Timebank MUNI

Časová banka Masarykovy univerzity

Timebanking

Představte si svět, v němž nepotřebujete peníze. To, co umíte, nabízíte ostatním a oni se na oplátku dělí o své dovednosti s vámi. Není třeba používat mezikrok v podobě peněz. Zní vám to jako utopie? Tak věřte, že přesně toto je princip časového bankovnictví.

www.timebankmuni.cz

Timebank MUNI je prostor, umožňující propojit studenty MU ve sdílení a vzájemné pomoci. Každý, kdo se chce zapojit, napíše, co by rád dělal pro ostatní a co by chtěl, aby ostatní udělali pro něho. Nezáleží na tom, jak je činnost, kterou směňujeme náročná, ale jde o čas, který jsme nad ní strávili. Měnou v systému je jedna hodina.

Služby

Je možné využít přes čtyřicet služeb od konverzace v několika světových jazycích, právnických rad, sportovních aktivit, výuky vaření, hlídání dětí, přípravy párty či zahradní péči. Každý si mezi nimi najde to své.

Časové banky

Další časové banky lze nalézt po celém světě. Ve Velké Británii, kde vznikly, v USA, v Německu či třeba v Turecku. Pěkným příkladem je Hourworld.org, nabízející webový systém pro časové bankovnictví, který využíváme i my. Má přes 25 000 členů a více než 1 500 000 směněných hodin.