עבודה בהיסטוריה

עומר קניזר עומר רשף מתן גילבוע

מנהיג:

מנהיג הוא אדם בעל יכולת להוביל אחריו אנשים אחרים למטרה משותפת.


מאפיינים הנדרשים לאדם על מנת שיוכר כ"מנהיג":


א) אומץ -היכולת של אדם לקבל החלטות קשות שמכילות סיכון ויכולות להוות טעות.

ב) הבנה באנשים - להבין שבני אדם לפעמים נמצאים במצבים נפשיים קשים ולגלות רגישות כלפיהם.

ג) דוגמה אישית- היכולת של אדם להוות דוגמה במעשיו ולשמש כמודל לחיקוי עבור המונהגים.

מקורות:

וקיפדיה: מנהיגים.

אוטו פון ביסמרק - "קנצלר הברזל"


אוטו אדוארד לאופולד פון ביסמרק-שנהאוזן , או בקיצור , אוטו פון ביסמרק - הוא האדם האחראי לאיחוד גרמניה למדינת לאום אחת.

עוד שהיה קטן גילה ביסמרק כישורי דיבור, ושלט במגוון שפות ובניהם : איטלקית, צרפתית , פולנית , רוסית וגרמנית.

לביסמרק עבר פוליטי רב, שלקראת סופו הפך לראש ממשלת פרוסיה. לאחר מכן, ביסמרק איחד את גרמניה במהליך פוליטי מבריק שדרכו השפיל את המדינות שהתנגדו לרעיונותיו - צרפת ואוסטריה.

מהלך מבריק זה לווה במלחמות רבות. לא פלא שביסמרק השתמש בביטוי "בדם וברזל" - ביטוי המעיד על מדיניות המקדשת את המאבק הצבאי כאמצעי להשגת מטרות פוליטיות ולאומיות.

מקורות:

ויקיפדיה :אוטו פון ביסמרק.

(ניתן ללחוץ על התמונה כדי לראות אותה בתצוגה מלאה)

דמותו של אוטו פון ביסמרק כמנהיג

חזונו של אוטו פון ביסמרק התבסס בעיקר על הרצון לפעול למען איחוד גרמניה למדינה אחת במקום עמים רבים והמון נסיכויות.
המניע הראשי של אוטו פון ביסמרק לא היה לאחד את גרמניה. ביסמרק רצה לשמור על מעמדה של פרוסיה כמעצמה גדולה.

כמו כן, ביסמרק פעל למען איחוד גרמניה היה מהסיבה שרצה לכהן כנשיא גרמניה המאוחדת.

ביסמרק ידע שתופעת הלאומיות נמצאת בשיאה, והוא יוכל לנצל זאת על מנת לאחד את גרמניה. אם יצליח, אף אחד לא יוכל לסרב להצעתו של ביסמרק לתפקד כנשיא של גרמניה.. הרי הוא זה שהוביל לאיחודה.

מקורות

ספר הלימוד

ויקיפדיה

מונהגיו של ביסמרק היו אזרחי גרמניה המפוצלת אשר חשו תודעה לאומית ובנוסף הביעו רצון לשייכות לאומה אחת.

כמו כל אירופה, גם אזרחי גרמניה הושפעו מתופעת הלאומיות וחשו גם הם את הצורך להתאחד.

מקורות

ספר הלימוד.

אוטו פון ביסמרק ידע שתושבי גרמניה צמאים לאיחוד ולגאווה לאומית ולכן הוא השתמש ב"טרנד"

הלאומיות שהתפתח באירופה בימי הביניים בשביל להגשים את חזונו, לשמור על מעמדה של פרוסיה ולהיות הנשיא של גרמניה המאוחדת.

מנהיגותו של ג'ורג וושינגטון

ג'ורג' וושינגטון, שכונה "אבי האומה" , היה נשיאה הראשון של ארצות הברית. וושינגטון נחשב לאחד מהמפקדים הצבאיים הגדולים בהיסטוריה. אחד מהברקותיו הצבאיות הייתה התבוסה שהנחיל לאנגליה במלחמה שלה נגד המושבות האמריקניות. וושינגטון נולד למשפחה עשירה ועסק במדידת קרקעות לפני כניסתו לתחום הפוליטי.

קטע מתוך נאום ההכתרה של ווישנגטון:

"......שום אירוע לא יכול היה למלאני בחרדות יותר מההודעה שהועברה אלי ביום ה -14 של החודש הנוכחי....זומנתי על ידי מדינתי. גודל האמון של המדינה שלי שקראה לי . בעימות זה של רגשות כל מה שאני מעז לומר הוא שעלי להיות נאמן לחובתי כלפיה. כל מה שאני מעז ..הוא לקוות שבביצוע משימה זו, אני אהיה אסיר תודה על העבר, או על ידי רגישות וחיבה להוכחה נשגבת זה של ביטחון האזרחים בי . אני אשפט על ידי המדינה שלי והעם שלי על חלקיו... מי יתן וילדי כל בני האדם השוכנים בארץ זו ימשיכו להנות מרצונם הטוב של תושביה האחרים, וכל איש יוכל לשבת תחת גפנו ותאנתו, בלא שיהיה דבר שיגרום להם לפחד"
Big image

חזונו של ג'ורג' וושינגטון, כפי שמתואר בנאום, הוא שאזרחי המדינה יהיו נאמנים לחובותיהם ומעורבים בעשייה למדינה כמו שהוא נאמן לחובתו להנהיג את המדינה! בנוסף רצה שכל האזרחים יחיו במדינה של עזרה הדדית אחד לשני.


