. ושירה

Big image

השפה הספרדית

  • כמה זה עולה?

?Cuanto cuesta esto

קואנטו קואסטה אסטו?


  • יש את זה בעוד צבעים?

?Tiene en otros colores

טיאנה אן אוטרוס קולורס?


  • כוס מים

Un vaso con agua

און וסו קון אגוה


  • איפה השירותים?

?Donde estan los servicios

דונדה אסטן לוס סרביסיוס?


  • את החשבון בבקשה

La cuenta por favor

לה קואנטה פור פור

הוראות

תחילה, פתחו את השאלון וענו עליו

הפרטים הדרושים הם :

· שם המדינה בה בחרתם בשער

· הדגל שלה

· השפה או השפות בה/בהן מדברים במדינה זו.

הכנסו ל"גוגל" ורשמו שיחון עברי +השפה הרצויה.בחרו כחמש מילים כדוגמא לשפה המדוברת.

· עיר הבירה – מהי ומדוע נבחרה כעיר בירה ? מהם הבניינים החשובים בה ?

· מקומות חשובים שכדאי להגיע אליהם בערים אחרות (נוסף לעיר הבירה)- תיאור המקום וההסטוריה שלו (לפחות 3 מקומות. לא לשכוח להוסיף תמונות מתאימות).

· פרטים על כלכלת המדינה(לדוגמא-דייג,מחצבים,תיור,חקלאות מסוג כלשהו וכו').

·

· תרבות- סיפורים מעניינים, תלבושת אופיינית

· ( + תמונה) , מאכלים וסוגי ריקודים אופייניים.

עיר בירה - מדריד

העיר מדריד : מרכזת בתוכה את שרידי המורשת הספרדית לדורותיה, דבר הניכר מאוד אפילו בשימורם של מבנים היסטוריים, רחובות היסטוריים ואף שימורם של מנהגים עתיקים משלהי ההיסטוריה של העם הספרדי.


1. בניין מטרופוליס נמצא באחד הרחובות הראשיים במדריד - גראן ויה. זהו המבנה הגדול והמודרני הראשון.

2. הארמון המלכותי של מדריד הוא מעונה הרשמי של משפחת המלוכה של ספרד בעיר הבירה מדריד, אך הוא משמש כיום בעיקר לטקסים לאומיים.

3.סנטיאגו ברנבאו הוא אצטדיון כדורגל שנמצא בעיר מדריד שבספרד, ומשמש כמגרשה הביתי של ריאל מדריד. בשמו הקודם נקרא אסטאדיו צ'מרטין .

המקומות החשובים שכדי להגיע גם בערים אחרות בספרד

1. יצירותיו של האדריכל גאודי פזורות בכל רחבי ברצלונה והן נחשבות לאטרקציות מרכזיות במהלך ביקור בעיר, אך אין ספק שהאתר שעומד בראש רשימת האתרים המובילים בעיר הוא כנסיית הסגרדה פמיליה, אשר ברובע Eixample. לא מדובר בעוד כנסייה שגרתית, כי אם ביצירת מופת אדריכלית, שכוללת שלל הפתעות מבית היוצר המיוחד של גאודי.

בניית הכנסייה החלה בשנת 1982 ובשל מורכבותה היא עתידה להסתיים בעוד שנים ארוכות, כך שמי שיגיע לכאן צפוי לצפות גם בעבודת המנופים, הפועלים להשלמת העבודה. אפשר להסתפק במבט בכנסייה מבחוץ, אך כדי להתרשם מהפרטים העדינים של הפסלים הרבים, שפזורים בכנסייה ומהייחוד שלה, מומלץ להיכנס פנימה ואף לעלות לאחד המגדלים. בכניסה לכנסייה פועל מוזיאון קטן, בו מוצגת תכנית הבנייה של הכנסייה.

