שבוע טוב

איגרות המזכירות הפדגוגית - כסלו תשע"ט, נובמבר 2018 (4)

איך אנחנו תופסים את תחומי הדעת שלנו?

סינכרוני ודיאכרוני אלו הם שני מושגים שהעלה הבלשן פרדינן דה-סוריר בניסיונו להציע שתי דרכים לחקר השפה. בלשנות דיאכרונית מתייחסת לשפה כפי שהיא מתפתחת לאורך הזמן ואילו בלשנות סינכרונית מתייחסת לשפה כפי שהיא נראית באופן רוחבי, ברגע נתון בהיסטוריה.

לענינינו, המושגים הללו יכולים לשמש לנו בסיס להבנה, ותכנון בתוך המזכירות הפדגוגית, מתוך ראיית החשיבות בהתייחסות לשני הכיוונים גם יחד.

המזכירות הפדגוגית אמונה על תחומי הדעת, ובתוקף כך עבודתנו בנויה ברובה על חשיבה דיאכרונית. כל תחום דעת יש לו את ההתפתחות העצמאית שלו, את המינוחים המקצועיים, הנחות היסוד, ועולם ההגדרות הנכון עבורו. חיוני כי מורה המלמד את תחום הדעת בכתה, יכיר היטב את עולם התחום, את ההתפתחויות החלות בו לאורך השנים והשינויים בתפיסות, על מנת שיוכל להכניס את תלמידיו לתוך העולם המופלא של הדעת בתחומו. עבודת ועדת המקצוע, תכנית הלימודים, תהליכי ההוראה, הלמידה וההערכה, כולם בנויים בתוך תחום הדעת (תמיד יכולות להיות נגיעות מעולמות נוספים, להעשרה, העמקה וגיוון, אולם ליבת העבודה היא בתוך תחום הדעת).

בעבודתנו יש מקום גם לחשיבה סינכרונית. חשיבה המתייחסת למרחב הלמידה בו נמצא התלמיד בכל שלב נתון. כשאנו מסתכלים על תלמידי שכבת גיל מסויימת, מתברר כי אין מספיק סינכורניזציה בין התחומים שהם לומדים, והמחקר מראה כי התלמידים אינם מצליחים לבצע העברה של ידע ומיומנות מתחום לתחום, ויתרה על כך, אין מספיק העברה בין המתרחש בכתה והמתרחש בעולמו האישי והחברתי של הלומד. מוטלת אם כן עלינו החובה לנסות וליצור אותם עבור הלומדים.

מהלכים סינכרוניים מתרחשים בבתי ספר ביוזמה מקומית והם נובעים מצורך אמיתי וחיפוש אחר משמעות בלמידה. ואולם, פעמים רבות במסגרת היוזמות הללו נשכחת הלמידה הדיספלינרית, ואיתה הידע הבסיסי החיוני לצמיחה, חשיבה והבנה. לכן, זו צריכה להיות אחת המשימות שלנו, לחשוב ולקדם את העבודה על למידה המביאה את תחומי הדעת לידי ביטוי מקצועי ומאפשרת, על בסיס הידע הדיספלינרי, ליצור מרחב למידה סינכרוני, בין תחומי.

מקום ראשון המסמל את נקודת המוצא הזו הוא תיק תכניות לימודים שפותח במשרד ביוזמת המנכ"ל (ראו הקדמתו בפתח האתר) ותחת ניהולה של זהבה שמש. לאחר שמורה נכנס אל תכנית הלימודים בתחום הדעת שלו, בשכבת הגיל שלו, התיק מפנה אותו לתחומי הדעת האחרים ותכניות הלימודים הנלמדות בהם באותה שכבת גיל. בדרך זו מתאפשר למורה להיות מודע לתהליכים המקבילים העוברים על תלמידיו, מעבר לתחום הדעת אותו הוא מוביל.

