שבת שלום

איגרות המזכירות הפדגוגית - תמוז, יוני 2018 (81) משרד החינוך


שלום חברים,

"יש לך תעודת הוראה או תואר ראשון?" שאל אותי המנהל וראש ישיבת 'חברותא', הרב שמעון אדלר, לפני כעשרים שנה בחתונה ירושלמית. "אין לי" הסברתי בהתנצלות בין רעשי החתונה "רק כעת השתחררתי, ועדיין לא החלטתי מה אני רוצה לעשות בחיים". שמעון, האזין כדרכו בקשב רב, חייך ופסק: "אם כך, זה בדיוק מה שאני מחפש, אם אין לך תעודה או תואר, ואם עדיין לא לימדת בבית ספר, אשמח שתבוא לנסות לחנך אצלנו". פגישה זו הייתה פגישת החינוך והליווי הראשונה מבין מאות הפגישות שהיו לי עם האדם, המחנך, והרב שמעון אדלר.

כמחנכים צעירים בישיבת חברותא (בית הספר אותו חלם והקים), שמעון כל הזמן שינן לנו, "תנקו את כל רעשי הרקע, רק שני דברים צריכים לעמוד לנגד עינינו, האחד הוא שהנערים יפתחו את אישיותם ויכולותיהם והשני הוא שיאהבו את הלמידה והתכנים". "אתם ממש תוכלו לראות אותם צומחים ומתפתחים לנגד עיניכם " הבטיח לנו. לבית הספר התקבלו רק תלמידים שממוצע ציוניהם היה מתחת לשבעים, ושהיו מוכשרים מאד בנגינה, ספורט או סיירות. רבים מהתלמידים היו בתהליכי פליטה ממערכת החינוך. אחד התלמידים שלנו, שהיום הוא מנהל מוסד חינוכי גדול וחשוב, שפך אקונומיקה לתה של המורה בכיתה ז'. תלמיד אחר, שהיום הוא מנהל חברה גדולה וחשובה, ישב במשך כל כיתה ח' על כיסא מחוץ לדלת הכיתה, כי המורה טען שאינו מסוגל ללמוד דבר, וכך על זה הדרך...

בבית הספר ששמעון הקים תלמידים ניגנו, סיירו והתעמלו במשך רוב שעות היממה. בבוקר הם למדו תורה בתכניות לימודים חדשות שייצרנו כל הזמן ושנועדו ללימוד רלוונטי המאהיב את הלימוד ובונה את אישיות הלומדים. משעות אחר הצהריים ועד שעות הערב והלילה, עסקו התלמידים בפיתוח כישרונותיהם- ניגנו סיירו והתעמלו. מבחן הסיום של מגמת סיירות, למשל, היה ניווט זוגות של כחודשיים מאילת לחרמון, מגמת מוזיקה הפיקה קונצרט ברמה לאומית. שמעון טען שכשאדם מפתח את אישיותו ויכולותיו, ממילא מתחזק הביטחון העצמי שלו, ומי שיש לו אמון בעצמו יוכל לבנות חיים יציבים יצרניים ומלאי משמעות.

החשיבה הייתה מהפכנית, התלמידים לא נבחנו במבחני הבגרות, רק נדרשו לפתח את הידע והאישיות. מורי בית הספר נדרשו כל הזמן לחשיבה ויצירה, להעברת האחריות לתלמידים, לכתיבת תכניות לימודים, ולבניית תכניות יצירתיות לטיפול בקשיי משמעת. חלק מאנשי המערכת שהגיעו לבית הספר תקפו את שמעון בחריפות, אך אחרים נפעמו ולא יכלו לעזוב, עבודות מחקר רבות נעשו על המפעל החינוכי הייחודי הזה בתקופתו של שמעון, ועשרות תלמידים שהיום הם אנשי משפחה ועבודה ושחלקם מובילים בתחומם, צמחו בבית הספר באותם שנים.

לאחר שלוש שנים נקרא שמעון להיות ראש מנהל החינוך הדתי. לבטים רבים ליוו אותו במעבר הזה, והבחירה לעזוב את ילדיו- תלמידיו ואת פרויקט חייו לטובת שיפור כלל המערכת הייתה לא קלה.

בכהונתו כראש מנהל החינוך הדתי המשיך שמעון בדרך בה הלך כל שנותיו כמחנך. הוא המשיך לראות כל הזמן את התלמידים והתלמידות לנגד עיניו ולפתח תכניות לימודים שיחברו בין הלימוד לחיים, יעמיקו את זהותם האישית של התלמידים ויאהיבו את הלימוד. כדרכם של מובילי דרך, היו לו גם מתנגדים. שמעון לא נאבק אלא בחר בעשייה. ביחד עם ד"ר שלמה בן אליהו ז"ל ור' דוויד פוקס פיתח שורה של תכניות חינוכיות שהקיפו מאות מורים ועשרות אלפי תלמידים. התכניות שהקים, "שבעים פנים", "לפניהם" ו"תורת חיים" הגדירו מחדש את מטרות הלמידה, תכניה ואופני ההוראה, והצמיחו תפיסה חינוכית ופדגוגית שהמשיכה בתכנית "לב לדעת" שפיתח ממשיכו בתפקיד, ד"ר אברהם ליפשיץ. התובנות שצמחו מתוך תכניות אלו השפיעו באופן משמעותי על החינוך בחמ"ד ועל מדינת ישראל כולה.