נאומו של וושינגטון מציג את יכולותיו ההנהגתיות. לדוגמא, וושינגטון מפגין יכולת האצלת סמכויות. הוא מצפה מאזרחי המדינה לקחת חלק בעשייה של ארצות הברית ומצפה למדינה שבה יש עזרה הדדית אחד לשני. עם זאת הוא לא מפחית מאחריותו כנשיא ארצות הברית ומודע להשפעתו ותפקידו.


בנוסף , וושינגטון מציג צניעות בנאומו. הוא אינו לוקח את הזימון של מדינתו כנשיא כדבר מובן מאליו והוא מתרגש מאוד כאשר מודיעים לו שקיבל תפקיד זה. הוא מסביר שלמרות שהוא מפחד מאוד וחושש מתפקיד זה, הוא יקח אותו בשתי ידיים וישתדל לעשות את המקסימום בשביל לרצות את ארצו. הצניעות שוושינגטון מביע מהווה הערצה, מכיוון שהוא לא לוקח כמובן מאליו את זימונו לנשיא המדינה, למרות כל מה שעשה למענה. כמו כן, וושינגטון מסכים לתפקיד זה למרות שהוא מאוד מפחד. החלטה זו, גם היא, זוכה להערצה והערכה מכיוון שוושינגטון מקריב המון בשביל מדינתו, ועושה תפקיד זה למרות שחושש ממנו מאוד. מעשיו הופכים אותו לאדם שמהווה מודל לחיקוי.

מנהיגותו של ג'וזפה גאריבלדי

תעודת זהות:

תאריך לידה : 4 ביוני 1807.

תאריך פטירה : 2 ביוני 1882.

תחומי עיסוק : גנרל ומנהיג איטלקי

כינוי : "גיבור של שני עולמות".

ידוע בתור : דמות מרכזית במאבק לאיחוד איטליה.

עיסוק : עבד כמלח לפני כניסתו לתחום הפוליטי.

מעמד : נולד במעמד הבניים.

מקורות:

ויקיפדיה

אינצקלופדיה yent.

Big image

התמונה מצד שמאל מתארת מראו החיצוני של גוזפה גאריבלדי ושאיפותיו. הדגל שהוא מחזיק בידו – מראה שהוא אדם ששואף למדינת לאום . החרב שלו מסמלת שהוא מוכן לפגוע באחרים כדי להשיג את מטרתו הלאומית. העמידה שלו משדרת חוזק וסמכות, שהן תכונות שמאוד חשובות למנהיג.


בתמונה הימנית ניתן לראות את מאציני במרכז התמונה כמנהיג של המלחמה ואחד שעומד בראש המאבק. מנהיגותו באה לידי ביטוי בתמונה, מכיוון שניתן לראות את גוזפה עומד במרכז הקרב עם הסוס - הוא המנהיג וכולם הולכים אחריו. מרכז התמונה מודגש מאוד ובולט בצבע לבן חזק. הבלטה זו משדרת תקווה והשגת מטרות. כמו כן, הבלטת המרכז מסמלת את המהפכה כמשהו נכון וחשוב שצריך לבצע. המהפכה מסמלת חופש, חירות. בנוסף, התמונה מבליטה את רצונם של המורדים בעשיית הפיכה. ניתן לראות את הגופות מסביב – גופות של מורדים ושל לא מורדים. הגופות מסמלות את ההקרבה שהמורדים מוכנים לבצע כדי להשיג את מטרתם – להיהרג ולהרוג אחרים. הם חדורי מוטיבציה כדי להשיג את מטרתם.

השוואה בין המנהיגים

Big image

הערכה - ג'ורג וושינגטון

יכול להיות שלולא ג'ורג וושינגטון, ארצות הברית, שלדעת רבים היא המדינה המתקדמת בעולם, לא הייתה קיימת כיום. תהליך ההקמה של ארצות הברית היה מלווה בקשיים רבים. אזרחי המושבות האמריקניות באותה תקופה היו כפופים למיסי הבריטים. לאחר שהבריטים להם העלו את המיסים , (חוק הבול), תושבי המושבות החליטו למרות ולהשיג עצמאות. דבר זה לא פשוט בכלל, ובמיוחד מול מדינה חזקה כמו בריטניה, שהיא בעלת נסיון רב במצבים מסוג זה.

וושינגטון הוא אדם אשר התחיל ממקום פשוט מאוד (תחום החקלאות) והצליח להביס את אויביו הבריטים ולהגשים את מטרתו - הבאת עצמאות אמריקאית.

ג'ורג וושינגטון לא הסכים עם גביית המיסים המוגזמת של הבריטים על תושבי המושבות האמריקניות. הוא לא נכנע לבריטים, שתפסו מתושבי המושבות כ"נחותים" מהם. ג'ורג' נלחם לטובת לאומו האמריקאי והשיג ביושר וביד חזקה את עצמאותו.

וושינגטון מהווה מודל לחיקוי, מכיוון שלא היה בעל נסיון צבאי ולמרות זאת הצליח להציג את מטרתו.