ל"ג בעומר- על האש או מדורה?

אז כיצד נחגוג את ל"ג בעומר- במדורה או ב"על האש"?

למה בכלל מדליקים מדורות בל"ג בעומר?

לפי המסורת, קשור ל"ג בעומר לאירועים שונים בחייו של רבי שמעון בר יוחאי, כגון – היום שבו הוסמך להיות רב, היום שבו התחתן והיום שבו נפטר. ופטירתו של רבי שמעון בר יוחאי קשורה גם לאש – וגם להילולה.
על-פי המסופר בספר הזוהר, ביום מותו של רבי שמעון בר יוחאי היה ביתו אפוף אש; ולזכר אותה אש נהגו להדליק מדורות ביום פטירתו – הוא יום ל"ג בעומר.

אז מה באמת כדאי לעשות?

לדעתנו, ישיבה סביב המדורה היא מגבשת מכיוון שכשעושים על האש האנשים מתחלקים לקבוצות: חלק מכינים בשר, חלק ממנגלים חלק סתם יושבים וכו'. בצורה זו כל קבוצה עסוקה בעצמה ובתפקיד שלה במקום להנות כולם ביחד. גם כשאוכלים, עסוקים באוכל עצמו ולא בחוויה עצמה. לעומת זאת, כשעושים מדורה כולם יושבים יחד, מדברים, נהנים, מעבירים חוויות ובעצם מתגבשים.


כשעושים מדורה- לרוב אוספים לפני קרשים. הפעולה מקשרת ומגבשת עוד יותר את הקבוצה שמתכננת להקים מדורה מכיוון שהם מבלים זמן רב יותר ביחד, ומתרגשים לפניי.


בנוסף, צריך לשמר את המנהג המסורתי של הדלקת מדורות בל"ג בעומר, ולא לעשות "על האש" מכיוון שהמדןרה מסמלת את החג. "על האש" אפשר לעשות בכל יום בשנה ולא צריך יום מיוחד בשביל זה. בל"ג בעומר כל אזרחי ישראל ממשיכים את המסורת וחוגגים בהדלקת מדורות.

תמונות של מדורות:

Big image