2. ארמון האלהמברה (Alhambra) אשר בעיר גרנדה (Granada) בחבל אנדלוסיה, הוא אחד האתרים המוכרים ביותר בספרד. זוהי דוגמה ומופת לפאר שאפיין את תקופת השלטון המוסלמי בספרד ולאדריכלות המוסלמית המיוחדת, שאת אותותיה ניתן למצוא במקומות נוספים בחבל זה.

מדובר בקומפלקס של מבנים, ששימש את האמירים של גרנדה, בני שושלת נסריד וכולל את המצודה, האלכזאבה (Alcazaba) ששימשה כאזור הצבאי, הארמונות הנסרידים (Nasrid Palaces) ואת הגנים המלכותיים, גני החנרליפה (Generalife). כל המבנים בקומפלקס מטופחים ונאים, בעלי עיטורים איסלאמיים מסורתיים, בריכות צלולות ואווירה מלכותית.

3. מוזיאון פראדו (Museo del Prado) אשר במדריד (Madrid), בירת ספרד, ניצב בשורה אחת עם המוזיאונים הטובים ביותר בעולם וחובבי אמנות, המגיעים לעיר, לא יחמיצו הזדמנות לבקר בו, לפחות פעם אחת. במוזיאון מוצגים אוספי אמנות אירופאיים מהתקופה הרומנסקית עד המאה ה-19 ובהם גם יצירות אמנות של אמנים ספרדיים ידועים, בהם פרנסיסקו גויה ודייגו רודריגז וולסקז.

כלכלת מדינת ספרד

1. ההכנסות מענף התיירות מאפשרות להטות את הכף בשיפור מאזן התשלומים.

2. באיחור מה, בהשוואה למדינות אחרות במערב אירופה, התפתחו בספרד גם תעשיות הפלדה, המספנות, הטקסטיל והמחצבים.

3. ספרד, שבעברה הייתה מדינה חקלאית בעיקרה, היא כיום בעלת מגזר יצרני הנמנה בין החשובים במערב אירופה. זאת בשל קצב הצמיחה הגבוה בענפי התעשייה השונים ממנו נהנתה ספרד מאז שנות ה-50.

4. נכון לשנת 2009, מדורגת ספרד ככלכלה התשיעית בגודלה בעולם.

תרבות מדינת ספרד

סיפור מעניין:

1. מלחמת ארצות הבית-ספרד: מסוף שלטונו של פליפה השלישי בתחילת המאה ה-17 הלך ונחלש כוחה של ספרד כמעצמה עולמית. בסוף המאה ה-19, לאחר שכל מדינות דרום אמריקה השתחררו מעולה, נותרה ספרד כשברשותה מושבות ספורות בלבד שהיו מפוזרות באוקיינוס השקט, באפריקה ובאיי הודו המערבית. גם המושבות הספורות שנותרו תחת שליטה ספרדית תבעו את עצמאותן. באיי הפיליפינים החלו לפעול כוחות גרילה מקומיים כנגד השלטון הספרדי ובקובה תנועת הגרילה הייתה קיימת כבר כמה עשרות שנים. לממשלה הספרדית לא היו האמצעים הכספיים וכח האדם להתמודד עם ההתקוממויות. הצעדים שכן ננקטו היו בעיקר צעדי עונשין בצורה של הוצאות להורג של מי שהיו חשודים כמורדים והתייחסות קשוחה לכפרים ועיירות שהיו חשודים בסיוע למורדים. ב-1894 הטילה ארצות הברית מכס על יבוא הסוכר מקובה. תעשיית הסוכר, שהייתה התעשייה העיקרית בקובה, נקלעה למשבר עמוק שבעקבותיו פרץ מרד חדש בספרדים. בסוף שנות התשעים של המאה ה-19 המורדים ברוב המקומות הוכנעו ובקובה שרר שקט יחסי. אולם, בטווח הארוך, מעמדה של ספרד במושבות היה חלש ביותר.

Big image

פלמנקו

הריקוד הרשמי של ספרד עם תלבושות מסורתיות.
ריקוד ספרדי