בכל פעם שבאתי להתייעץ עמו, היה מאזין לי באורך רוח ובאופן עמוק, האזנה שמעולם לא פגשתי אצל אף אחד מלבדו, ושהיא בעצמה סייעה מאד להבין דברים רבים. לאחר מכן נהג לשקף את מה שאמרתי ולהראות לאחר מכן את התמונה הגדולה. "אני מבין ממך שמה שאתם עושים בכיתה עדיין אינו מביא את התוצאות המצופות ושאתה חושב שיש לשנות זאת" אמר, ולאחר שאישרתי שהבין את הדברים, פרס את התמונה הכוללת. "חשוב שתזכור מה באנו לעשות בארץ הזו ובאיזו עת היסטורית אנו מצויים, מה הכוחות הפועלים במדינה וכיצד הם משפיעים על הילדים- עד הכיתה שעליה אתה מדבר. מדינת ישראל היא מדינה חדשה, מדיניות החינוך אצלנו מעוצבת בצורה מסוימת ועליך לזכור את מכלול הדברים כל הזמן ולשאול את עצמך מה ישפר את האנשים בארץ הזו?". "זכור כל הזמן שהמטרה היא חינוך הילדים, ושהם יצמחו להיות הפנים של המשפחות שלנו, הרחובות שלנו והמדינה שלנו".

לפני כשבועיים ישבתי ליד מיטתו לשיחת יעוץ אחרונה. במעין מבט של סיכום, הוא סקר את שקידם בשדה החינוך וציין את התכניות הפדגוגיות. "בסופו של דבר", אמר, "מי שמשנה את המתרחש מאחורי דלת הכיתה, משנה את העולם כולו". לשאלתי על המאבקים שנדרש להם, ענה: "כיום, איני מקדיש לכך חשיבות כלל. מה שאמיתי נשאר ומה שהצלחנו שיישאר הוא אמיתי, והשאר - קצף על פני המים"

בראשית דרכו בחר שמעון לנהל את אולפנת אבן שמואל שהייתה אז פריפריה רחוקה. "החוליה החלשה של החברה" אמר לי לא פעם "היא המבחן שלנו, היא המראה שלנו והיא מי שאנחנו באמת." לאחר מכן בהיותו עמית במכון מנדל בחר להקים את "חברותא", שיועדה לתלמידים שלא התאימו למערכות בית הספר, ובהיותו ראש מנהל החמד הקפיד כל הזמן לראות את כל סוגי התלמידים ולהיענות לצרכיהם. הוא סיפר פעם שבעת כהונתו לזמן קצר כמפקח במחוז דרום, הקפיד לא לבוא לביקורים ממלכתיים בבתי הספר. "הייתי בא לטיול שנתי, יושב בספסל האחורי עם התלמידים כל הדרך עד אילת, ואז כבר ידעתי הכל על בית הספר".

לאחר שכיהן במשך שמונה שנים כראש מנהל החינוך הדתי עשה שמעון מעשה שהרים גבות רבות והפתיע אנשים רבים, אך דומני שהעיד על כל דרכו וכנותו החינוכית. מראש מערכת החינוך הדתית חזר שמעון, מתוך בחירה מלאה ותוך דחיית כל ההצעות שהוצעו לו, לחנך כיתה בתיכון הימלפארב למשך כשמונה שנים (לצד חניכת עמיתי מכון מנדל).

"אני מאמין שהלמידה משנה את האדם, וזו המשימה החינוכית של כולנו בדור הזה" אמר לי לא פעם, מי שהקפיד לחנך כל ימיו מהספסל האחורי של האוטובוס ואת תלמידי הספסל האחורי של האוטובוס.

השבוע נפרדנו מאחד מאנשי החינוך הגדולים שהכרתי, איש עניו, אדם ענק, ומחנך.

באה שבת, באה מנוחה

מוישי

.

אגף א אמנויות

תאטרון

יום עיון - תאטרון וספרות 70 שנות מחזאות ישראלית

ביום ד' 13.06.2018, התקיים יום עיון משותף לספרות ולתיאטרון בתיאטרון "קאמרי" בתל אביב.

יום העיון בנושא :"שבעים שנות מחזאות ישראלית" בתאטרון הקאמרי-.

