מדוע חשוב ללמד תנך-מוסרית וחברתית

מגישים:ניר גל,נוי דבורי,ועמית אלון

התנך בקצרה..

התנ"ך (ראשי תיבות של תורה, נביאים וכתובים) הוא הספר העתיק והמקודש שבכתבי הקודש של היהדות , והוא מכיל את עיקרי הדת. תוכנו הוא אוסף של 24 ספרים. רובם המוחלט כתובים בעברית, וחלקם הקטן בארמית. לספר זה נודעה השפעה רחבה על העולם התיאולוגי.

התנ"ך הוא ספר היסטורי על העם היהודי וארץ ישראל, ולכן חשוב ללמוד אותו.

חשיבות התנך מבחינה חברתית ומוסרית

  • · אני רק אחד הקוראים של התנ"ך, ספר שאני רואה בו גילוי הגניוס המקורי של עמנו, ואשר עיצב קדמות האומה הישראלית יותר משעשה זאת איזה ספר שהוא בעולם לגבי עם אחר". - דוד בן גוריון.
  • התנך מהווה מקור לחינוך מבחינה מוסרית. משמעות המילה מוסר הוא כלל העריכים שמשפיעים על ההתנהגות של בני האדם (כמו שאומרים התנהגות מוסרית).הערכים בנויים מכללי התנהגות שהאנושות מסכימה עליהם.
  • · מי שהולך בדרך התנך ולומד את התנך גורם לאווירה נעימה בן אדם לחברו בין אדם לסביבה. חשוב ללמד את התנך כדי שכל אדם יהיה מודע לחוקי ה' ולחוקי התנך, גם מי שלא מאמין ולא חייב להאמין רצוי שיידע ויחכים גם אם הוא בוחר בדרך שלא להאמין זכותו וצריך לכבד אותו.
  • התנך מחנך אותנו לערכים מוסריים ומראה לנו את הדרך הנכונה להתנהגות בין אדם לחברו . כמו למשל : "לא תרצח" , "לא תגנוב" , "לא תשקר" וכ'ו ערכים בסיסיים אלו גורמים לחברה להיראות טוב יותר אם לא היו כללים בסיסים אלו חברתינו שגם אנו חלק ממנה הייתה אלימה וללא גבולות... היחס לגר , לאלמנה , ליתום ועוד... . התנך מראה לנו מה מותר ומה אסור מבחינת מערכת היחסים בין אדם לחברו הבנוייה על מערכת של כללים מוסריים , שמבדילים אותנו ושונים מהבהמה ומשאר בעלי החיים .
  • ספר התנ"ך נקרא גם ספר - הספרים , מכיוון שיש לו חשיבות רבה בין היתר

עשרת הדיברות שבלי לקיים אותם המדינה שלנו תהיה אחרת ובלי חוקים וגבולות .

  • בנוסף להיסטוריה ולמורשת שהתנ"ך מלמד, מקנה הוא ערכים בעזרת הסיפורים ודברי החוכמה הכתובים בו. הסיפורים בתנ"ך כתובים כמו משלים, ובכל אחד מהם נלמדים ערכים ודפוסי התנהגות שונים. בסיפור המקראי מסופר כיצד אלוהים מנסה להנהיג את העם להתנהג בצורה נכונה ונאותה, ולהקנות להם את הערכים הנדרשים.