שמואל א' פרק י"ז - דוד וגוליית

מגישים: רום פז ועידו איזראלוב כיתה ט'1

Big image

אומנות

 • בחרנו בתמונה זו מכיוון שהיא מציינת את אופן הקרב של דוד וגוליית והיא מראה (התמונה) את האבן שזרק דוד על גולייית ואת הגודל של גוליית לעומת דוד ואת בגדיו של גוליית (היה חמוש). • הציור תואם את התיאור המקראי , הוא מתאר את גודלו של גוליית לעומת גודלו של דוד ובנוסף לכך מראה כמה מחומש גוליית היה לעומת דוד.


"וַיֵּצֵא אִישׁ-הַבֵּנַיִם מִמַּחֲנוֹת פְּלִשְׁתִּים, גָּלְיָת שְׁמוֹ מִגַּת: גָּבְהוֹ, שֵׁשׁ אַמּוֹת וָזָרֶת וְכוֹבַע נְחֹשֶׁת עַל-רֹאשׁוֹ, וְשִׁרְיוֹן קַשְׂקַשִּׂים הוּא לָבוּשׁ וּמִשְׁקַל, הַשִּׁרְיוֹן--חֲמֵשֶׁת-אֲלָפִים שְׁקָלִים, נְחֹשֶׁת . וּמִצְחַת נְחֹשֶׁת, עַל-רַגְלָיו; וְכִידוֹן נְחֹשֶׁת, בֵּין כְּתֵפָיו. וחץ (וְעֵץ) חֲנִיתוֹ, כִּמְנוֹר אֹרְגִים, וְלַהֶבֶת חֲנִיתוֹ, שֵׁשׁ-מֵאוֹת שְׁקָלִים בַּרְזֶל; וְנֹשֵׂא הַצִּנָּה, הֹלֵךְ לְפָנָיו ".


 • וַיַּאַסְפוּ פְלִשְׁתִּים אֶת-מַחֲנֵיהֶם, לַמִּלְחָמָה, וַיֵּאָסְפוּ, שֹׂכֹה אֲשֶׁר לִיהוּדָה; וַיַּחֲנוּ בֵּין-שׂוֹכֹה וּבֵין-עֲזֵקָה, בְּאֶפֶס דַּמִּים. וְשָׁאוּל וְאִישׁ-יִשְׂרָאֵל נֶאֶסְפוּ, וַיַּחֲנוּ בְּעֵמֶק הָאֵלָה; וַיַּעַרְכוּ מִלְחָמָה, לִקְרַאת פְּלִשְׁתִּים.

מקרא

מוסר ההשכל העולה מהמלחמה בין דוד לגוליית שלא משנה כמה גדול וחזק מי שמולך או כמה שהוא חמוש ואתה חלש תמיד יהיה לך סיכוי לנצח , כלומר שגם החלש יוכל לנצח את החזק .

 • דוד התנדב למלחמה משלוש סיבות:
 • "מה יעשה לאיש אשר יכה את הפלשתי הלז" כלומר דוד מעוניין בפרס שהציע שאול , הציע את שיהיה פטור ממיסים ,יהפוך אותו לעשיר ויתן את ביתו (רצה להתקרב למלוכה). "וְהָיָה הָאִישׁ אֲשֶׁר-יַכֶּנּוּ יַעְשְׁרֶנּוּ הַמֶּלֶךְ עֹשֶׁר גָּדוֹל, וְאֶת-בִּתּוֹ יִתֶּן-לוֹ, וְאֵת בֵּית אָבִיו, יַעֲשֶׂה חָפְשִׁי בְּיִשְׂרָאֵל."
וַיַּאַסְפוּ פְלִשְׁתִּים אֶת-מַחֲנֵיהֶם, לַמִּלְחָמָה, וַיֵּאָסְפוּ, שֹׂכֹה אֲשֶׁר לִיהוּדָה; וַיַּחֲנוּ בֵּין-שׂוֹכֹה וּבֵין-עֲזֵקָה, בְּאֶפֶס דַּמִּים. וְשָׁאוּל וְאִישׁ-יִשְׂרָאֵל נֶאֶסְפוּ, וַיַּחֲנוּ בְּעֵמֶק הָאֵלָה; וַיַּעַרְכוּ מִלְחָמָה, לִקְרַאת פְּלִשְׁתִּים.
Big image

ספרות


דומה:


 1. גוליית מתואר בתנ"ך כענק שגובהו שש אמות וזרת. גם בשיר גוליית מתואר כענק אשר מגיל קטן מטיל את מוראו על יתר האנשים, ציטוט מהשיר" בגנון אמר שלום ילדים עברו לדום, בן חמש וכבר הספיק להביא הביתה סלע."
 2. בהמשך השיר מתואר ניצחונו של דוד על גוליית בעזרת רוגטקה, ציטוט מהשיר "דוד מלך התעצבן "הרוגטקה תנגן!" אבן לעברו ירה קלע לו בול בפוני."


שונה:

סיפור דוד וגוליית הונצח בחברה הישראלית כסיפור המראה את חוסנו של העם היהודי ואילו פתיחת השיר טוענת בהומור ציטוט מהשיר "זהו שיר מאוד עצוב הנושא כזה כאוב, אם תשים תחבושת לא יעזור לך שנתיים."

פיזיקה

http://www.ted.com/talks/malcolm_gladwell_the_unheard_story_of_david_and_goliath?source=email&language=he

 • על פי דבריו של המרצה חוקי הפיזיקה השפיעו על ניצחון דוד .דוד השתמש ברוגטקה אשר האבן שבה (חלוק נחל) אשר הסתובבה 7 סיבובים לשנייה.

לאחר שחרור האבן, האבן מגיעה ל35 מטרים לשנייה ויכולה להגיע ל200 מטר , מזה אפשר לדעת שהחוזק היה גדול וגם כיוון היה יותר קל . • חוק המחזק את הסיפור המקראי "כל גוף יתמיד במצבו, יישאר במנוחה או ימשיך לנוע בתנועה שוות-מהירות ובקו ישר, כל עוד לא פועל עליו כוח חיצוני"

כלמור חוק זה אומר שכל גוף ימשיך באותו מהירות בקו ישר ללא הפרעה זה מחזק את הסיפור המקראי כי נאמר שחלוק הנחל עף אז לפי החוק הוא נישאר באותו מהירות ועף בקו ישר ובכך פגע בראש של גוליית בין העניים שלו. • המרצה מחזק את הסיפור המקראי בכך שמסביר על המחלה של גוליית. המחלה גרמה לו להפסיד בקרב וגם מהירות וחוזק חלוק הנחל עזרו לו לנצח לדעתי המרצה צודק כי דוד השתמש ביתרון של המחלה בכך שגוליית ראה כפול ,המרצה אומר שהנשק שדוד השתמש היה חזק כמו אקדח וצדק הנשק יכל להגיע למרחקים גדולים ובעוצמה גבוהה.


 • אני מקבל את טענותיו של החוקר בכך שהוא מסביר על המחלה של גוליית ומוכיח שדוד יכל לנצח אותו בקרב. החוקר גם מסביר על ההבט הפיזיקלי שהוא אומר שהנשק שלו היה בעל עוצמה גובהה ובעלת דיוק רב.