המרצים: מר אילן רונן, פרופ' זהבה כספי, הגב' מור פרנק, מר יהושוע סובול, פרופ' אבי עוז, ד"ר שרון אהרונסון להבי, מר איל וייזר, פרופ' גד קינר, מר' עמרי ניצן וצבי סהר.

החיבור הטבעי בין ספרות לתיאטרון התחדד במפגש זה, אם בדיונים על טקסטים ספרותיים ששמשו בסיס להצגות כמו "הוא הלך בשדות" בבימויה של מור פרנק, ואם בדיון על מחזותיו של סובול "כפר", "פלשתינאי", "סינדרום ירושלים", העוסקים במה שסובול מכנה "הכוחות החורבניים" בנפש הישראלית. גם פרופ. אבי עוז התייחס לזהות הלאומית הבעייתית של הישראלים, כפי שמתבטאת במחזות "יוליסס על בקבוקים" מאת גלעד עברון ו"רעולים" של אילן חצור. דר' שרון אהרונסון להבי דיברה על מחזות ישראלים המבוססים על התנ"ך והעבירה בצורה מרתק את הקשר בין מחזאות לסיפורי התנ"ך. פרופ. גד קינר ומר עמרי ניצן דברו על השפה העברית וגלגוליה במחזאות הישראלית, ובטקסטים עבריים בכלל. את האירוע סיימה צפייה בהדגמות מתוך ההצגה "הדרך לעין חרוד" עם במאי ההצגה צבי סהר. הדגש הושם על הקשר שבין גופי ידע שונים, כמו "תיאטרון", "ספרות", ועל הקשר הטבעי והמתבקש. קהל המורים לתיאטרון ולספרות הגיע מכל קצווי הארץ.

כנס מתמחים באמנויות, בשיתוף אגף התמחות וכניסה להוראה

אולם תאטרון קפה, הקאמרי תל אביב, יום חמישי יז' סיון תשע"ח, 31.5.2018

"טוב לפתוח דף חדש

יום של חול שחג לבש

קורא לצאת

אומר כעת

כי באה עת

להתחיל מחדש בעיניים פקוחות

ושלום לסיפור הישן

להתחיל מחדש הדרכים פתוחות

כי הגיע הזמן והלב כבר מוכן

להתחלה חדשה"

מתוך התחלה חדשה של יענקל'ה רוטבליט

לפרחי ההוראה באמנויות המסיימים בימים אלה לפחות 80% מחובותיהם לתואר הראשון ולתעודת הוראה הגיע הזמן להתחלה חדשה, כניסה להוראת אמנויות במערכת החינוך.

לאגף מסורת ארוכה ומודלים ייחודיים לקליטה מיטבית המתחילה במפגש ראשון של המתמחים שבדרך עם שדה החינוך, מטה ומחוזות.

הפעם נערך המפגש באולם הקאמרי כחלק מקדים ל"כנס הוקרה למתמחים ומורים חדשים" שקיים אגף התמחות וכניסה להוראה. במפגש נכחו סטודנטים ואנשי סגל מהמוסדות המכשירים.

הכנס נפתח בברכות של ד"ר שרה זילברשטרום מנהלת אגף א להתמחות וכניסה להוראה ושל הגב' מיקי בנאי - מנהלת אגף א אמנויות. בין דברי הפתיחה שובצו קטעי נגינה שבוצעו על ידי הרכבי חליליות וחלילי הצד ממכללת גבעת וושינגטון בהדרכתן של דפנה פלד ודרורה ברוק.

בהמשך המפגש הציגה הגב' חגית ברלינסקי - ממונה באגף לפיתוח מקצועי, את תפיסת הפיתוח המקצועי והגב' סיגל יונתן - נציגת אגף כוח אדם בחינוך ההתיישבותי, את מגוון תפקידי כוח אדם במחוזות.

הכנס הסתיים בהצגת המפמ"רים על האמנויות את התחום עליהם הם מופקדים, בשאלות המשתתפים ובעצות טובות ליציאה לדרך.

תודה מיוחדת לדורית באלין - מפמ"ר קולנוע ותקשורת; הילה קובריגרו-פנחסי - מפמ"ר מחול; אפי וישניצקי-לוי - מפמ"ר תאטרון; אירית חן טובי - מפקחת אמנות חזותית מחוז צפון; ענת דור מדריכה ארצית למוזיקה; ולכל בעלי התפקידים, שפינו את הזמן בעונה הבוערת ביותר במערכת החינוך כדי לקבל בזרועות פתוחות ובלב חפץ את המתמחים שבדרך.

וברכת דרך צלחה למתמחים החדשים.

כתבו: יעל מירו ולנה בר-מאיר, רפרנטיות סטאז' באמנויות

Big picture

אגף א חברה ורוח

מדעי חברה

בימים א-ב, 24.6 ו25.6 יתקיימו ימי עיון של מקצועות מדעי החברה.

