דמות מופת

יאנוש קורצ'אק

דמות מופת בעולם החינוך- יאנוש קורצ'אק

מגישים שחר יונתן ואיתן

יאנוש קורצ'אק

יאנוּש קוֹרצ'אקפולנית: Janusz Korczak‏; נולד בוורשה, פולין ב-22 ביולי 1878 או 1879, נרצח ב-5 באוגוסט או 6 באוגוסט 1942 בטרבלינקה) הוא שם העט שבו נודע הֶנְרִיק גולדשמיט (Henryk Goldszmit), המוכר גם כ"דוקטור הזקן" או "אדון דוקטור". רופא, מחנך והוגה חינוכי, סופר, פובליציסט, פעיל חברתי, קצין בצבא הפולני.

מחנך חדשן, מחבר ספרים בתחום התאוריה והמעש של החינוך, מבשר הפעילות למען זכויות הילד ושוויון הזכויות לילדים. בתי היתומים שהקים וניהל היו אחד הניסיונות המוקדמים בחינוך דמוקרטי, בהם פעל בית הדין של הילדים, בו יכלו הילדים להעמיד לדין גם את מחנכיהם. מייסד העיתון הראשון שנכתב ברובו על ידי ילדים – "מָאלִי פְּשֶגְלוֹנְד" ("סקירה קטנה"), 1926. חלוץ בתחום שיקום ילדים ובני נוער ואבחון חינוכי, ומחלוצי המחקר בתחום ההתפתחות הפיזית והנפשית של הילד. יהודי פולני שהצהיר כל חייו על השתייכותו לשני העמים.‏[1]

למה הסרטונים הזה עקרוני?

הסרטונים האלה עקרוניים כי הם מספרים את קורות חייו ואת מה שקרה לו ולילדים שלו ואיך שהלך למות עם הילדים שלו ולא יצא מהגטו .
רחוב מספרים-יאנוש קורצ'אק
יאנוש קורצ'אק - הסרט

שאלת חקר: למה יאנוש קורצ'אק הוא דמות מופת?

יאנוש קורצא'ק הוא דמות כי הוא היווה כבוד לילדים היהודים והוא תרם רבות והיה איש אשקולות שפעל כ: מחנך רופא סופר מלמד ועוד ולדעתנו תרם רבות לעם ואפילו מת עם הילדים שלו בסוף למרות שאמרו לו שהוא יכול שלא.