הולכה חשמלית וקוצב לב

מגישה נועה וייס

הלב

תפקידו של הלב הוא להעביר דם העשיר בחמצן אל כל איברי הגוף ולהעביר דם ללא חמצן אל תוך הריאות כדי שיהיה עשיר שוב בחמצן (פעולה זו היא מחזורית).

-קוצב לב

  • קוצב לב מלאכותי (להבדיל מפעולת הקיצוב הטבעי של הלב) הוא אביזר טכנולוגיה מסייעת מושתל שמסדיר את קצב פעימות הלב. קוצב לב מלאכותי יוצר גירוי חשמלי שמטרתו כיווץ העליות או החדרים בקצב מספק. גירוי מלאכותי שכזה נדרש במקרים שבהם מערכת ההולכה החשמלית הטבעית, או המערכת הפאראסימפאטית, של הלב נפגעה. פגיעות אלו גורמות לעיכובים בהולכה החשמלית, עיכובים שמונעים התכווצות סדירה של הלב. כאשר התכווצות הלב אינה סדירה עשוי החולה לחוש חולשה, סחרחורת ואף אובדן הכרה.
Big image

מדוע משתילים קוצב לב?

משתילים קוצב לב כאשר הלב פועם לאט מידי, כאשר הלב פועם מהר מידי

מדוע משתילים דווקא במצבים אלה?

משתילים קוצב לב דווקא כאשר הלב פועם לאט\ מהר מידי מפני שבמצבים אלו, הלב אינו שואב מספיק דם כדי לספק את צרכי הגוף. כתוצאה מכך עלולים להרגיש עייפות, חולשה, סחרחורת ולעתים קרובות קוצר נשימה – ייתכן ועליה במדרגות נראית כמשימה מכריעה
Big image

-ההולכה החשמלית שבלב

מערכת ההפעלה וההולכה החשמלית של הלב גורמת ללב האדם לפעום בקצב סדיר ויעיל.

המערכת יוצרת בקצב סדיר דחפים עצביים הגורמים לשרירי הלב להתכווץ, ומובילה את הדחפים לחלקיו השונים של שריר הלב, לפרוזדורי הלב ולחדריו. מערכת תקינה גורמת לפרוזדורי הלב להתכווץ כשישית השנייה לפני חדרי הלב, כדי לאפשר לחדרי הלב להתמלא בדם המגיע מהפרוזדורים לפני כיווץ החדרים עצמם ודחיפת הדם להמשכו של מחזור הדם.

מערכת תקינה תגרום לכל חלק משריר הלב להתכווץ בתיאום מלא עם יתר חלקיו כדי לשמור על יעילות גבוהה של הלב כמשאבת דם.

מערכת ההפעלה וההולכה החשמלית של הלב מורכבת מתאי שריר לב מתמחים. תאים אלו מכילים כמות זעירה של סיבוני שריר ויכולת הכיווץ שלהם ירודה, אך הם בעלי תכונות אחרות המתאימות אותם לתפקידיהם לאורך מערכת ההולכה החשמלית.