מדי שנה נבחר נושא שיהווה ציר מרכז לימי העיון בקיץ. ציר זה מאפשר לרכז את כלל מורי מדעי החברה על כלל תחוומי התמחותם , אחת לשנה, תחת קורת גג אחת.

השנה נבחר הנושא "משחק החיים" על זויותיו המגוונות.

מוזמנים לקחת חלק איתנו.

להתראות,

דנה

Big picture

אגף א לפיתוח פדגוגי

אגף א' לפיתוח פדגוגי


תנופת פיתוח של קורסים מקוונים חדשים תשע"ט

פעילות פורייה ומבורכת בפיתוח של קורסים מקוונים חדשים במודלים שונים לקראת תשע"ט. עשרות קורסים נמצאים עתה בשלבי פיתוח מתקדמים או לקראת סיום:


27 קורסים במיקרו קרדיטציה בתחומי דעת שונים: 5 קורסים ב"מולדת חברה ואזרחות", 5 קורסים בחינוך גופני, 5 בתרבות יהודית ישראלית, 4 קורסים בתנ"ך, 4 באנגלית ו - 4 בחינוך לחשיבה.


הקורס הגנרי של כלי ניהול לרכזי מקצוע הסתיים ו- 11 תחומי דעת נמצאים בתהליכי פיתוח מתקדמים של קורסים דיסציפלינאריים במסלול זה. בנוסף, הסתיים השבוע הקורס הגנרי במסלול פדגוגיה בעידן החדש ב' יישומים מתקדמים בהוראה, בו השתתפו 7 תחומי דעת.

הקורסים הגנריים החדשים של פדגוגיה בעידן החדש ג' והשפעתה על הלומד ושל שילוב סרטונים בחינוך (כולל תיק מורה) מתקרבים לקו הסיום. במסלול של שילוב סרטונים בהוראה משתתפים 16 תחומי דעת שהחלו כבר לפתח קורסים בהתאמה לתחום הדעת.


השבוע, נפתח קורס גנרי חדש במודל "איחוד מול ייחוד" - כשהחינוך המיוחד פוגש את תחומי הדעת, בקורס משתתפים 11 תחומי דעת. שני קורסים במסלול הכיתה האינטראקטיבית במגזר הערבי במדעים ובהיסטוריה פותחו ונמצאים עתה בתהליך של רישום מורים.


אנו נערכים לקראת שנת הלימודים תשע"ט ולשם כך מתבקשים כל המפמ"רים למלא את טופס הבקשות לפיתוח והפעלה של קורסים מקוונים עד לתאריך 01.07.2018.

שתהיה לכולם המשך עשייה מבורכת בפיתוח מקצועי למורים!

ניתן ללחוץ על התמונה שלמטה כדי להגיע לטופס

אגף א מדעים

הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה בח"ב במגזר הערבי

יריד חקר תשע"ח

כחלק מתכנית הלימודים במדע וטכנולוגיה, מתנסים תלמידים, ותלמידות בכיתות ט' בחטיבות הביניים, בתהליך שלם של החקר המדעי, ופתרון בעיות.

כתגובה רפלקטיבית לתהליך הלמידה, מתקיים יריד בתי ספר עירוני, ובין עירני, בהם יציגו התלמידים את תוצרי הלמידה, עבודות חקר מדעי, ופתרון בעיות-בשילוב תהליך טכנולוגי.

העבודות המצטיינות שנבחרו בירידים בשלושת המחוזות, הכרזנו עליהם "ביריד חגיגי ארצי למגזר הערבי" והן אלה שייצגו את המגזר "ביריד הארצי באוניברסיטה העברית בירושלים".

התקיימו ירידים המחוזיים לשיפוט עבודות חקר מדעי, ופתרון בעיות שהתקיימו בשנת תשע"ח :

מחוז צפון : יום ב 30.4.2018 אשכול פיס תמרה.

מחוז חיפה : יום ד 2.5.2018 תפוח פיס באקה אלג'רבייה .

מחוז מרכז : יום ה 3.5.2018 תפוח פיס טייבה .

יריד חקר מדעי "ערבי ארצי" לחט"ב, יתקיים ביום ג,15.5.2018 –באולמי הריניסנס " בעיר נצרת עילית.

איך התהליך מתרחש במשך השנה?

התלמידים המצטיינים עובדים במשך השנה על עבודת חקר/פתרון בעיה ברמה אקדמית עם מורי המדעים בבתי הספר, או עם גוף חיצוני אקדמאי, מובחר לקידום חקר חדשני בתחום ספיציפי במדעים או בניית מוצר טכנולוגי כפתרון לבעיה ספציפית בד"כ בוחרים גופים חיצוניים כדוגמה (טכניון, מכללת אורנים, מרכזי מו"פ).

