STRESS & sellega toimetulek

5 tehnikat stressi maandamiseks

Mis on stress?

Stress on emotsionaalne pingeseisund, mis tekib välis- ja sisekeskkonna ulatuslikul muutumisel, nn üldine kohanemissündroom. Stressi korral häirub hormonaalne tasakaal ning vallanduvad stressihormoonid, mis avaldavad negatiivset mõju kõigile elundkondadele, kõige rohkem südame-vereringesüsteemile. Stressihormoonid põhjustavad lihaspinge suurenemist veresoonte ahenemist ja vererõhu tõusu.

5 TEHNIKAT STRESSI MAANDAMISEKS

1. TEE PAUS KESKENDUMISEKS
Stressi alandamiseks piisab lühikesest pausist keskendumiseks. Selleks istu sirgelt, keskendu hingamisele ja juhi tähelepanu kindlale aistingule, näiteks õhu liikumisele ninas. Püsi viis kuni kümme minutit keskendunult ja ära lase tähelepanul hajuda.

2. MEENTUA PINGELIST OLUKORDA

Psühholoog Susan Fletcher soovitab kodus proovida järgmist harjutust, mis peaks õpetama toimetulekut pingelises olukorras. Selleks tuleks mõelda stressirohkele olukorrale ja kujutleda tekkivat ärevust. Seejärel peaks välja kirjutama sündmuse võimalikud tagajärjed.

Antud tehnika abil tunnetatakse ärevust, mis ei tundugi nii kurnav ja suudetakse kujutletavale olukorrale lahendusi leida.


3. VEEDA 5 MINUTIT VÄRSKE ÕHU KÄES
Kuigi kõik sportlikud tegevused tugevdavad vastupidavust stressile, siis eriti kasulik on liikumine värske õhu käes. Juba viis minutit värske õhu käes on vaimseks turgutuseks piisav ning eriti rahustavalt mõjub veekogude lähedus.

4. TEGELE LEMMIKLOOMAGA
Uuringute järgi põhjustab koera lähedus muutusi inimese seratoniini - enesetunnet mõjutav hormoon - tasemes ja immuunsüsteemis. Juba lühike kokkupuude loomaga vähendab ärevust.

5. PUHKA VÄLJA

Uni soodustab teatud hormoonide vabanemist, mis aitavad kehal stressiga võidelda. Seega tuleks stressirohkel perioodil rohkem magada.Kui soovituslikud seitse kuni kaheksa unetundi ei ole võimalikud, siis tuleks vähemalt paaril päeval nädalas varem magama minna. Kõik tööd meenutavad esemed - näiteks arvuti või tööriided - tuleks magamistoast eemaldada.
Laurent Wolf - No Stress (Official Video Clip) HD 720p