זוהי התחלה חשובה, אנחנו מבקשים להתקדם הלאה וגם לחשוב על המשמעויות העמוקות של חשיבה סינכרונית, על האופק הנפתח בפני התלמיד, על התפקיד שלנו בפיתוחה של עבודה סינכרונית, על האיזונים והבלמים שעלינו לקחת בחשבון במהלך התכנון והביצוע, ועל התמיכה שמורה יזדקק לה על מנת ללמד בדרך רב תחומית/ בין תחומית.

השבוע קיימנו סדנא לקבוצה של מנהלים ומפמ"רים מתחומי ההומניסטיקה, שמטרתה להעלות את הסוגיות הללו מתוך מטרה לתכנן יחידות לימוד בין תחומיות בחטיבת הביניים. נמשיך לעדכן אתכם על המהלך הזה בהמשך.

כל טוב,

שלכם

מירי

אגף א' שפות

צרפתית

Big picture

תכנית חשיפה לקולנוע הצרפתי – "קולנוער"

משרד החינוך, הפיקוח על הוראה הצרפתית מציע תכנית חשיפה לקולנוע הצרפתי בשם קולנוער בשיתוף עם המכון הצרפתי. התוכנית המיועדת לתלמידי חטיבות ביניים כיתות ט' ולתלמידי תיכון הלומדים צרפתית במוסדות חינוך ישראלים. במהלך שנת הלימודים ייצפו התלמידים, באולם קולנוע בסינמטקים בארץ, בשלושה סרטים צרפתיים. הפרויקט כלול במסגרת של הערכה חלופית ולפיכך לפני כל סרט התלמידים מקבלים הכנה בכיתות על ידי המורה שלהם . לאחר ההקרנה עליהם להגיש עבודה בנושא הסרט בצרפתית. בסוף השנה הם מגישים "תיק עבודה " ומקבלים ציון במסגרת הערכה חלופית. בנוסף קודם להקרנות, סופי ארטוס, במאית קולנוע צרפתית-ישראלית מרצה בפני התלמידים בעברית ונותנת רקע על בימוי כל סרט, תהליך והסיפור עצמו.

השבוע, התחיל הפרויקט בסינמטק חולון לתלמידי המרכז והדרום. הם צפו בסרט בשם "le nouveau " (החדש) מאת רודי רוזנברג, סיפור של תלמיד חדש בבית הספר המנסה למצוא את מקומו בכיתה.

Big picture

ערב ישראליות משותפת בתיכון חדש, תל אביב

המגמה לצרפתית השתתפה בערב "ישראליות משותפת". תלמידים והוריהם צפו בסרט דוקומנטרי "הצרפוקאים" של רון כחלילי בנוכחות הדמות הראשית בסרט, ניסים סלמה. בסוף הסרט התפתח דיון בין דורי מרתק על נושא קליטתם של עולים ותדמיתם בארץ.

אנגלית

קהילות דיסיפלינריות לומדות באנגלית – PLC

הפיקוח לאנגלית רואה חשיבות רבה בהשתתפותם של המורים לאנגלית בקהילות מקצועיות לומדות, ולצורך כך נפתחו השנה קהילות כאלה בכל רחבי הארץ, עבור מורים בכל שכבות הגיל. מטרות קהילות המורים הדיספלינאריות לאנגלית הם קידום הוראת השפה הדבורה ואוצר המילים בקרב תלמידים והתנסות במתודולוגיה עדכנית להטמעתם. מתוך משובים ממפגשי קהילות המורים המובילים עולה כי נוסף על פיתוח הידע והמיומנויות המקצועיות, לקהילות המקצועיות השפעה חיובית גם על עבודת הצוות, חיזוק תחושת השייכות למקצוע, פתיחות להתנסויות חדשות וגמישות לשינויים ושיפור עבודת המורה בכיתה.

בתמונות ניתן לראות את המורים המובילים, משתתפי הקהילה הלומדת ממחוזות מרכז ותל אביב במפגש שנערך בשבוע שעבר בתל אביב בהשתתפות ד"ר ציונה לוי, מפמ"ר אנגלית.

