TAC Aylık Veli Bülteni

Şubat 2020

Big picture

Anne Yemeği GibiOkul Aile Birliğimiz velilerimizin de destekleriyle büyük bir özveriyle hazırladıkları akşam yemeğinde okulumuzdaki yatılı öğrencilerimiz ile yeniden bir araya geldiler.


Çocuklarımızın anne yemeği özlemlerini bir nebzede olsa gidermek için yapılan bu yemekte öğrencilerimiz keyifli bir akşam geçirdiler.


Geleneksel hale gelen bu uygulama için Okul Aile Birliğimize ve destek sağlayan velilerimize teşekkür ederiz.

ECHO Grubumuzdan Moral Konseri


Okulumuzun en önemli özelliklerinden biri, toplum hizmeti çalışmalarını öğrencilerimiz için yaşam biçimi haline getirmesidir. TAC ECHO grubumuz, Tarsus Çocuk Cezaevinde muhteşem bir konser gerçekleştirdi. OAB Başkanı Tülay Sevgi Can’ın girişimleri sonucunda gerçekleştirdiğimiz konserde, öğrencilerimiz hayat boyu unutamayacakları bir deneyime imza attılar. Bu konserde görev alan tüm öğrencilerimiz ile gurur duyuyoruz.


Vokal: Ege Baykal

Elektro Gitarlar: Mehmet Emir Terzier, Erdem Onat Keskin, Emre Karay Yılmaz

Bas Gitar: Orhun Serin

Davul: Bolkar Balta

Big picture

Lütfiye Benli İlköğretim Okulu Ziyareti


EN SONUNDA! Topladığımız bağışları teslim etmek için Lütfiye Benli İlköğretim Okulunu ziyaret edebileceğimiz haberi, Çukurova TAC Interact Kulübü üyeleri arasında heyecan yarattı.


Banyo, temizlik ve kırtasiye malzemeleri bağışları, Okul Müdürü Ersin EROĞLU'na teslim edildi.


TAC öğrencileri, Okul Müdürü’nün rehberliğinde üç sınıfa ayrıldılar ve öğrencilerle Çin telefonu (kulaktan kulağa), sıcak ve soğuk, balon bardak taşıma ve daha nice eğlenceli aktivitede bir araya geldiler. Öğrencilerle vedalaşmadan önce lolipop ikramı yapıldı.


Okulun ihtiyaç duyduğu bu malzemeler için çalışmaya devam etmeyi planlıyoruz.


Bunun gibi sosyal yardım etkinliklerinde kulübümüze yardımcı olmak için sizi U26'daki haftalık toplantılarımıza veya üç danışman öğretmenimizden biriyle görüşmeye bekliyoruz.

Geçmişe Yolculuk


Güzel, ılık bir şubat öğleden sonrasında Mitoloji Kulübü öğrencileri Tarsus mitolojilerini dinlemeye, görmeye yola çıktılar. Yanlarında bilgilendirme broşürleri ile Hz. Danyal'ın mezarının bulunduğu mekana gidildi. Çocuklarda zamanda yolculuk hissi uyandıran; iki zaman diliminin içerisinde tarihi ve günümüzü bir arada hissettiklerini dile getiren kulüp öğrencileri ''Geleceğe Dönüş'' filmi gibi benzetimlerde bulundular.


Dünyanın ‘bizden’ ibaret olmadığını bilmek, hatırlamak; insanların tarih öncesi dönemlerden bu yana mitolojilerle güçlendiğini, birleştiğini ve bize benzer arzuları, duyguları barındırdığını bilmek öğrencilere iyi gelmişti.


Öğrenciler, Kırkkaşık Bedesteni'nde kaynar içerken Serpil Hanım'dan Şahmeran hikayesini dinlediler ve yüzlerinde hoş bir gülümseme ile okula döndüler.