איך מתבצע תהליך ההערכה?

בתקופה זו פיקוח המדעים מקבל בממוצע 120 עבודה מצויינת מכלל המחוזות במגזר הערבי (מקצה הצפון עד ירושלים).

בשלב ראשון מעבירים את העבודות לצוות אקדמאי (הנחשבים לטובים ביותר במגזר הערבי ברמת דוקטור, ופרופסור בתחום המלמדים בו) מכלל המסודות האקדמאיות במדינה ובמטרה בדיקת העבודה לפי מחוון שערך משרד החינוך.

בשלב שני ,מזמנים את כלל בתי ספר לירידי (שיפוט), בכוונה לבדוק את התהליך שעבר התלמיד לעומק, התלמידים נשאלים ע"י המומחים עבור עבודות שהוגשו, תוך כדי הערכתם בציון.

אחרי כל הירידים פיקוח המדעים מקבל הערכה (בציון) ,והערכה מילולית הכתב לשם למידה מכל צוות אקדמאי ששפט, עבור העבודות שהגישו.

פיקוח המדעים צריך לבחור מכלל העבודות שהוגשו ארבעה עבודות הכי מצטיינות, כדי להתמודד בתחרות ארצית מול שאר המגזרים, התחרות תערך באוניברסיטה העברית בירושלים בסוף מאי.

נדגיש, ביריד המסכם של כל המחוזות במגזר הערבי: פיקוח המדעים מזמן בממוצע 1000 תלמיד יחד עם המורים שהשתתפו בתחרות, מנהלים, וראשי ערים, וכפרים שהשתתפו בירידים. מעריכים השתתפותם ע"י תעודות הערכה אחרי שמזמנים כלל התלמידים לבמה, וברצוני להדגיש שביום זה נוקטים בשמות בתי ספר שנבחרו לתחרות הארצית תוך מתן תעודות הערכה ,ומתנה מכובדת לתלמידים המצטיינים.

הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה

יריד החקר המדעי ופתרון בעיות ה- 7 בחינוך הדרוזי והצ'רקסי

בתחילת השנה נכנסה מורת המדעים לכיתה בהליכה איטית ועיניה שקועות בדפים אשר אחזה בידה. הגיעה למרכז החדר עמדה דום נענעה בראשה ואמרה : "השנה יתקיים יריד חקר מדעי במרכז רפואי צפת , יהיה יריד יצירתי עם חלום לעתיד", והמשיכה לקרוא בקול רם את ההנחיות להכנת עבודת החקר אשר תייצג את בית הספר. עצמתי את עיניי והתחלתי לחלום, כיצד אקשור את העבודה שלי עם הנעשה בבית החולים והמשכתי להרהר עם עצמי האם אוכל לחקור את צמחי המרפא וכיצד אקשור את עבודת החקר שלי עם הדברים המתרחשים בין כותלי בית החולים? נזכרתי בנושאים רבים והתחלתי לבדוק את הקשר בין הנלמד במקצוע המדע וטכנולוגיה, למשל מערכת ההובלה בגוף האדם, מערכת העצבים, התורשה והגנטיקה ועוד ועוד. מיד נזכרתי בתקופת אשפוז אחותי בעקבות דלקת ריאות ותרופת המוקסופין שנתנו לה. פתאום צלצל הפעמון והתעוררתי מחלומי . בדרך הביתה צעדתי עם חברתי אשר חשבה על נושא חקר הנדסה תורשתית.

עברו הימים וזרחה שמש יום שלישי 05/06/2018 יום יריד החקר המדעי ופתרון בעיות במגזר הדרוזי והצ'רקסי, אשר התקיים בין כותלי מרכז הרפואי זיו בצפת.

תלמידי כיתות ט, מדעני וחוקרי העתיד מחטיבות הבינים במגזר הדרוזי והצ'רקסי הגיעו לבית החולים בלבוש ייחודי, חלוק לבן, כובע ירוק, מסכה וכפפות והתחלקו לשמונה קבוצות. כל קבוצה זכתה לבקר במחלקות השונות ובמעבדות המחקר. קבלו הסבר ממנהלי המחלקות או רופאים במחלקות ובמעבדות על העשייה בתוך המחלקות ואופן גילוי וזיהוי המחלות ודרכי הטיפול ושמעו ממנהלי המחלקות על המכשור הרפואי הנמצא במחלקות ובמעבדות המחקר הן לאיתור וגילוי המחלות והן לטיפול במחלות. הייתה זו הזדמנות מופלאה להיחשף להתמחויות במרכז הרפואי צפת, למעבדת המחקר ולמכשור הרפואי. חוויה זו הייתה השראה ופוטנציאל לכוון את התלמידים ללימודי רפואה בהתמחויות מגוונות וללימודי הנדסת מכשור רפואי.

