יצחק רבין

דמוקרטיה,מנהיגות וערכים

ביוגרפיה

הולדת רבין-מ-1922עד ל-1995

הוריו ומקום הולדתו-יצחק רבין נולד בירושלים. הוריו, רוזה כהן ונחמיה רבין, היו מחלוצי העלייה השלישית וחברי מפלגת אחדות העבודה.

שירות בצבא-רבין הצטרף ל"הגנה" עוד כשהיה תלמיד בכדורי. ב-1941, בגיל 19, היה מראשוני המצטרפים לפלמ"ח. פעולתו הראשונה הייתה במסגרת שיתוף פעולה עם הצבא הבריטי להשתלטות על לבנון, שהייתה תחת שלטון צרפת של וישי, פעולה שבה איבד משה דיין את עינו.

רמטכ"ל-ב-25 בדצמבר 1963 מונה רבין על ידי ראש הממשלה לוי אשכול לרמטכ"ל, וכיהן בתפקיד זה בין השנים 1964 - 1968, שכללו את מלחמת ששת הימים.

פעם ראשונה ראש הממשלה -בינואר 1974 נבחר רבין לכנסת השמינית והתמנה לשר העבודה. עם התפטרותהּ של ראש הממשלה גולדה מאיר בעקבות דו"ח ועדת אגרנט, התמודד רבין על הנהגת מפלגת העבודה מול שמעון פרס – התמודדות ראשונה מבין רבות בין השניים. בהצבעה חשאית במרכז מפלגת העבודה קיבל רבין 298 קולות לעומת 254 שלהם זכה פרס. לאחר ניצחונו בבחירות פנימיות אלו, התמנה רבין ב-3 ביוני 1974 לראש הממשלה החמישי של מדינת ישראל וה"צבר" הראשון בתפקיד זה. רבין היה צעיר ראשי הממשלות עד אז וצעיר בדור מקודמתו.

המניע לרצח


הירצחו-ב-4 בנובמבר 1995, אור לי"ב בחשוון ה'תשנ"ו בסביבות שעה 21:45, בתום עצרת תמיכה בהסכמי השלום בכיכר מלכי ישראל בתל אביב, בעת שצעד לעבר מכוניתו, נורו 3 יריות לעברו של רבין. הוא הובהל למרכז הרפואי תל אביב, שם נפטר כעבור 40 דקות מפצעיו.

הרוצח, יגאל עמיר, סטודנט דתי בן 25 מהרצליה, בעל השקפה ימנית רדיקלית, סבר כי הסכמי אוסלו הם סכנה קיומית למדינת ישראל, וקיווה שרצח רבין ימנע את מימוש ההסכמים. עמיר נידון למאסר עולם ולעוד שש שנים (במצטבר), לאחר שהורשע ברצח ובפציעת מאבטחו של רבין. נוסף על כך, הורשע עמיר, יחד עם אחיו חגי ואדם נוסף ששמו דרור עדני, בקשירת קשר. הוא נידון לחמש שנים נוספות (לאחר ערעור המדינה, הוחמר העונש ל-8 שנים).

ההשלכות של רצח פוליטי על החברה

ההשלכות היו די קשות לישראל בגלל שזה היה הרג של ראש ממשלה הנרצח על ידי אחד מבני עמו המדינה נהפכה למדינה אחרת יש השפעה גדולה מאוד לרצח אבל בכל זאת יש עדיין קטעים שמנסים לעשות שלום

תמונות

רבין, הנאום האחרון

רבין, הנאום האחרון

מילים: מתוך נאומו האחרון של יצחק רבין ז"ל בכיכר מלכי ישראל

לחן: שלמה גרוניך

ערב טוב , שבוע טוב.

תרשו לי לומר, אני גם מתרגש.

אני מאמין שיש סיכוי לשלום,

ואתם כאן, בהתייצבותכם בעצרת זו, מוכיחים שהעם באמת רוצה בשלום ומתנגד לאלימות.

האלימות היא כרסום יסוד הדמוקרטיה הישראלית.

יש לגנות אותה, להוקיע אותה, לבודד אותה.

זו לא דרכה של מדינת ישראל

האלימות היא כרסום יסוד הדמוקרטיה

יש לגנות אותה, להוקיע אותה,

לבודד אותה.

השלום הוא באמת, לא רק בתפילות

האלימות היא כרסום יסוד הדמוקרטיה

למען בנינו, למען נכדינו...

עדיפה דרך השלום מאשר דרך המלחמה.

אין דרך לישראל בלי מכאובים

ואומר לכם את זאת מי שהיה איש צבא ומי שהיום הוא שר ביטחון, ורואה את כאבי המשפחות

השלום הוא באמת, לא רק בתפילות...

.

לסיכום

יצחק רבין היה איש מדהים ואיש טוב לא ניסה לעשות רע לאף אחד הוא האמין בשלום

הנאום האחרון

¢מה שיש בקישור הזה זה הנאום האחרון שלו לפני המוות שלו ¢רבין היה איש טוב לב והוא לא ניסה לעשות רע לאף אחד אבל בן אדם בשם יגאל אמיר בא ורצח אותו זה היה רגע היסטורי עצוב לעם ישראל