דעתאטרון

הוראת התאטרון ביסודי וחט"ב, תשע"ה

דבר המפמ"ר

מורים יקרים שלום,

בסיומה של שנת הלימודים תשע"ה אנו שמחים לפרסם איגרת מקוונת "דעתאטרון". האיגרת תפרסם השתלמויות, עדכונים, מגמות עתידיות וסיפורים מהשטח.

איגרת זו היא דרכנו לשמור על קשר עם המורים. אנו רואים חשיבות גדולה בפרסום קבוע של איגרת כזו, המאפשרת לכם לקבל מידע ולשמוע על הנעשה בתחום הוראת התאטרון בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים. זהו צעד נוסף בחיזוק הקשר בין הפיקוח על הוראת התאטרון וקהילת המורים, והידוק השיח בין מורים עמיתים.

האיגרת תשלח אליכם באמצעות הדוא"ל של הפיקוח על הוראת התאטרון, ובמקביל תפורסם באתר המפמ"ר .

מכם נבקש, שתשתפו אותנו ביוזמות, רעיונות ופעילויות כדי שנוכל לחשוף את המתרחש בפני כלל המורים.

כמו כן, אני מבקשת להסב את תשומת ליבכם לדף נתונים המעדכן את הוראת התאטרון בבתי הספר. בתחילת שנת הלימודים ישלח אליכם טופס - עדכון נתוני לימודי התאטרון. אנא שלחו אלינו מדי שנה את הטופס המאפשר לנו להיות אתכם בקשר.

כך נוכל יחד ליצור קהילת מורים חזקה יותר המאירה את העשייה התאטרונית בתוך בתי הספר, מחזקת ומקדמת את חשיבות לימודי התאטרון במערכת החינוך.

Big image

השתלמויות וימי עיון

סיכום קצר של ההשתלמויות שקיימנו במהלך שנת תשע"ה:


א. הטקס והמסכת תהליכי בימוי ותהליכי חקר - בהשתלמות זו למדו המורים על מקורות המסכת והעשירו את ארגז הכלים שלהם בבניית טקסים ומסכתות. ביצוע חקירה ולמידה משמעותית בדרך ליישומו של הטקס.


ב. תאטרון סיפור, תאטרון חפצים ותאטרון פיסי - בהשתלמות זו נלמדו מאפיינים של תאטרון מסוגנן. טכניקות ומאפיינים של תאטרון סיפור בהקשר של עיצוב מקום וזמן. תהליכי הבניית תאטרון סיפור בכיתה. נקודות מבט של המספר ודמויות שונות.


ג. תאטרון בקהילה שנפתח ביום עיון לזכרן של בלהה פלדמן ומיקי רייכנטל - ההשתלמות עסקה בפיתוח דרכי הנחיה של פרויקטים בקהילה, יצירת קבוצה מגובשת ומעורבת המונעת ליצירת פרויקט קהילתי, בחינה של מאפייני הפרויקטים, קשיים, אתגרים ופתרונות. כמו כן חידוד היבטים חברתיים ואסתטיים בתכנון פרויקטים בקהילה ויצירת הקשרים בין מיומנויות נלמדות לבנית הפרויקט.


ההשתלמויות המתוכננות לשנת הלימודים תשע"ו


א. תאטרון מסכות - יצירה וחקר - ההשתלמות תתקיים במכללת סמינר הקיבוצים


ב. מטקסט מילולי שאינו דרמטי למבע בימתי - ההשתלמות תתקיים במכללת סמינר הקיבוצים


ג. צפייה בהצגות- התבוננות, חקר ופרשנות - ההשתלמות תתקיים במחוז צפון (פסג"ה נהריה) ובמחוז דרום (פסג"ה באר שבע)


פרטים נוספים בנושא ההשתלמויות ישלחו במועד מאוחר יותר

תאטרון וערכים - אמפתיה בתאטרון ובכיתה

במהלך השנה התקיימו מפגשי עמיתים בבית ספר רעות בחיפה, בבית ספר צהלה בתל אביב, בבית הספר חוט השני במודיעין ובבית הספר למשחק גודמן בבאר שבע. במסגרת המפגשים הוצגה אסופת פעילויות בנושא "אמפתיה בתאטרון. "

לפניכם הקישור למצגת באתר המפמ"ר http://cms.education.gov.il/EducationCMS/Units/Mazkirut_Pedagogit/Theatre/nose_shnati/asufa.htm