המפקחים, המפמ"רים, המנהלים, הרכזים והמורים למדע וטכנולוגיה, מדריכי התקשוב ומדריכי המדע והטכנולוגיה, התלמידים ואורחים נפגשו לתערוכת פוסטרים ומוצרים ברחבת בית הילד במרכז רפואי זיו צפת . הייתה זו הזדמנות מופלאה להיחשף לרעיונות המדהימים של התלמידים ולתהליך למידה ייחודי.


מדעני וחוקרי העתיד מחטיבות הבינים הציגו את העבודות בפני אנשי מינהלת המחקר בזיו,

אנשי המטה והמחוז של משרד החינוך :מנהלת האגף החינוך הדרוזי והצ'רקסי , מפקח המחוז בחינוך הדרוזי והצ'רקסי, מפמ"ר מדע וטכנולוגיה, מנהלי בתי הספר ומדריכי התקשוב והמו"ט. בסוף הצגת עבודות החקר העניק צוות המטה והמחוז לתלמידים תעודת הוקרה והערכה.

מדעני וחוקרי העתיד מחטיבות הבינים סיימו את היום המרתק בטקס חגיגי אותו פתח הוגה ויוזם הרעיון, מר אכרם אברהים, מפקח על החינוך המדעי והטכנולוגי במגזר בציטוט:

" המדע מנתח את אור הכוכבים ואת גלי הקול, את טביעות רגליהם של בעלי החיים ואת הדנ"א האנושי. המדע חושף אותנו לעולמות מופלאים שהיו עד כה נסתרים ועצם גילויים מעניק השראה להמשיך לחפש ולהרחיב אופקים מתוך סקרנות וענווה לגדולתו של הטבע. בני האדם חולקים את הידע שצברו עם אחרים ומעשירים באמצעותו את הדור הבא, אשר בתורו יעניק לעולם ידע נוסף וגילויים חדשי". והדגיש את חשיבות היריד לצורך פיתוח יצירתיות ומצויינות במחקר ובמדע ולהווה מודל לחיקוי והגברת המוטיבציה הן ללימודי המדעים המדויקים בכלל ולימודי הרפואה בפרט והן להכיר את השפעת התפתחות הטכנולוגיה על תחום הרפואה והגברת הפוטנציאל בלימודי הנדסה של המכשור הרפואי.

ד"ר סלמאן זרקא, מנהל המרכז הרפואי זיו, ברך על שיתוף הפעולה בין כל הגופים והאנשים שחפצו בקיומו של המפגש החשוב, פעלו לקדמו והשתתפו בו, בהם: יוזם הרעיון ומפקח החינוך המדעי והטכנולוגי במגזר אכרם איברהים, אנשי מינהלת המחקר בזיו והעומד בראשה ד"ר ראדי שאהין, מנהל מחלקת פנימית א' בזיו עוזר דיקן וראש החוג לרפואה פנימית בפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי ד"ר אוסמה חסיין, מפקח המחוז בחינוך הדרוזי והצ'רקסי ג'לאל אסעד, מפמ"ר מדע וטכנולוגיה ד"ר אביבה בריינר, מנהלת אגף החינוך הדרוזי והצ'רקסי, איה חיר אדין ועוד רבים וטובים.

נשאו דברי ברכה גב' איה חיר אדין , מנהלת אגף החינוך הדרוזי והצ'רקסי, מר ג'לאל אסעד, מפקח המחוז בחינוך הדרוזי והצ'רקסי , ד"ר אביבה בריינר, מפמ"ר מדע וטכנולוגיה ושבחו את עשייתם של התלמידים והמורים כאחד.

כמו כן השתתפו ביריד מדריכה ארצית גב' יהבית לוריא, המדריכות המחוזיות גב' נסרין סלאמה, וגב' גיהאן בריק ומדריכת המו"ט גב' סיבא נסר אדין ומדריכי התקשוב ,פאיד דיב, עלא מאלי, סמיר סלאמה ורחאב אבו עראר.

לתמונות הכנס לחץ על הקישור


החגיגה הגדולה הסתיימה בהרצאתו של מנהל מחלקת פנימית א' בזיו עוזר דיקן וראש החוג לרפואה פנימית בפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי ד"ר אוסמה חסיין בנושא: "המחשבה המדעית שהובילה לתיאוריית המפץ הגדול".

כנס מנהלים ורכזים- "בוחרים במדע".

מובילי הוראה דיסציפלינארית בכיתה ט'

במטרה לאפשר לתלמידים רבים יותר בחט"ב למצות את הפוטנציאל שלהם בתחום המדעים ולהכינם לקראת הבחירה במסלול מקצוע מורחב של 5 יחידות במקצועות המדעיים (פיזיקה, כימיה וביולוגיה), בשנה"ל תשע"ט, ייצא שוב הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה בתכנית של הוראה דיסציפלינרית בכיתות ט' – "בוחרים במדע", שמטרתה העמקת ההוראה בדגש על הבנה, חיזוק המוטיבציה והקניית מיומנויות וכן הידוק הקשר השש שנתי ברצף הלימודי.

