PROTOTYPÓWKA

Tworzymy prototyp colivingu przyszłości już teraz

18 LISTOPADA, GODZ. 18:00 - 20:00 // WARSZAWA, SIECIÓWKA, UL.IRYSOWA 3A

Dołącz do spotkania ludzi zainteresowanych cohousingiem i colivingiem. Poznajmy się i wymieńmy doświadczeniami.

Wejdziemy wspólnie w trakcie tego wydarzenia w wizję Okrągłego Miasteczka i omówimy nasz plan jego realizacji, który w pierwszej kolejności zakłada zżycie się grupy (zamiast kupowania ziemi i hurrra optymizmu).

MOJE DOŚWIADCZENIE. ŻYWE RELACJE

Nazywam się Krzysztof S. Matejak i jestem inicjatorem Prototypówki. W środowisku, w którym się wychowałem, i które znam najlepiej, żywe relacje to towar deficytowy. A jestem człowiekiem, który od urodzenia mieszka w wielkim mieście – Warszawie. I pierwsze, co skłania mnie do kontestacji zastanej rzeczywistości, a tuż za tym – budowy innej, jest izolacja ludzi już tylko na poziomie relacji sąsiedzkich (a coraz częścej także rodzinnych).

Doświadczając życia w większej grupie w różnych kontekstach (spędzanie w dzieciństwie wakacji na wsi, harcerstwo, mikroakademik, wolontariat w różnych miejscach) zauważyłem, że mieszkanie w grupie przyjaciół jest tym, czego szukam i potrzebuję do szczęśliwego życia. Dostrzegam także, że nie jestem w tym odosobniony – jest nas coraz więcej.

Jeżeli miaszkamy w otoczeniu przyjaciół, osób, które uwielbiamy, z którymi jesteśmy szczerzy i wobec siebie otwarci, doświadczamy w gruncie rzeczy przyspieszonego rozwoju osobistego i społecznego – odnajdujemy pełnię, harmonię, szczęście we wszystkim, co robimy.

COHOUSING

Jedna z optymalnych form zorganizowania grupy sąsiedzkiej, którą łączy dużo więcej, niż tylko płot, jest cohousing. W zasadzie swojego działania jest to przestrzeń z cześcią prywatną – domami prywatnymi, w której mieszkańcy mają swoje azyle, intymność, a także częścią wspólną, w której najczęściej pojawiają się współdzielone: duży dom wspólny (z pralnią, stołówką, czy bawialnią dla dzieci), warsztat samochodowy, ogród i inne, zależnie od potrzeb danej grupy sąsiedzkiej.

OKRĄGŁE MIASTECZKO

Jako OM (Okrągłe Miasteczko) jesteśmy grupą ludzi z doświadczeniem mieszkania w grupie, skupioną na wzji stworzenia sieci okrągłych miasteczek wypełnionych domami kopułowymi (stąd też nazwa projektu) i rozwijającymi, bliskimi relacjami sąsiedzkimi. Wszystko to w duchu ekonomii współdzielenia, otoczeniu natury i otwarciu na wdrażanie najnowszych, zdrowych technologii. Więcej informacji o projekcie, inspiracji i praktycznych wskazówek na stronie → TUTAJ.
Big image

ZBIERAMY SIĘ W GRUPĘ PIONIERÓW ZMIAN

Istnieje mądrość, która głosi, że „wizja bez realizacji to halucynacja”. Brzmi odważnie. A nawet jeżeli nie odważnie, to pragmatycznie. A my chcemy być pragmatyczni. Nie chcemy szukać ziemi, debatować godzinami o technologiach budowlanych, rozmyślać o kredytowaniu przedsięwzięcia, czy napawać się hurrra optymizmem... My chcemy zbudować społeczność. Czyli poznać się i sprawdzić nawzajem w trudnych sytuacjach. Pierwszym krokiem do tego jest Prototypówka. Tutaj zaczynamy.
Prototypówka to dom o powierzchni ok. 200 m2, w którym zamieszkamy w 7-10 osób, a Sieciówka będzie naszą przestrzenią wspólną. Docelowo chcemy stworzyć sieć takich colivingów.

Jeżeli tylko czujesz, że chcesz mieszkać w grupie przyjaciół, współtworzyć miejsce, w którym relacje są odzwierciedleniem nas samych: w duchu otwarcia na rozwój osobisty i wszystkich współmieszkańców dookoła, a przy tym zredukować koszty życia – zastanów się dobrze, czy Prototypówka jest odpowiedzią na to, czego szukasz.