Big picture

השתלמות ZOOM והמצב בדרום

בשבוע שעבר אמור היה להתקיים מפגש מדריכים בתוכנית לשיקום הקריאה בבתי ספר יסודיים ובחטיבות הביניים - Building Blocks המבוססת על יעד מנכ״ל לקידום בתי ספר תת-משיגים במבחני המיצ״ב. עקב המתיחות בדרום והמצב הבטחוני, לא יכלו כל המשתתפים להגיע. תוך שעות ספורות, ומתוך סולדריות עם אלה שרצו להשתתף ולא יכלו להגיע לתל אביב, התארגן המפגש באופן מתוקשב דרך ZOOM.

81 מורים ומדריכים השתתפו במפגש. נושא המפגש היה ניתוח תוצאות מבחני המיפוי ובניית תוכנית התערבות מתאימה לקראת בחינות מיצב כיתה ה' ו-ח'. המפגש היה מוצלח מאד, ענייני ופורה.

אגף א' מדעים

פיזיקה

האולימפיאדה בפיזיקה של רשת אמי"ת

שלב א’ של האולימפיאדה הארצית לפיזיקה לתלמידי כיתות י"א של רשת אמי”ת התקיים ביום חמישי,08/11/18 ל’ בחשוון במתחם אמי”ת גוגיה בכפר בתיה.

מטרת המיזם – איתור והעצמת תלמידים מצטיינים בפיזיקה אשר יהוו את הנבחרת המובחרת שתייצג את רשת אמי”ת בתחרויות בינלאומיות.

כחודש טרם התחרות, המתמודדים קיבלו מדי שבוע משימה פיזיקלית ברוח תחרות אולימפית מעין זו.

בנוסף רשת אמי”ת הקימה בלוג עם חומרי הכנה מתאימים בניהול אקדמי של אלכס ויינברג, מורה לפיזיקה מתיכון אורט נעמי שמר, גן יבנה.

למידה וירטואלית זו בעידוד ובתמיכה של המורים שקיבלו הכוונה מקצועית במפגש חשיפה שהתקיים בקיץ תרמו רבות לגיוס המוני של למעלה מ-140 תלמידים שהגיעו מ-25 בתי חינוך שונים מהצפון ועד הדרום.

אירוע האולימפיאדה לווה בפעילויות שיא של פיזיקה ואומנות ההולגרמות

Big picture

ביולוגיה

השתלמויות עדכון ידע מדעי בביולוגיה

בחודש שעבר החלה השתלמות עדכון ידע ביולוגי. זו השתלמות מתוקשבת הכוללת סדרת הרצאות של מדעניות ומדענים מובילים בתחומם. במפגש הסינכרוני הראשון השתתפו יותר מ 300 מורים.
אמנם ההשתלמות כבר החלה אך ניתן להצטרף לכל אחת מההרצאות, לשמוע על החידושים ישירות מהמעבדה והמדענים (ללא גמול) .למעוניינים יש להירשם בכדי לקבל קישור למפגשים הסינכרוניים.

אגף א' אמנויות

השתלמות למורים מובילים למוזיקה בבית יצי"ב

עם יציאתה לאור של תכנית הלימודים החדשה בחינוך המוזיקלי ותיק תכניות הלימודים הקושר את הרציונל, התפיסות והחזון לפרקטיקה בשדה, קיים הפיקוח על החינוך המוזיקלי השתלמות בת שלושה ימים בבית יצי"ב, בהשתלמות לקחו חלק מורים מובילים למוזיקה וצוותי הדרכה מכל רחבי הארץ ,הרציונל שעמד בבסיס קיום השתלמות זו הוא:

1. לייצר קשר ומעבר הומוגני בין התכניות לנעשה בשטח.

2. לאפשר שיח פדגוגי מצמיח בין המפמ"ר וצוות הפיקוח לבין המורים המובילים.