מורי בתי הספר, שיתקבלו לתוכנית, ישתלמו ויילוו בתכניות משלימות בהובלת מרכזי המורים לפיזיקה, כימיה וביולוגיה, במכון ויצמן.

התוכנית "בוחרים במדע" מובילי הוראה דיסציפלינארית בכיתה ט' הושקה בכנס ארצי שהתקיים ביום ראשון כז' סיוון תשע"ח 10 ביוני 2018 באולם הברווז, מכון דוידסון למדע, רחובות

בכנס השתתפו 150 איש ביניהם מנהלי בתי ספר רכזי מקצוע מפקחים ומורים מובילים למדע וטכנולוגיה.

בתחילת הכנס התקיימה הרצאה בנושא מקצועות העתיד מפי חן דקל כהן, מנהלת פיתוח ארגוני, HP ישראל. ההרצאה נגעה בסוגיות חשובות להוראה במאה ה- 21 : כיצד אפשר להכין תלמידים למקצועות העתיד? למה ידרשו התלמידים? אילו מיומנויות חשוב לפתח אצלם? ומה אפשר לעשות היום כדי להכין אותם לתפקד בעבודה רבת שינויים.

בהמשך הציגה המפמ"ר ד"ר אביבה בריינר את הרציונל, המטרות, היעדים ותוכנית הפעולה של ההוראה הדיסציפלינארית ונערכה חשיפה לפעילויות לקידום תכנים דיסציפלינאריים בשילוב פדגוגיה חדשנית, באמצעות מומחי תוכן בתחומי: הכימיה, הביולוגיה והפיזיקה

תחרות ארצית- יזמים צעירים ישראל

בתאריך 6/6/18 התקיימה התחרות הארצית של יזמים צעירים ישראל 2018, במשרדי הנהלת בנק לאומי בתל אביב, אשר תומך גם הוא בתכנית.

ארגון יזמים צעירים ישראל הינו ארגון המפעיל מזה 20 שנה מיזמים עסקיים בתכנית בשם "עושים עסקים". התכנית מיועדת לתלמידי כיתות חטיבה ותיכון מכל רחבי הארץ. בעזרת מנחים פדגוגיים ועסקיים התלמידים מקימים חברה, קובעים בעלי תפקידים, כותבים תכנית עסקית, מנהלים אותה ומשווקים את המוצר לקהל יעד.

לתחרות הגיעו 9 קבוצות מובילות ומצטיינות אשר הציגו את המוצר שלהם. כל "חברה" עמדה מאחורי הדוכן שלה וסיפרה על התהליך שעברו במהלך השנה מהחשיבה על הצורך ועד למכירת המוצר המוגמר.

במקום הראשון זכתה קבוצת "קריאייט" מהכפר הירוק, אשר פיתחה את המוצר " no- tify ". זוהי תושבת לטלפון נייד לרכב. כאשר הטלפון מותקן בתושבת- היא משביתה התראות מאפליקציות שונות. ההשבתה מתבטלת כאשר מוציאים את הטלפון מהתושבת. הקבוצה תייצג את מדינת ישראל בתחרות הבינלאומית בבלגרד ביולי 2018.

למקום השני הגיעו תלמידי כפר הנוער שפייה אשר פיתחו את המוצר: "TWAI". זוהי לשונית קטנה המתחברת למחברת ספירלה ויש אפשרות להדביק עליה דפי עבודה נלווים.

במקום השלישי זכו תלמידי בית הספר בן גוריון מנס ציונה. הם פיתחו את המוצר: "טים חסכני". זהו מתאם בעל פתח צר המתברג על משחת השיניים ומטרתו לחסוך בכמות משחת השיניים.

היתה אוירה חגיגית, מרגשת ומעוררת השראה.

ביולוגיה

מורי הביולוגיה ב"שולחן עגול" עם המנכ"ל

ביום רביעי כ"ג בסיוון, 6.6.18 נפגש מנכ"ל משרד החינוך עם 32 מורים לביולוגיה שהגיעו מכל רחבי הארץ, תוך ייצוג כל המחוזות והמגזרים, בשלבי וותק שונים. הצעירים בחבורה כבר מורים שלוש שנים והוותיקים כשלושים. המנכ"ל ביקש לשמוע באופן בלתי אמצעי, מנקודת מבט ביקורתית, דברים שלהערכת המורים צריכים להגיע לאוזניו ולהבין את הצרכים של המורים בשטח.

