מנהרת הזמן-אנו אנו הפלמ"ח

נירית א

קצת על מנהרת הזמן

לא מזמן דני מצא מערה ליד החורשה בעיר שלו. דני חשב שזו עוד מערה אבל לא.יום אחד נכנס דני לתוך המערה ופתאום נהייתה מפולת,דני כל כך נבהל ורצה לברוח אבל מרוב פחד קפא במקום. פתאום שם לב דני למנהרה קטנה שלא הייתה קודם והחליט שהוא רוצה להיכנס לשם,אבל לא לבד. הוא החליט לקרוא למישהי ששמה שרון שהייתה חברתו של דני שהייתה יותר אמיצה מדני ויודעת לשמור סודות. כאשר נכנסים למנהרה הזמן נעצר. הם יצאו מהמנהרה הם הבחינו שהם חזרו בזמן ושהמנהרה שהם זחלו בה היא מנהרת הזמן.

מנהרת הזמן-אנו אנו הפלמ"ח

הספר שבחרתי הוא מנהרת הזמן 9-אנו אנו הפלמ"ח. הסיפור מתחיל ביום הולדתו ה75 של יושקו שהוא אח של סבא של דני (גיבור הסדרה),כל המשפחה והחברים נמצאים באירוע ולפתע מגיעים חברים של יושקו מהפלמ"ח ומספרים כמה נהנו בתקופה הזאת ושהם מתגעגעים לכל הסיפורים מסביב למדורה. לאחר כמה זמן חבריו של יושקו מהפלמ"ח התחילו לשאול את האורחים שאלות על הפלמ"ח ודני שכל כך מבין וחוקר בהיסטוריה לא ידע לענות על אף שאלה. כאשר משפחתו של דני נסעה הביתה אמר אחיו של דני,ערן,שהוא לא ידע בחיים על הפלמ"ח. כשדני שמע על כך התעצבן מאוד והחליט לעשות התערבות עם אחיו אם הוא לא יודע הכל על הפלמ"ח בשעתיים הוא יודה שהוא לא מבין כל כך גדול. התוכנית של דני הייתה ללכת למנהרת הזמן יחד עם חברתו שרון ולהגיע לתקופת הפלמ"ח וכך יוכל ללמוד יותר טוב.