3. להגיע לכדי שפה אחידה בין המחוזות שיש בה ממשקים אחידים ברמה ארצית.

4. ליצור את הבסיס להקמתה של קהילת ידע בתחום המוזיקה שבין מטרותיה: הטמעת מודל התכלול במחוזות השונים ותכניות נוספות של הפיקוח .

בהנחייתה של פרופ' ורוניקה כהן מהאקדמיה למוזיקה בירושלים ד"ר אוה ברנד מאוניברסיטת בר אילן וצוות הפיקוח נבנתה השתלמות שמבררת מושגים מארגנים בחינוך המוזיקלי, דנה בשאלות מהותיות על מקומו של המורה למוזיקה בבית הספר כמוביל ומנהיג חינוכי ומשלבת פעילויות שונות במטרה לאפשר למורים שיח פדגוגי מונחה. המורים יצרו יחדיו יחידות הוראה בהתאם לתיק תכניות הלימודים שיעלו בהמשך לאתר "צלילי המוזיקה" .

Big picture

שולחנות עגולים עם מנכ"ל משרד החינוך ומורים למוזיקה

במסגרת מפגשי שולחנות עגולים של תחומי הדעת השונים אותם מקיים מנכ"ל משרד החינוך מר שמואל אבואב נפגשו בשבוע שעבר כ-40 מורים למוזיקה מכל רחבי הארץ לשיח משותף עם המנכ"ל. במפגש הודו המורים למנכ"ל על קידומו ותמיכתו בחינוך המוזיקלי הבא לידי ביטוי בפרויקטים רבים אותם הוא מקדם, כמו כן הועלו סוגיות שונות מצד המורים הדורשות טיפול וקידום. המורים הודו למנכ"ל על ההזדמנות וההקשבה, הם הרגישו כי היה זה שיח פורה ומועיל ומקווים כי מפגש זה ישא פרי.

Big picture

אגף א' לפיתוח פדגוגי

מפגש וועדה ישראלית-אוסטרית לבדיקת ספרי לימוד אוסטריה-ישראל

השבוע התקיימו יומיים מרוכזים בהם ישבו חברי הוועדה הישראלית-אוסטרית לבדיקת ספרי לימוד, לעבודה משותפת לעדכון ספרי הלימוד של שתי המדינות ביחס לדימוי של כל אחת מהמדינות בספרי הלימוד של המדינה האחרת.

במפגש הוצגו מסקנות הצוותים מבדיקת הספרים והתקיימו דיונים סוערים. בנוסף, נערכו סיורים והתקיימה ארוחת ערב חגיגית משותפת.

חברי הוועדה ימשיכו בכתיבת מסמך מסקנות משותף וייפגשו לשני כנסים אחד באוסטריה והשני בישראל.

Big picture

אושרה תכנית לימודים ייחודית בחקלאות "אגרואקולוגיה עירונית"

לכפר הנוער "עתיד" ע"ש דוד רזיאל, הרצליה, אושרה תכנית אגרואקולוגיה עירונית בהיקף של 5 יח"ל. התכנית מבוססת על תכנית שפותחה ופועלת בכפר הנוער מוסינזון הוד השרון. אגרואקולוגיה היא גישה מתקדמת לעבודה חקלאית המשלבת בין ידע מתחום הכלכלה והאגרונומיה לבין עקרונות אקולוגיים. התכנית פועלת לקידום לימודי הקיימות והחקלאות העירונית בישראל במטרה לטפח דור חדש של אזרחים מודעים, מובילי שינוי, יזמים ומעורבים בתחום החקלאות ובנושאים הסביבתיים, כלכליים והחברתיים המעסיקים את העולם וישראל במאה ה-21.

את פיתוח התכניות ליוותה הגב' אורה שרז, מדריכה ארצית בתכניות ייחודיות.

