השיר "הדרך אל הכפר"

לחן:נורית הירש . שרה:רבקה זהר

רבקה זוהר הדרך אל הכפר

רבקה זהר

שנות ה-60 של המאה ה-20[עריכת קוד מקור | עריכה]

הופיעה בתוכנית "תשואות ראשונות". ב-1967 נבחנה ללהקת הנח"ל, אך לא התקבלה אליה.‏[2] זמן קצר לאחר מכן נבחנה בפני אילן מוכיח לקבלה ללהקות צבאיות אחרות, והפעם עברה את מבחן הקבלה בהצלחה.‏[2] בתחילת שירותה הצבאי הופיעה בצוות הווי של חיל הים, לצד אקורדיוניסט. הופעות אלו זכו להערכת החיילים, דבר שהביא את מחלקת החינוך של החיל להקמת להקת חיל הים.‏[2] הלהקה החלה בחזרות לקראת העלאת התוכנית "וביום השלישי", בהשתתפותה של זהר ובהפקתם של דני ליטאי ויאיר רוזנבלום. בעת תקופת החזרות הציג רוזנבלום בפני זהר את השיר "מה אברך", שהלחין על פי מילים של רחל שפירא. זהר הייתה סולנית השיר, שהיה ללהיט הגדול ביותר מהתוכנית.


שנות ה-70 של המאה ה-20[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחד מלהיטיה הגדולים של זהר בשנות ה-70 היה "רבי עקיבא", שכתבה דליה רביקוביץ בהשראת "ספר האגדה" של חיים נחמן ביאליק. השיר נכלל באלבום הסולו הראשון של זהר, שנשא את שמה. נכללו בו מספר שירים מ"צץ וצצה", כ"אוריאנה" ו"זמר שלוש התשובות". שירים בולטים נוספים באלבום היו "בן יפה נולד" ו"הבית ליד המסילה", שכתב אהוד מנור והלחינה נורית הירש. האלבום יצא ב-1970, ובשנה זו נבחרה זהר בפעם השנייה ברציפות ל"זמרת השנה" במצעד השנתי של קול ישראל. את רוב השירים באלבום עיבד אריה לבנון.

הדרך אל הכפר - נורית הירש

נורית הירש

ביוגרפיהנורית הירש ושרהלה שרון
נורית הירש נולדה וגדלה בתל אביב. היא סיימה את לימודיה התיכוניים בתיכון עירוני א' בעיר. מגיל צעיר עבדה כפסנתרנית בתיאטרון "החמאם" ביפו, בתיאטרון "הבימה" ובסטודיו לבלט, וליוותה בנגינה זמרים שלהאופרה הישראלית ואת רביעיית מועדון התיאטרון.

את שירותה הצבאי עשתה בלהקת גייסות השריון וב-1962 השתתפה בתוכניתה החמישית של הלהקה "זמר לשריון". לאחר שחרורה מהצבא, החלה בהלחנת שירים.

הירש היא בוגרת האקדמיה למוזיקה ע"ש רובין במגמה לפסנתר, שם למדה פסנתר אצל אלכסנדר בוך,הלחנה אצל מרדכי סתר, יחזקאל בראון ויצחק סדאי, ניצוח אצל לסלו רוט ותזמור אצל נועם שריף. בנוסף, ניגנה בכיתתו של עדן פרטוש מוזיקה קאמרית ולמדה גם לנגן בקלרינט אצל יעקב ברנע. לאחר מכן, יצאה הירש ללימודים בארצות הברית, שם למדה הלחנה בניו יורק והשתלמה בהלחנה באוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס, בתחומי מוזיקה לסרטים ומוזיקה אלקטרונית.

הירש הייתה נשואה בעבר לאיש העסקים יורם רוזנפלד, בנו של העתונאי שלום רוזנפלד. לזוג שני ילדים: רותי רוזנפלד, זמרת אופרה המתגוררת בגרמניה, ודני רוזנפלד, מוזיקאי ג'אז בישראל. בן זוגה הנוכחי של הירש הוא משה לינדן.ספרים

  • נורית הירש ואהוד מנור - 50 להיטים - ידיעות אחרונות וספרי חמד - 1969
  • נורית הירש - רק בינתיים - משכל (ידיעות אחרונות וספרי חמד) - 1990
  • נורית הירש - ללכת שבי אחרייך - ידיעות וספרי חמד - 1999
  • נורית הירש - מקהלה עליזה-משכל (ידיעות אחרונות וספרי חמד) - 2007