במהלך המפגש התייחסו המורים לקשיים והאתגרים השזורים בהוראה בכלל ובביולוגיה בפרט, דוגמת הצורך במורים ובלבורנטים נוספים והרצון לבצע יותר מעבדות מאשר מתאפשר, במערך הקיים.

אגף א שפות

ערבית למגזר היהודי ועולם הערבים והאסלאם- אגף שפות

פורסם העלון המקוון בהוראת הערבית ועולם הערבים והאסלאם ליוני 2018.

העלון המקוון הפך למסורת עבורנו לסכם ולתאר את הפעילויות הרבות הנערכות בתחומי הדעת ערבית ועולם הערבים והאסלאם בבתי הספר .

ניתן לראות את העלון בקישור שלמטה

אנגלית

תכנית שיח ושיג (הדיבייט) הארצית באנגלית תשע"ח - עוד שנה מוצלחת

תכנית הדיבייט הארצית באנגלית הגיעה לשיאה המרגש ב-14.6.18.

אירוע הסיום התקיים במרכז האמריקאי בירושלים וכלל תחרויות חצי הגמר והגמר באליפות הארץ בדיבייט באנגלית לכיתות ט'.

180 מועדוני דיבייט הוקמו ופעלו השנה בבתי ספר בכל רחבי הארץ. בכל בי"ס כזה ניתנה לתלמידים הזדמנות להיחשף לעולם המופלא של הדיבייט ולקחת חלק פעיל בתחרויות.

היה מאד מרגש לראות כיצד ניתן לנהל שיח שונה ומכבד, לקיים דיונים רציניים בשאלות מהותיות באופן תרבותי ומכבד. התהליך הלימודי כלל ביצוע מחקר מעמיק בעבודת צוות, והתחרות מעודדת את כולם להשקיע. תוך כדי התהליך, התלמידים מתרגלים אנגלית בצורה אקטיבית, מפתחים חשיבה ביקורתית ומתרגלים את מיומנויות הדיבור בציבור ככלים לחיים.

לחצי הגמר השנה הגיעו ארבעה בתי ספר מארבע מחוזות שונים: קמפוס אריסון לאומנויות מתל אביב, ויצ"ו הדסים אבן יהודה, אורט אפק קרית ביאליק ויובלי אריאל.

ברצוננו להודות לכל שותפינו לעשיה, ובמיוחד למרכז נושא מיומנויות הרטוריקה בשגרירות ארה"ב בישראל, מר כהן-אידוב.

צרפתית

במרכז העירוני בנתניה צרפתית זה לא רק שפה ...

מרכז העירוני ללימודי שפות ממשיך להפתיע, להשקיע ולהראות שאפשר ללמוד אחרת.

המרכז העירוני הינו מיזם ייחודי של עירית נתניה בשיתוף עם מזרד החינוך ופועל זו השנה החמישית בעיר בביה"ס טשרניחובסקי.

המרכז מזמין את תלמידי העיר אשר חפצים להרחיב ידע בתרבות ובשפה זרה, להגיע בימי ב' ו ד' אחר הצהרים ולחוות למידה מעולם אחר.

במרכז נלמדות השפות סינית, ספרדית וצרפתית, מי שמעוניין יכול גם לגשת לבגרות ואפשרי להשתתף בלמידה משפחתית של הורים וילדים.

הפעם אירחנו את השף דן ז'ק אשר קיים סדנאת בישול במרכז - היה כיף בין לאומי. המשתתפים הכינו תפריט עשיר אשר כלל מנות מהמטבחים השונים-

- מהמטבח הסיני- אגרול ומרק תירס

מהמטבח הספרדי- פאייה

מהמטבח הצרפתי- סלט ניסואז

וקינחו בשוקולד בלגי משובח

כמובן שהאוכל הוא רק תירוץ.

לאורך הסדנא - התלמידים שמעו מהשף אודות המאפיינים של המטבחים השונים, השפעת התרבות על המטבח, המאכלים

שמאפיינים את התרבות, למדו מילים חדשות - אחרי הכל אוכל הוא מרכיב חשוב שמחבר אנשים ואפשר ללמוד ממנו הרבה על התרבות.

הסדנא היתה נהדרת, מחכימה, חווייתית, מגבשת והשאירה טעם של עוד.

Big picture

כתבה בעתון מקומי:

Big picture

כנס הארצי השנתי של המורים לצרפתית - בן יומיים – בזכרון יעקב

Big picture

תמונת הרקע

מטיילים לקיברו של אהרון על הור ההר, ליד פטרה

ליטוגרפיה של לואיס האג' לציור של דויד רוברטס מ1849

(איזכור לפרשת השבוע חקת העוסקת בין השאר במותו של אהרון)


Travellers at the tomb of Aaron, on the summit of Mount Hor, near Petra. Coloured lithograph by Louis Haghe after David Roberts, 1849. Iconographic Collections Keywords: David Roberts; Louis Haghe


CC-BY-4.0