Big picture

פדגוגיה דיגיטלית במגזר הדרוזי והצ'רקסי

הובלת תהליכי חדשנות פדגוגית דיגיטלית בבית הספר

בשבוע שעבר התקיימה השתלמות במרכז הארצי להתפתחות מקצועית לעובדי הוראה בשלומי למדריכי, רכזי מקצוע ולמורים מובילים במגזר הדרוזי מתחומי דעת שונים: מדעים, מתמטיקה, היסטוריה, אנגלית, וערבית. בהשתלמות נחשפו המשתתפים לפדגוגיה מוטת עתיד ולעיקרי תכנית התקשוב הלאומית. הם רכשו ידע ומיומנויות טכנולוגיות-פדגוגיות להובלת חדשנות בבית הספר בדגש על: אינטראקטיביות בלמידה, הכרת הכלים: nearpod, wizer, sway, ניהול ידע בדרייב, בניית שאלונים אוטומטיים, המשחוק כדרך לפתרון בעיות וחשיפה לסביבת למידה - כיתה אינטראקטיבית.

Big picture

חינוך גופני


האליפות הארצית בכדורסל תלמידים ותלמידות י'- י"ב

זו השנה ה- 24 שהאליפות הארצית בכדורסל לתלמידים ולתלמידות מתקיימת בגליל העליון ומאורגנת ע"י הפיקוח הארצי על החינוך הגופני, התאחדות הספורט לבתי הספר ובשיתוף עם המועצה האזורית גליל עליון. צוות שופטים גדול ומקצועי מאיגוד הכדורסל היווה נדבך מרכזי וחשוב להצלחת האליפות.

לאליפות, שהתקיימה בשבוע שעבר, העפילו 12 הקבוצות הטובות ביותר מתוך כ- 150 קבוצות תלמידים ו- 9 הקבוצות הטובות ביותר מתוך כ- 50 קבוצות תלמידות. התלמידים והתלמידות התארחו בכפר הנופש נופי גונן ששימש כמרכז האירוח והעניק בית חם לכל המשתתפים.

שיטת המשחקים באליפות כללה 4 בתים של 3 קבוצות באליפות התלמידים, ו-3 בתים של 3 קבוצות באליפות התלמידות, סה"כ התקיימו 33 משחקים.

בסיום האליפות העפילו לליגת התיכוניים הקבוצות הבאות:

תלמידים:

1. תיכון בן צבי, קריית אונו

2. תיכון שמעון בן צבי, גבעתיים

תלמידות:

1. תיכון מיתר, גני תקווה

2. תיכון המושבה, זיכרון יעקב

הקבוצות יחלו את דרכן בשלב רבע הגמר כבר השבוע כאשר ביום רביעי תשחקנה התלמידות וביום חמישי ישחקו התלמידים.

אגף א' מורשת

מורשת דרוזית

יום עיון לרכזי מורשת ייחודיות ואחדות אגף מורשת - מורשת דרוזית

במסגרת פעילויות הנושא המרכז, "ייחודיות ואחדות, התקיים אתמול יום עיון לרכזי תחום המורשת הדרוזית, בהשתתפות מנהל האגף מר יובל אוליבסטון, מפקח מחוז הצפון מר גלאל אסעד ,מנהלים ומכובדים

פרופ" מנצור בהרצאתו ,"זהות וייחודיות בעולם משתנה"

מר יובל אוליבסטון מנהל אגף מורשת ,מורשת ייחודית ערוץ לאחדות

מר גלאל אסעד "המורשת הייחודית להטמעת ערכים

גמיל חטיב מפמ"ר מורשת ,"ייחודיות ואחדות דיאלוג מתמשך"

תרבות יהודית - ישראלית

יום עיון לצוות מדריכי תרבות יהודית-ישראלית

...אולם היכן להתחיל? העולם כה גדול! אתחיל בארץ שאני מכיר הכי טוב, ארצי. אבל ארצי כה גדולה! עדיף להתחיל בעירי. אבל גם עירי גדולה, עדיף להתחיל ברחוב שלי. לא ... – בביתי. לא ... – במשפחתי. לא משנה – אתחיל בעצמי...