Tarih Kulübü Üzerinde Yaşadığı Coğrafyanın Geniş Tarihsel Yelpazesinden İlham AldıÜzerinde yaşadığımız coğrafyanın geniş tarihsel yelpazesinden de ilham alarak Tarsus Amerikan Koleji Tarih Kulübü, etkinliklerinin bir kısmını yakın bölge gezileri yapmaya ayırmaktadır. Bu sayede Tarih Kulübü, salt sözel anlatımlar üzerinden yürüyen bir kulüp olmayıp tarihi dinleyerek öğrenmede oluşan sınırlılıkları, gerçekleştirilen geziler sayesinde ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. Gerçekleştirilen gezilerde öğrencilerin Tarsus’un tarihteki siyasi, dini, sosyal ve ekonomik yerini anlamaları sağlanarak tarihsel bilince ulaşmaları hedeflenirken; gördükleri kilise, cami, mescit, bedesten, hamam gibi yapıların yaşanmışlıklarını yerinde inceleyerek tarihsel empati becerisini edinmeleri beklenmektedir. Bu amaçla 26 Şubat Çarşamba günü Hristiyanlık için oldukça önemli olan St. Paul Kilisesi, Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v)'in müezzini olan Bilal-i Habeşi'nin Hz. Ömer zamanında fethedilen yerleri ziyareti esnasında Tarsus’ta ezan okuyup namaz kıldırdığı makam, tarihi Tarsus Evleri ve Ramazanoğluları Beyliği’nden Piri Paşa'nın oğlu İbrahim Bey tarafından 1579’da yaptırılmış olan Kırkkaşık Bedesteni ziyaret edilmiştir.

TAC 2. Yabancı Diller-Almanca Öğrencileri Bahçede


2019-2020 eğitim ve öğretim yılında hazırlık sınıfı öğrencilerimiz Almanca dersinde “Bremen Mızıkacıları”nı okudu. Daha sonra Grimm Kardeşler’i araştırıp onların diğer masallarını (Kırmızı Başlıklı Kız, Pamukprenses vs.) ele alarak bu masallardan beğendikleri sahneleri araştırdılar. Hazırlık yaptıktan sonra bu sahneleri bahçede dramatize edip Almanca kısa videolar çektiler. Öğrencilerimiz, bu proje çalışması ile Alman masal yazarlarını tanımış ve Almancayı aktif olarak kullanmış oldular.

Waterloo Üniversitesi Pascal-Cayley ve Fermat Matematik Yarışmaları


Tarsus Amerikan Koleji 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerinden toplamda 105 öğrenci, 26 Şubat Çarşamba

günü Waterloo Üniversitesinin her yıl düzenlediği Pascal-Cayley ve Fermat Matematik Yarışmaları’na

katılmıştır. Öğrencilerin hem İngilizce hem matematik becerilerini ölçen bu sınav ile öğrencilerimiz

her sene, diğer ülkelerdeki öğrencilerle kendilerini kıyaslayabilme şansı bulmaktadırlar.


Yaklaşık bir ay içerisinde sonuçları açıklanacak bu sınavda, öğrencilerimizin başarılı sonuçlar elde

etmelerini dileriz.

14 Şubat Sevgililer Günü


Her sene olduğu gibi bu sene de 14 Şubat Sevgililer Günü için gül ve kurabiye satışı gerçekleşti. Her sene 11. sınıfların üstlendiği ve bir TAC geleneği haline gelen bu organizasyonun asıl amacı 14 Şubat’ta insanların birbirine gönderdiği anonim mesajlı gül ve kurabiyeleri eğlenceli hale getirmektir. Öte yandan toplanan para sene sonunda düzenlenecek olan karnavala katkı için saklanmaktadır. 8 kız ve 4 erkek olarak ayrılan iki grubun, öğrenci ve öğretmenlere dağıtılmak üzere toplam binden fazla gül ve kurabiye hazırladığı organizasyon bu sene de heyecan getiren TAC etkinliklerinden biri olmuştur.

