תנועת הנוער "כנפיים של קרמבו"

מאת: שני דקה שמש

שאלת החקר

כיצד תנועת הנוער "כנפיים של קרמבו" מעלה את המודעות בחברה בהקשר לילדים עם צרכים מיוחדים, והאם היא מחוללת שינוי ותורמת לקהילה?


הילדה שרגשה את המדינה - גלעד עדין עם כנפיים של קרמבו

מהי "כנפיים של קרמבו" ומה החזון שלה?

כנפיים של קרמבו היא תנועת נוער, מובילת שינוי חברתי, לילדים עם ובלי צרכים מיוחדים, הראשונה והיחידה מסוגה בעולם.

התנועה נוסדה רשמית בשנת 2002 בעקבות יוזמתה של עדי אלטשולר, אז נערה בת 16.

התנועה מפעילה קרוב ל- 50 סניפים ברחבי הארץ ועוד מספר רב של סניפים בתהליך הקמה.

החונכים בתנועה מגיל 12-18 ואילו החניכים מגיל 7-21.

יחד פעילי התנועה בוראים עולם מופלא של חברות, הנאה ועשייה למען הקהילה.


התנועה מאמינה שכל אחד וכולם יחד מנהיגים היכולים לחולל שינוי משמעותי ומעצים, היא מאמינה בשיוויון זכויות.

מטרתם לאפשר השתלבות חברתית של ילדים ובני נוער עם ובלי צרכים מיוחדים לפעילות חברתית, חינוכית, חוויתית משותפת.

הם מבטיחים לפעול באופן מתמיד על מנת לפתח קהילות, וליצור דפוסים אנושיים מבוססי אמון ואמונה בכל אדם על ידי כל אדם.

"כנפיים של קרמבו" מעוניינים להוות מובילי דרך וסדר יום חברתי בנושאי הכלה של שונות.

כיצד התנועה מקדמת את מטרותיה, ואילו גורמים מסייעים לה?

"כנפיים של קרמבו" מקיימת פעילות חברתית-חינוכית בלתי פורמאלית פעם בשבוע בשעות אחה"צ, במודל של חונכות אישית-במסגרת קבוצתית. הפעילות, כמו בכל תנועת נוער אחרת, מתמקדת בהמחשת נושאים אקטואליים והעברת מסרים ערכיים סביב תאריכים בעלי משמעות מסורתית ולאומית. כמו כן, התנועה עוסקת בנושאים חברתיים שעל סדר היום: לא לאלימות (דיון ברצח רבין), אפליה וגזענות, איכות סביבה, שבויים ונעדרים, בניית קהילה, תקשורת בין אישית, אמנות, ספורט, תרומה לקהילה ופיתוח אישי.

בין היתר, מקיימת התנועה שיתוף פעולה עם ארגון "גשר" (מרכז חינוכי להעמקה ולדיאלוג בנושאי זהות יהודית וחברה ישראלית) להעברת פעילויות בנושא ישראליות, זהות ומנהיגות יהודית (בסניפים הפועלים בקרב אוכלוסיות לא יהודיות, הפעילות מתמקדת, כמובן, בדת הרלוונטית).

כל נושא בא לידי ביטוי, כאמור, באמצעות פעילות קבוצתית המועברת באופן המתאים לגיל ולצרכי החניכים בקבוצה. בין הפעילויות: הצגות, הקראת קטעי קריאה, שיחה, יצירה ועוד.

לתפקידו של החונך האישי בפעילות זו משמעות גדולה - הוא מתווך, מסביר ומסייע לחניך להבין ולהשתתף ככל שניתן בפעילות. תמיכתו מלווה את החניך והופכת לחברות מיוחדת ואישית, כאשר במהלך הקשר מבקר החונך בבית החניך, כדי להכיר מקרוב יותר את הרקע המשפחתי ואת צרכיו החברתיים.

כדי להבטיח השתלבות של בני נוער וילדים עם צרכים מיוחדים, במסגרת חברתית רחבה יותר, מלווה כל חניך על ידי שני חונכים אישיים המבצעים ביקור היכרות בביתו, מכירים את יכולותיו ומלווים אותו לאורך כל השנה. הטמעת התכנים והערכים מותאמת ומתווכת באופן אישי לכל חניך.


הנהגת כל סניפי "כנפיים של קרמבו" מתנהלת על ידי בני נוער. הצעירים מתנסים בניהול, ארגון, פיתוח תוכניות ומימושם, חניכה בהתאמה אישית לכל חניך, ניהול עשייה חברתית בתוך התנועה ומחוצה לה. בסניפים מתקיימות ועדות משותפות לבני נוער עם ובלי צרכים מיוחדים ובנוסף מתקיים ועד מנהל צעיר שמשותף לבני הנוער עם ובלי צרכים מיוחדים ומציע רעיונות לשיפור הפעילות והתנועה.

האם "כנפיים של קרמבו" תורמים לקהילה?

הפעילות הקבוצתית ב"כנפיים של קרמבו" תורמת להגברת המודעות והנגישות החברתית של אוכלוסיות מיוחדות, תוך מתן מענה לצרכיהם הרגשיים והחברתיים והשתלבותם בחברה הישראלית. התנועה מסיעה את הילדים מבתיהם אל הפעילות ובחזרה ובכך מאפשרת גם להוריהם מספר שעות של פנאי לעצמם וליתר בני המשפחה.

"כנפיים של קרמבו" מחוללת שינוי בחברה הישראלית על ידי פעולות המאפשרות השתלבות של ילדים ונוער, עם צרכים מיוחדים, בכל תחומי החיים, בכללן פעילויות למען הקהילה הרחבה יותר (שרשרת נתינה).

החל משנת תשע"א כל סניף מאמץ אתגר חברתי, ישראלי/יהודי ובונה מערך נתינה לקבוצה מוגדרת שנבחרת על ידו.


"כנפיים של קרמבו" פועלת מתוך אחראיות לאומית ובינלאומית ,תוך שיתוף פעולה מלא עם משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, מחלקות חינוך ורווחה, מרכזים קהילתיים, קרנות ועמותות, מובילי דעת קהל וגופים עסקיים מובילים כדי להבטיח שינוי חברתי.

רגעי ההצלחה הגדולים של התנועה.

מאז הקמתה, זכתה "כנפיים של קרמבו" בפרסים ובאותות רבים, ביניהם: "הדלקת משואה ביום העצמאות ה 60 למדינת ישראל" - בשם תנועות הנוער ובני הנוער המתנדבים; ו"אות הנשיא למתנדב" בשנת 2009 על עשייה למען שינוי חברתי של בני הנוער הפעילים. בנוסף, בשנת 2010 נבחרה "כנפיים של קרמבו" על ידי עיתון "מעריב" כתנועה החברתית של העשור.

התנועה זכתה גם ב"תו האפקטיביות של מידות" והינה אחת מ- 80 עמותות בלבד במדינת ישראל, הזכאיות לשאת בגאון את התו. משמעות התו היא שהעמותה מתנהלת בהתאם ליעדיה ולמטרותיה ביעילות מרבית, כך שתרומות הניתנות לה מגיעות למטרה שלשמה נתרמו.

קרמבו הינו ממתק ישראלי אהוב. עקב עדינותו הוא נארז באופן ידני, וכך גם התנועה וחזונה- טיפול הנעשה בעדינות וברגישות בכל חניך, במטרה לסייע לו לפרוש כנפיים, על אף המגבלות, ולממש בהצלחה את יכולותיו.

Big image