(על פי אלי ויזל, מדברי האדמו"ר החסידי, רבי שמואל (שמלקי) הלוי מניקלשבורג)

כדי לחפש את התשובות לשאלה "היכן להתחיל?" יצאו מדריכי תרבות יהודית-ישראלית ליום עיון שהתקיים בקמפוס החדש של "בית בינ"ה" בתל אביב.

יום העיון התקיים ביום שלישי, כ"ח בחשוון תשע"ט, 6.11 בסימן "תיקון עולם" ו"חברת מופת" – הערך המוביל והנושא המרכזי של כיתה ח' בתכנית הלימודים של המקצוע.

היום נפתח בסיור מרתק בשכונת שפירא בתל אביב בהדרכת ערן ברוך, מנכ"ל בינ"ה. בסיור נחשפו מדריכי תחום הדעת לסוגיות, שאלות ערכיות ועשייה חברתית מגוונת שנובעת מתוך תפיסה של יהדות חברתית.

לאחר הסיור העמיקו המדריכים בתוכנית הלימודים לכיתה ח' ובז'אנר המרכזי של שכבת גיל זו, המשנה, באמצעות סדנאות מרתקות שהועברו על ידי בן ציון רבי, מדריך תושב"ע בחמ"ד ואיילה דקל, מנחה בצוות בינ"ה. בסדנאות אלו צוות המדריכים התנסה בחברותא בסוגיות של את צדק חברתי בעולם משתנה, אחריות היחיד כלפי הזולת בראי המשנה, ומהי יהדות חברתית במבחן המעשה החינוכי, הוצגו כלים דידקטיים להוראת משנה, ודרכים להפיכת המשניות לרלוונטיות ומשמעותיות לתלמידים.

אירוע נגילה הללויה – הזמנה

Big picture

כנס לציון יום היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב ואיראן, באוניברסיטת בר-אילן

הנכם מוזמנים לכנס לציון יום היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב ואיראן, באוניברסיטת בר-אילן.

הכנס יתקיים ביום שלישי, י"ט בכסלו תשע"ט, 27.11.18, שעה 10.00, אולם מינץ (בנין 404) אוניברסיטת בר אילן.

מספר המקומות מוגבל

דמי השתתפות – 30 ₪.

הרשמה ותשלום בכרטיס אשראי מראש בלבד, בטלפון מס' 03-5317959.

תמונת הרקע

גולקונדה של רנה מגריט, 1953 נקרא גם "גשם של גברים" .

פרדינן דה סוריר טמן בפיתוח גישתו הבינארית לשפה את הזרעים ליצירת זרם הקרוי סטרוקטורליזם שהתפתח מאוחר יותר לפוסט-סטרוקטורליזם. מגריט נחשב לאמן פוסט-סטרוקטורליסט.

בתמונה זו למשל איננו רואים "גברים" (כפי שהיינו רגילים לפרש תמונה רגילה) אלא "תמונות של גברים" שאינן צריכות להתנהג לפי חוקים מקובלים.


"הסטרוקטורליזם מקדם בברכה מחשבה בינארית. הבינאריות מתגלמת בתבנית הופכית, שקטביה הם חלק בלתי נפרד משלמות אחת. מחשבה זו פועלת באמצעות הניגוד בין הדיאכרוני לסינכרוני, בין מבנה העומק למבנה השטח, בין ה"שפה" ל"דיבור", בין המטאפורה למטונים, בין "טבע" ל"תרבות", בין ה"נא" ל"מבושל" (לוי-שטראוס, [1964] 2004).


Golconda by René Magritte, 1953

מאתר ויקיפדיה תמונה מקורית במוזיאון: The Menil Collection, Houston, Texas

"These images of men aren't men, just pictures of them, so they don't have to follow any rules"

This image was restored to true colors, with an embedded color-profile by Shimon D. Yanowitz, 2009, for Wikipedia. "fair use" license