Ölçme ve Değerlendirme Çalıştayı


21-22 Şubat tarihlerinde Türkçe, matematik, fen bilimleri ve sosyal bilimler öğretmenlerine yönelik yapılan Rubrik Geliştirme Çalıştayı Bengü BÖRKAN tarafından gerçekleştirilmiştir. İki gün süren çalıştayda öğretmenlerimizin kullandıkları rubrikleri daha nitelikli hale getirmek için grup çalışmaları düzenlendi.

TAC Okul Zili Besteleme Projesi

11. sınıf müzik öğrencilerimiz, GarageBand uygulamasını kullanarak hayallerindeki okul zillerini bestelediler. Hem grup çalışması hem de bireysel çalışmalar ile birçok yeni besteye imza atıp kendi aralarında yaptıkları oylama ile de en iyi beş besteyi seçtiler. Bir hafta boyunca, her gün ilk beşe kalan besteden birisi okul zili olarak çaldı. Haftanın son günü ise tüm öğrenci ve öğretmenlerimize yollanan anketle en iyi okul zili seçidi ve bu zil, bir hafta boyunca okulumuzda çaldı. Tüm öğrencilerimizi bu projedeki çalışmaları için tebrik ediyoruz.

Big picture

Binicilikte Başarı!


Hazırlık sınıfı öğrencimiz Ilgaz ESKİDUMAN, 29 Şubat 2020 tarihinde, Adana Atlı Spor Kulübü tarafından düzenlenen Teşvik Kupası Deneyimli Biniciler Kategorisi Binicilik Yarışması’na katılarak birincilik kupası kazanmıştır. Öğrencimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Karatede Gelen Çifte Şampiyonluk


12 Ocak 2020 tarihinde Mersin’de yapılan, Okullar Arası Genç Kız-Erkek B Karate Müsabakası’nda yarışan hazırlık sınıfı öğrencilerimiz Ecegül DEMİRTAŞ ve Aldemir Halil KONUK, Mersin şampiyonu oldular ve 15-16 Şubat 2020 tarihlerinde Türkiye Grup Birinciliği Müsabakaları'na katılmaya hak kazandılar. Okulumuza altın madalya ile dönen öğrencilerimize şimdiden başarılar diliyoruz.

TAC Karatede Türkiye Grup 3.Sü


15 Şubat 2020 tarihinde, Adana’da yapılan Genç Erkek Okullar Arası Türkiye Grup Yarışması’na katılan hazırlık sınıfı öğrencimiz Aldemir KONUK, harika mücadele ederek, turnuvada 3. oldu ve Balıkesir’de yapılacak olan Türkiye Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı. Öğrencimizi kutluyor, kendisine başarılar diliyoruz.

TAC Eskrimde Mersin Şampiyonu


07 Şubat 2020 tarihinde Mersin’de yapılan Okullar Arası Genç Kız Eskrim Müsabakası'na katılan öğrencimiz Melisa BÜYÜKKELLECİOĞLU, tüm rakiplerini yenerek 1. oldu. Türkiye Şampiyonası'na katılmaya hak kazanan öğrencimizi kutluyor, kendisine başarılar diliyoruz.

Genç Kız Takımımız Satrançta Mersin 1.si


15-16 Şubat tarihlerinde Mersin’de yapılan Okullar Arası Genç Kız Satranç Turnuvası'na katılan öğrencilerimiz, tüm rakiplerini yenerek Mersin 1.si oldular.


Satrançta da iddialı olan öğrencilerimiz, 24-27 Mart tarihlerinde, Türkiye Grup Yarışmaları'na katılmaya hak kazandı. Takımımızı gönülden kutluyor, Türkiye Şampiyonası'na giden bu yolda kendilerine başarılar diliyoruz.

Big picture

Tarsus Amerikan Kolejini Sosyal Medyada Takip Ediyor musunuz?

Aşağıdaki adreslere tıklayarak incelemek istediğiniz sosyal medya kanalına ulaşabilir, hesaplarımızı takip ederek etkinliklerimizden haberdar olabilirsiniz.

Big picture