סיפורים מהשטח

בכל איגרת נפרסם דוגמאות מהעשייה התאטרונית בבתי הספר

לחבק את הגיל השלישי- ביה"ס יסודי "ביאליק" בפתח תקוה


במהלך חודש מרץ הציגו תלמידי התאטרון בבית ספר ביאליק בפתח תקווה, בשיתוף מגמת המוסיקה את המחזה "החיבוק" על פי סיפורו של דוד גרוסמן, לפני גימלאי העיר במועדון הגימלאים. התלמידים בהנחיית המורה חגית דויטש הפכו סיפור מרגש למחזה בתהליך משותף. דרך החיבוק התלמידים למדו גם על ערך הנתינה. התגובות מצד הגימלאים היו מרגשות והאירוע היה מעצים לגימלאים ולתלמידים כאחד.


"חלום ליל קיץ" בבוקר גשום - בית ספר יסודי "צהלה" בתל אביב


כיתות ו' בהנחיית המורה אמיר לביא העלו במחצית השנה תמונות מ"חלום ליל קיץ" כסיכום לתהליך לימודי על וויליאם שייקספיר ויצירתו. במהלך לימודיהם הם נחשפו למכלול יצירתו, התקופה בה פעל, מוסכמות התאטרון האליזבתני והרלוונטיות של היוצר האנגלי לזמננו. התלמידים צפו בטרגדיה "רומיאו ויוליה" וחקרו לעומק את "הקומדיה" של חלום ליל קיץ והציגו אותה מול ההורים בעיבוד המותאם לגילם. בכל כיתה (כשלוש במספר) חולקו התלמידים לקבוצות וכל קבוצה הציגה תמונה מתוך המחזה כאשר לפני כל תמונה ותמונה הוצגו השחקנים והדמויות אותן הם מגלמים. המורה ביקש מהם לדווח לקהל כיצד הם מרגישים באותו רגע נתון לפני עלייתם לבמה. דבר שיצר אינטימיות ואווירה של קבלה והכלה.


יציאת מצרים (אל הרחוב) בבית ספר צאלון בבאר יעקב


זו הפעם הרביעית ברציפות שמתקיים אירוע מסורתי של תלמידי שכבת א' והוריהם בהנחיית המורה טל לנדמן. במהלך האירוע , התלמידים צועדים לאורך מסלול מעגלי כאשר הם מגלמים דמויות מקראיות שונות בדגש על בני ישראל. האירוע נושא אופי של תאטרון רחוב. הם מציגים את סיפור "יציאת מצרים". הורדת המן מהשמיים ואכילתו על ידי הקהל הרב, קריעת ים סוף וחצייתו לשניים, וההגעה לארץ המובטחת לאחר 40 שנה של נדודים. בפרק הזמן בין חג הפורים ליציאה לחופשת הלימודים של חג הפסח מוקנה לתלמידים ידע קוגניטיבי אודות סיפור יציאת מצרים הן בעל פה והן באופן "חי" על ידי מחנכות כיתות א' וטל לנדמן דבר אשר מגביר את התרגשות התלמידים לקראת המאורע בו לוקחים חלק גם הורי התלמידים.נשמח לקבל ולפרסם סיפורים נוספים מהשטח

מהספרות המקצועית

"עבוד עם התלמיד מהמקום בו הוא נמצא ולא מהמקום בו אתה חושב שהוא צריך להיות".


מתוך "אימפרוביזציה בתאטרון" - ויולה ספולין


"כאשר עובדים בקבוצה במהלך המשחק וההתנסות המשותפת, התלמיד-השחקן משתלב ומוצא את מקומו בפעילות כולה. ההבדלים בין התלמידים והמשותף ביניהם מתקבלים בטבעיות. על הקבוצה לא לגרום לקונפורמיות אבל כמו במשחק עליה להיות כפופה לפעולה. המפתח למורה- הבמאי הוא פשוט: עליו לוודא כי כל תלמיד משתתף בחופשיות בכל רגע נתון, ובד בבד לכבד את מידת יכולתו של התלמיד באותו רגע לקחת חלק בפעילות. למרות שהתלמידים המוכשרים ייראו ככאלה שיש להם מה "לתת". גם התלמיד המותח את גבולות יכולתו ראוי להערכה על עשותו כך, גם אם תרומתו קטנה. התלמיד אינו יכול תמיד לעשות את מה שהמורה חושב שהוא מסוגל לעשות, עם התקדמותו יתרחבו יכולותיו. עבוד עם התלמיד מהמקום בו הוא נמצא ולא מהמקום בו אתה חושב שהוא צריך להיות.

Improvisation for the theatre

by Viola Spolin

תרגום: אמיר לביא