ZASADY życia w Prototypówce:
1. By budować zdrowe relacje w grupie, komunikujemy swoje emocje nt. danej sytuacji, która nas wzburza (bądź porusza w jakikolwiek inny sposób) rozpoczynając komunikat od „(ja) Czuję...”, „(ja) Uważam...”, „Moim zdaniem...” etc. Czyli na przykład: „Denerwuje mnie to, że...”, zamiast „Denerwujesz mnie tym swoim...”.
2. Szanujemy prywatność, a w tym także potrzebę snu innych mieszkańców.
3. Jesteśmy osobami, które swobodnie obchodzą się bez spożywania alkoholu, innych środków zmieniających świadomość, czy palenia papierosów na terenie domu.
4. Dbamy o porządek w sobie, ale i dookoła siebie. Utrzymujemy dom w czystości, ze szczególną uważnością pilnując porządku w kuchni i innych częściach wspólnych.
5. Kochamy zwierzęta i wiemy, że najlepiej się czują, gdy mają dużo terenu do biegania i zabaw. W mieście bywa to utrudnione. Nie trzymamy ich w Prototypówce.
6. [...]

DLA KOGO?

  • Dla wszystkich osób biorących odpowiedzialność za swoje życie, mających także odwagę do rozszerzania swojej odpowiedzialności na grupę mieszkających z nim/nią przyjaciół–sąsiadów.
  • Dla osób przedsiębiorczych, kreatywnych, twórczych – idącymi za swoimi marzeniami w realne doświadczenie i materię.
  • Dla Pionierów Zmian – czujących się cześcią zachodzących na świecie Zmian: technologicznych, społecznych, duchowych.
  • Dla każdego z doświadczeniem życia w grupie i tych bez niego.

PLAN SPOTKANIA

18:00 - 18:15 // Wprowadzenie: coliving, cohousing, Prototypówka.

18:15 - 18:45 // Każdy mówi coś o sobie. Wymiana doświadczeń.

18:45 - 19:10 // Okrągłe Miasteczko.

19:10 - 19:20 // Podstawowe założenia Prototypówki.

19:20 - 19:50 // Dyskusja.

19:50 - 20:00 // Podsumowanie spotkania oraz przedstawienie terminów i tematów kolejnych spotkań.

ZAGADNIENIA

W trakcie spotkania zapoznamy się bliżej z cohousingiem, colivingiem, czyli formami organizacji mieszkania w grupie. Poznamy także wartości, na fundamencie których funkcjonuje Okrągłe Miasteczko. Będzie również miejsce na dyskusję i decyzję odnośnie zaangażowania się w ten sympatyczny projekt mieszkaniowy, jakim jest Prototypówka. Poruszymy także temat wartości dodanych wynikających z mieszkania w grupie i budowania już tylko z tej racji społeczności Pionierów Zmian.

Uśmiechy mile widziane. :)

18 LISTOPADA, GODZ. 18:00 - 20:00 // WARSZAWA, SIECIÓWKA, UL.IRYSOWA 3A

REJESTRACJA

Wstęp na spotkanie w ramach wolnych datków (przekazujesz ile uważasz). Obowiązuje jednak składka na poczęstunek, która wynosi 10 zł.


W celu zapewniania sobie miejsca na spotkaniu, proszę o wcześniejszą rejestrację, wypełniając krótki formularz

TUTAJ.

Big image

KRZYSZTOF S. MATEJAK

Aktualnie jeden z gospodarzy Sieciówki, wchodzący w skład ekipy Okrągłego Miasteczka. Korektor w Magazynie Wytwórcy. Ma za sobą doświadczenie mieszkania w warszawskim mikroakademiku Uczelni ASBiRO, której jest studentem MBA (obecnie na urlopie dziekańskim). Porzucił edukację państwową na etapie szkoły średniej na rzecz – jak twierdzi – „wiedzy o znamionach jakiejkolwiek użyteczności życiowej”. Bierze sobie za główny cel współstworzenie społeczności Okrągłych Miasteczek w Polsce, czyli miejsc życia w zgodzie z samym sobą, bliskości z sąsiadami, harmonii z naturą i otwartości na zmiany, których sam czuje się pionierem. Zakochany w perkusji, bębniarstwie, słowie pisanym, mówionym, a także dalekich podróżach (do, w głąb i poza). Rodem z Warszawy.

Sieciówka

Spotkanie odbywa się w Sieciówce nie bez powodu. To miejsce, w którym życzliwość i radość wspólnego bycia łączy się z efektywnością i dynamiką. Jest to wyjątkowa przestrzeń i środowisko dla ludzi, którzy są pionierami tego, co nowe.

Więcej można przeczytać TUTAJ.