Arvuti viirused

Kristjan Mahla

Mis on arvuti viirus?

Arvuti viirus on arvutikoodijupp, mis kinnitab end programmi või faili külge, et arvutist arvutisse paljuneda ja nakkust edasi levitada. Viirused võivad rikkuda teie tarkvara, faile ning riistvara.

https://support.microsoft.com/et-ee/kb/129972

Mida arvuti viirused teevad?

Viirused suudavad suurendada oma levimisefektiivsust, nakatades võrgus paiknevaid või teise arvuti poolt sagedasti kasutatavaid failisüsteeme.

https://et.wikipedia.org/wiki/Arvutiviirus

Kuidas viirused levivad?

Erinevalt gripiviirusest levivad arvutiviirused igal aastaajal ja igasuguse ilmaga. Nad levivad koos failidega USB pulkadel ja CD-del, samuti arvutivõrgu kaudu e-posti teel või viirusesse nakatunud veebilehti külastades.
Paljud arvutikasutajad on ühel hetkel avastanud, et nende failid on rikutud ja andmeid ei saa enam taastada või käitub arvuti kuidagi kummaliselt ega lase igapäevast tööd jätkata. Tihti on selliste olukordade põhjustajaks arvutiviirused.

https://wiki.ut.ee/pages/viewpage.action?pageId=17105474

Kuidas viirustest hoiduda?

Kui tahad viirustest hoiduda siis ei tohi avada faile, mis pole usaldusväärsed või keegi suvaline isik on selle saatnud

Mis on trooja hobune?

Trooja hobune, lühendatult troojalane on selline pahavara, mis sokutab end teie arvutisse näiliselt süütu rakendusena, kuid käivitamisel pakib lahti oma pahategeva poole (või tirib selle internetist alla). Tavaliselt haagib troojalane end mõne süsteemse protsessi külge, jälgib arvutikasutaja tegevust ning võtab aeg-ajalt ühendust oma peremehega

http://www.arvutikaitse.ee/arvutikaitse-algtoed/troojalased/

Mis on ussviirus?

Uss ehk ussviirus on iseseisev ennast edasi levitav kahjulik arvutiprogramm, mis ei vaja võrgus levimiseks kasutajapoolset tegevust. Tavaliselt üritab uss enda olemasolu varjata.

https://et.wikipedia.org/wiki/Uss_(programm)

Mis on botnet?

Botnetiks ehk robotvõrguks (robot network) nimetatakse küberkurjategijate poolt kontrollitavat arvutikogumit, mis, samal ajal kui pahaaimamatud omanikud mängivad, surfavad või muid igapäevaseid toimetusi teevad, pommitab mõnd veebiserverit tühiste päringutega, kuni see enam koormuse all vastu ei pea, serveerib porno- või piraattarkvarakollektsiooni, nakatab uusi arvuteid ja saadab laiali spämmi.

http://www.arvutikaitse.ee/arvutikaitse-algtoed/botnet/

Mis on Ddos?

DDoS rünnak (Distributed Denial Of Service Attack) on pahatahtlik nn hajutatud teenusetõkestus ühe isiku või isikute rühma poolt, kui mõne ettevõtte serverile, ruuterile või arvutivõrgule esitatakse tuhandetest või kümnetest tuhandetest arvutitest massiliselt sisutühje kajataotlusi ehk ping-päringuid. Selle tulemusel ülekoormatakse võrguliiklus, selle läbilaskevõimsus kahaneb või lakkab üleüldse töötamast. Kuna suure koormuse tõttu on võrguliiklus tugevalt häiritud, siis tavakasutaja päringud mingi teenuse saamiseks (näiteks veebilehe avamiseks) ei leia vastukaja või on meeletult aeglased.

https://arvutiturve.wordpress.com/2010/03/21/mis-on-ddos-kuberrunnak/