מנהרת הזמן

כאשר שרון ודני הגיעו למערה דני כבר לא היה לחוץ כי כשנכסים למערה הזמן נעצר,אבל הם נתקעו בבעיה. אי אפשר להחליט להגיע לתקופת הפלמ"ח כי אי אפשר לבקש מהמערה לשלוח אותם לשם. אז שרון אמרה שהם ינסו להפנט את המנהרה. בהתחלה זה היה נשמע כמו בדיחה מצחיקה אבל מהר מאוד דני הבין ששרון רצינית,דני לא האמין שהיא תצליח אבל שרון לא ויתרה וניסתה להפנט אותה בכל זאת. לבסוף שניהם נכנסו לתוך המנהרה. שרון הייתה בטוחה שהיא הצליחה ואילו דני לא האמין שאפשר להפנט מערה וגם אם היה אפשר,ששרון תצליח לעשות את זה. אחרי הליכה מרובה הגיעו לפיצול שבו אליהם לבחור מאיזה כיוון ללכת. שניהם התווכחו אחד עם השני עד שלבסוף שרון החליטה ללכת לקצה אחד ואילו דני לקצה אחר. דני בהתחלה נלחץ שמצא את עצמו לבד אבל היה נחוש בדעתו להראות לשרון שהוא צדק. פתאום הריח דני עשן כאילו יש שריפה בתוך המנהרה אבל מהר מאוד הבין שכנראה המנהרה הגיעה לתקופה אחרת שמשם מגיע העשן. דני יצא מהמנהרה והגיע למחסן חשוך שבו הצליח לראות בקושי. דני רצה לצעוק לשרון אבל מישהו סתם לו את הפה. דני היה בטוח שזו שרון אבל כאשר פתח את הפנס שלו ראה שזה היה ילד. הילד היה לבוש בבגדים מוזרים,עם נעלים גדולות וגרביים מתוחות. דני שאל את הילד:"מי אתה?" "רופי" ענה הילד:"ומי אתה?" "אני דני" ענה לו דני ושאל:"אבל איזה שם זה רופי?" "אני חיים רופ, אבל הכינוי שלי זה רופי".רופי הסתכל מוזר על דני ודני הסתכל מוזר על רופי שניהם חשבו לעצמם מה זה הבגדים האלה,מה זה השמות האלה ומי הם באמת. דני חשב שהשם והבגדים של רופי מוזרים ואותו דבר חשב רופי על דן. שניהם לא הבינו אחד את השני אם זה בבגדים,אם זה בשם ואם זה בסגנון דיבור. פתאום שמע דני שמישהו מתקרב ומהר הוא ורופי ברחו להתחבא. לפתע ירדו מסולם שני בחורים לבשו בגדי חאקי,נעלים גבוהות וגרביים מתוחות. אחד מהבחורים ירד ונכנס למחסן,הוא היה גבוהה ורזה,הבחור השני היה גבוהה ושמנמן והוריד נשקים לבחור הרזה. שניהם נכנסו למחסן שבו דני ורופי התחבאו והכניסו לשם נשקים. שני הבחורים התחילו לדבר על מאיפה הם השיגו כל כך הרבה נשקים והתחילו לנחש שהאוסטרלים הביאו להם נשקים. פתאום הבחור השמנמן דרך על ידו של דני. דני ידע שאסור לא לדבר אחרת ישמעו אותם ויתפסו אותם. אבל שהבחור השמנמן ירד מידו של דני ודני לא התאפק ונאנח בשקט אבל שני הבחורים שמעו וחשבו שהם מתחרפנים. כשהבחורים יצאו רופי איים אל דני שאם יגלו אותם הוא לא יוכל להשלים את משימתו הסודית ושיסגיר אותי לחיילים.

ההיבט ההיסטורי

המנהרה הובילה את שרון ודני לשנת 1941 שזו השנה בה הוקם הפלמ"ח מה שאומר שהם נסעו 75 שנה מתקופתנו (2016). חלק מהעלילה מתרחשת גם בתקופתנו.

ההיבט הספרותי

דני ואחיו הגדול ערן התערבו שדני לא יצליח ללמוד הכל על הפלמ"ח בשעתיים,התוכנית של דני הייתה שהוא ושרון חברתו, ילכו למנהרת הזמן לתקופה שבה הקימו את הפלמ"ח,הבעיה הייתה שהם לא יכלו להחליט לאיזה תקופה להגיע כי הרי אי אפשר לבקש מהמנהרה להגיע לתקופת הפלמ"ח אז שרון ודני ניסו להפנט את המנהרה והצליחו! לקח זמן להבין שהם הגיעו לתקופה שרצו אבל אחרי שהתחבאו בסליקים ,שמעו אנשים שמדברים על הצבא הבריטי הבינו שהם בתקופה הנכונה. נקודת השיא בעלילה היא שחיילי הפלמ"ח חשבו ששרון ודני מרגלים של חטיבה אחרת וחקרו אותם על זה. הדמות שהכי אהבתי היא שרון חברה של דני, כי היא מאוד אמיצה ונחושה בדעתה ולמרות שדני לא האמין שהיא תצליח להפנט את המערה,היא הצליחה.

ההיבט האישי

למדתי בזכות הספר הרבה על הפלמ"ח,למשל שהמפקד הראשון של הפלמ"ח היה יצחק שדה וכינוי שלו היה "הזקן",שהבילויים היו בעיקר שירים מסביב למדורה,שהלבוש הוא בגדי חאקי נעלים גדולות וגרבי צמר. מה שהפתיע אותי בסיפור היה שבמפגש של שרון ודני עם רופי הוא סיפר על המשימה הסודית שלו ואותי זה הפתיע שלילד בערך בגילי נותנים משימה סודית שיכולה להיות מסוכנת
המנון הפלמ"ח