TAC Aylık Veli Bülteni

KASIM 2020

Big picture

10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni


Sosyal Bilimler ve Sanat Bölümleri tarafından hazırlanan ‘’10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni’’ ile Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bir kez daha özlemle anıldı.


Tören, saat 09.05’te bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Ardından büyük bir gurur ve coşkuyla okunan İstiklal Marşı ile devam etti. Okul idarecilerinin tüm TAC ailesine seslenerek günün anlam ve önemini vurgulayan, hatırlatan konuşmalarının ardından öğrencilerin ve mezunların katkılarıyla hazırlanan sunum izlendi.


ECHO’23 ün ‘’Bugün efkârlıyım açmasın güller/Yiğidimden kara haber verirler/Demirden döşeği taştan sedirler/Yiğidim aslanım burada yatıyor’’ şarkısı yüreğimizi titretti. Bir top arabasının yanında, ilk günkü kadar kederli ilerledik sonrasında. Kolay mı, tarihe yön vermiş, sadece kendi ulusunu değil birçok dünya devletini de özgürlüğüne kavuşturmuş koca çınarın naçiz naaşını takip etmek. O’nu, Ankara’nın kutup yıldızı gibi insanlara yol gösteren 906 rakımlı Anıttepe’sine defnettiğimizde ise ilk günkü kadar hüzünlüydük. Ardından, O’nun Cumhuriyet’i emanet ettiği gençlerden TAC’21 öğrencileri ve mezunlarımız; tüm TAC adına ellerinde çelenk ve yüreklerinde özlemle Anıtkabir’i ziyaret ederek Atatürk’ü andılar. Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerimizin bize emanet ettiği bayrağın TAC öğretmenleri tarafından açılması ile tören sona erdi.

Big picture

24 Kasım Öğretmenler Günü Töreni


Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün “Gelecek gençlerin, gençler ise öğretmenlerin ürünüdür” sözlerinin işaret ettiği öğretmenlik mesleğinin önemiyle başlayan bu anlamlı kutlama töreni; hepimizin hayatında önemli izler bırakan, bize örnek olan, kimi zaman da hayatımızdaki önemli kararlarda rehberlik eden öğretmenlerimize “teşekkür” mesajlarıyla devam etti. Öğrencilerimizden gelen teşekkür mesajları öğretmenliğin hazzını, gururunu bir kez daha hatırlatmış oldu. “Ulusları kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenlerden, eğitimcilerden yoksun bir ulus, henüz bir ulus adını alma yeteneğini kazanmamıştır.” ifadesi dikkate alınarak öğrenci ve öğretmen iş birliğiyle hazırlanmış, geçmişten günümüze TAC öğretmen-öğrenci fotoğraflarıyla bezenmiş “Öğret Öğretmenim Oratoryosu” izleyenlere duygulu anlar yaşattı. Gelişimlerini gözlemleyerek öğretmekten aldığımız gururu sonuna kadar hissetmemizi sağlayan “Pandemide Öğretmenlik” adlı kısa film ve “Öğretmen” adlı deneme yazısının seslendirilmesi törene renk kattı. TAC eğitim kadrosunun “Merhaba” videosunun ardından ECHO grubunun seslendirdiği “Ben Böyleyim” şarkısı ile törenimiz sonlandı.

150 Yıldır Gelecek Nesillerin Eğitimini ve Dünyanın Yarınlarını Korumak İçin Çalışıyoruz


150 yıldır geleceğe yatırım yapan Sağlık ve Eğitim Vakfı, bilinçli nesiller yetiştirmeye ve doğal kaynaklarımızı korumak için sürdürülebilir enerji projelerini artırmaya devam ediyor.


Gelecek nesillerin eğitimini ve dünyanın yarınlarını korumak için SAC'de başlatılan GES projesi, TAC'de güneş panelleri ile hayat buldu. Sağlık ve Eğitim Vakfı, GES projesini tüm okullarımızda hayata geçirmek için çalışmalarına devam ediyor.

Ergenliğin Psikolojisi Konulu Çevrim İçi KonferansPsikolojik Danışma ve Rehberlik Servisi tarafından düzenlenen çevrim içi veli konferansları “Ergenliğin Psikolojisi” konusu ile devam etti. Konferans, Psk. Kardeniz Türkmen tarafından yapıldı. Çalışmada, çocukluktan ergenliğe geçiş döneminde yaşanan duygusal ikilemler, ergenlik döneminde beden imgesi, ergenlikte başarı ve suç gibi alt konular işlendi.


Velilerimizin aktif katılım sağlaması, hayatın içinden ve aile yaşantılarından örnekler vermesi toplantıyı daha zengin ve akıcı hale getirdi. Çalışmayı yürüten Psk. Kardeniz Türkmen, bilgi aktarımının yanı sıra velilerin konuya dair sorularına da yanıt verip birtakım örneklerle öğrencilerde gözlemlenebilen ergenlik dönemi davranışlarına dikkat çekti. Bu süreçte anne-babanın iletişimdeki rolü de ele alındı.

Big picture

Dünyanın En İyi 4’üncü Gitaristi Tarsus’tanTarsus Amerikan Koleji (TAC) 10. sınıf öğrencisi 16 yaşındaki Barkan Canbolat, Interntaional Fringe Association tarafından Çin'de düzenlenen Uluslararası Müzik Yeteneği Çevrim İçi Yarışması'nda (International Music Talent Online Competition) 4'üncü oldu. 7 yaşından bu yana gitar çalan Canbolat; ABD, Almanya, Kanada, İtalya ve daha birçok ülkeden gencin katıldığı uluslararası gitar yarışmasında ülkemizin gururu oldu. Canbolat, Gençlik Kategorisi'nde 4'üncü olarak dünyanın en iyi genç gitaristleri arasına girdi ve yarışmada derece alan tek Türk müzisyen oldu.

Big picture
Big picture

TAC Satranç Turnuvası
TAC Satranç Turnuvası; öğrencilerimiz, velilerimiz, öğretmenlerimiz ve mezunlarımızın katılımıyla 14 Kasım Cumartesi günü gerçekleşti.


Turnuvada ilk üçe girenler:

TAC’24 Edibe Eylül Çengel

TAC’14 Metin Can Yiğit

TAC’12 Kaan Germiyan


Derece yapan sporcularımızın yanı sıra turnuvaya katılan herkesi kutlar, bu keyfli organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Big picture

Tarsus Amerikan Kolejini Sosyal Medyada Takip Ediyor musunuz?

Aşağıdaki adreslere tıklayarak incelemek istediğiniz sosyal medya kanalına ulaşabilir, hesaplarımızı takip ederek etkinliklerimizden haberdar olabilirsiniz.

Big picture