סיורים ברחבי הארץ

ראש פינה

בית הכנסת

בית הכנסת הוא הבניין הציבורי הראשון שהוקם במושבה.

במשך השנים בית הכנסת עבר שיפוץ והורחב (וכך קיבל את צורתו הנוכחית) באמצע שנות ה80 של המאה ה19 בידי פקידות הברון כחלק ממכלול של בתי ציבור שנבנו בשנים 1884 – 1887.


בית הכנסת היה מרכז החיים החברתיים והתרבותיים של תושבי המושבה שמרביתם היו דתיים. חוץ מן התפילות והאירועים הדתיים נערכו בו גם התכנסויות קהילתיות וחגיגות פרטיות.

לאחר שהרחוב העליון במושבה ננטש החל בית הכנסת לרדת מגדולתו ושעריו שננעלו לבסוף נפתחו שוב רק לאחר שיפוצו בסוף המאה ה20. פעולות השימור והשחזור שימרו את אופיו המיוחד של המקום – תקרתו העגולה, ציורי הקיר ורהיטיו המקוריים שרובם מימי העלייה הראשונה. כיום משמש בית הכנסת לתפילות בשבתות ובחגים וגם לאירועים מיוחדים ולביקורי קבוצות.


בית הכנסת מבפנים:


בית הכנסת מחולק ל2 אגפים, האגף המרכזי המיועד לגברים והאגף המזרחי המיועד לנשים. בעת הכניסה לבית הכנסת נכנסים ישירות אל האולם המרכזי ובו ריהוט מקורי מתקופת העלייה הראשונה כגון, ספסלים מחוברים לתיבות, במה מרכזית וארון קודש.


בשיפוצו של בית הכנסת נוסף ריצוף שונה וחדש ליד ארון הקודש והוא משמש מזכרת לבמה גבוהה שהייתה לאורך כותל המזרח המכובד ונועדה לפקידי הברון. תקרת האולמות של שני האגפים עברה שיפוץ ושיחזור והיא עשויה כיפה גדולה מעוטרת עם ציורים צבעוניים וסמלים.

בצד השני של בניין בית הכנסת ממערב, קיים גרם מדרגות מקורי היורד לבית המרחץ והלאה משם לנחל ראש פינה ולבית העלמין. בית המרחץ שוכן במרתף שמתחת לבית הכנסת.