זוכי פרס נובל ישראליים- דן שכטמן

יהונתן לבנור, יוני דרחי, אמרי מורדוך ואריאל כהן

מהו פרס נובל?

פרס נובֵּל הוא פרס המוענק בכל שנה לאנשים או לארגונים, עבור מחקר יוצא דופן, המצאה ראשונית של ציוד או טכנולוגיה.


דן שכטמן, שהעבודה שלנו תתמקד בו, זכה בפרס נובל לכימיה. מה שמיוחד בפרס זה שרק אנשים מיוחדים יכולים לקבל את הפרס בעזרת ראש פתוח שעוזר להם להמציא המצאות שמפתחות את המדע.

קורות חייו

פרופ' שכטמן נולד בתל-אביב בשנת 1941. את לימודיו עשה בטכניון. הוא התמחה במעבדות חיל האוויר האמריקני, ומשנת 1975 הוא מרצה במחלקה להנדסת חומרים בטכניון. בשנת 1986 נתמנה לפרופסור. במשך שנים רבות הוא פרופסור-אורח באוניברסיטאות ג'ונס הופקינס ומרילנד בארה"ב. שכטמן עומד בראש "מרכז וולפסון למחקר" שבטכניון. בנוסף, הוא מכהן כפרופסור באוניברסיטת המדינה של איווה בשנת התשע"ב שימש כשופט בוועדה לבחירת זוכי פרס ישראל. על גילוי זכה שכטמן בפרס ישראל לפיזיקה לשנת 1998 ובפרס נובל לכימיה לשנת 2011.

דן שכטמן- פיזיקה וכימיה

דן שכטמן היה מדען גדול, הוא היה בן אדם חשוב ששינה את פני המדע בנושאי הכימיה והפיזיקה ובזכות המקצועונות והחשיבה המפותחת שלו הוא הרוויח את פרס הנובל והעשיר את עולם המדע ואת תארי ישראל בנושאים אלה ועל גילויו החשובים.


הדרך והתכונות שדרושות להשגת פרס נובל

הדרך לפרס הנובל הייתה לא פשוטה ואיטית. כדי ליצור או לגלות משהו חדש לוקח שנים או עשורים. דן שכטמן אמר- "היה קשה. הדרך הייתה ארוכה, עבדתי אם הרבה אנשים ובסוף יש תוצאות"

לחוקרים יש הרבה תכונות עיקריות שמאפיינות אותם:

יצירתיות

חשיבה מחוץ לקופסא

חכמה

סבלנות

סקרנות

ועוד...


הנובליסטים: דן שכטמן - אין חיה כזאת