הדף של בינה - מקיף גילה

רעיונות וחידושים בהוראה ובחינוך - פברואר 2016

מה נמצא כאן?

מידי חודש אבקש לפרסם כאן רעיונות, מאמרים וחומרי השראה בתחום החינוך וההוראה.

אני מזמינה אתכם לשלוח אליי רעיונות משלכם לפרסומים בעניינים אלו.

אני מזמינה את כולנו לאמץ וליישם רעיונות שייראו לכם מתאימים.

זוהי קריאה לשיתופי פעולה, חשיבה משותפת ובניית צוותי פעולה לנושאים שונים.

בינה

מחשבות על פרסים בעקבות ועדת הפרס

פרסים

פרס הוא תגמול שאדם, ולעתים אף בעל חיים, מקבל כאות הוקרה על פעילות ראויה לשבח. מבחינה פסיכולוגית הפרס יכול לשמש כחיזוק להתנהגות רצויה.

קבלת הפרס ניתנת עבור עצם הפעילות ללא קשר למניעים שעוררו אותה. לעתים מדובר בפעילות שנעשתה שלא על-מנת לקבל פרס, אך הוכרה ככזו, ולעתים מדובר בפעילות שנעשתה במסגרת תחרות, מתוך כוונה לזכות בפרס. הפרס הוא בדרך כלל בעל ערך כספי, ולעתים יש זיקה בין גובה הפרס לבין יוקרתו.

הזכאות לקבלה של פרס נבדקת על פי קריטריונים שנקבעו על ידי האדם או הארגון אשר בחרו להעניק אותו. ההחלטה על הענקת הפרס נעשית בדרך כלל על ידי ועדה שעיסוקה בכך, הבוחרת את הזוכים מתוך רשימת מועמדים שנמסרה לה. לעתים נקבע זוכה יחיד בפרס, ולעתים הוא מתחלק בין זוכים אחדים, בצורה שוויונית, או תוך קביעת היררכיה (פרס ראשון, פרס שני וכן הלאה). לעתים נוצרת מחלוקת ציבורית סביב רשימת הזוכים. בדרך כלל הזוכים בפרס שמחים לקבלו, אך לעתים מסרב הזוכה לקבל את הפרס, מסיבות שונות. כחלק מיוקרתו של הפרס, הוא מוענק בטקס חגיגי.
מתוך הערך פרס (זכייה) בויקיפדיה

ועדת הפרס - מחשבות בעקבות...

מהלך ההכנות לקראת ביקור ועדת הפרס היה כרוך בחשיבה רבה.

חלק מהחשיבה הוקדש לדרכים שבהם נוכל להציג בפני הועדה את הנעשה בבית ספרנו. אך החלק המשמעותי יותר נגע לשאלה - למה זה מגיע לנו?

והשאלה הזו לקחה אותנו למקום שבו היינו צריכים לבחון היטב את כל מה שנעשה בבית ספרנו, שיכול להצדיק מתן פרס.

ובאופן מפתיע, או לא, גילינו המון דברים נפלאים שאכן נעשים

וגילינו שרוב הדברים באים מראיית הפרט - תלמיד, מורה, עובד, הורה - צרכיו, קשייו, יכולותיו, חלומותיו... ראיית כל אלו והפיכתם לתכנית עבודה.

בעיני, הפרס הגדול ביותר הוא המועמדות - ההזדמנות לראות את בית הספר בעיניים אוהבות, ללא ביקורת, תוך חיפוש הטוב, הייתה מופלאה בעיניי.

אני יכולה להזמין אתכם להגיש מועמדות לפרס - כל פרס שעולה בראשכם - מורה השנה, אם השנה, הורה השנה, מצחיקן השנה, מקדם השנה... כטוב בעיניכם ולחפש מדוע מגיע לכם לקבל פרס זה. צפיה לכם חוויה נעימה. אני מבטיחה.

ייתכן שתצטרכו לעמול קשה לצורך זה - גם את זה אני מבטיחה. כפי שעמלנו כולנו בשבועות האחרונים בהכנות לקראת הועדה שמגיעה מחר. עבודה שגזלה את רוב זמני וגרמה לעיכוב בהוצאת דף זה... לכל מי שמכוון את השעון לפי הדף שלי - היום 6/2/2016 ולא האחד בפברואר. עמכם הסליחה.

ברוח ועדת הפרס החלטתי להביא כמה דברים שקשורים לפרסים - כחומר למחשבה. תהנו!

האם חינוך באמצעות פרסים עובד?

החיים על פי סמיילי: האם חינוך באמצעות פרסים עובד?

שיטת "עיצוב ההתנהגות‭,"‬ הנהוגה ברבים ממוסדות החינוך לגיל הצעיר, כוללת חיזוקים חיוביים בדמות פרסים, מדליות ומדבקות "סמיילי" על התנהגות רצויה. בטווח הקצר נראה שהשיטה עובדת היטב, אבל יש מי שרואה בה סוג של אילוף. כיצד יתנהגו ילדינו בעולם ללא פרסים וענישה? תלוי את מי שואלים.המאמר מסתיים במלים-


מדליות ההצטיינות של בני יעלו כנראה אבק על הקיר, עד שהעוזרת תעביר אותן אחר כבוד לפח האשפה. ומה מכל זה יישאר בנפשו? האם זיכרון הגאווה שבענידת המדליה אכן ייחקק בו? האם ההתנהגות הטובה שזיכתה אותו במדליה תימשך? המומחים עצמם חלוקים בסוגיה זו, ולנו, ההורים, לא נותר אלא לסמוך על חושינו ולפעול בשיטה של ניסוי וטעייה, בתקווה שמחיר הטעות לא יהיה גדול מדי.


לקריאת המאמר של ענבל בוקשטיין בשלמותו -

http://www.nrg.co.il/online/17/ART2/346/939.html

נענשים על ידי פרסים

מאת אלפי קון – תורגם על ידי יואב גולדמן-שגיא


הכותב מגיע למסקנה הבאה:

ערכים חיוביים צריכים להתפתח מבפנים החוצה. נסיונות לקצר את התהליך באמצעות טלטול פרסים בפני הילדים הוא במקרה הטוב לא יעיל, ובמקרה הרע מזיק. סביר שילדים יהפכו ללומדים נלהבים לאורך כל ימי חייהם כתוצאה מכך שסופקה להם תכנית לימודים כובשת לב, סביבה בטוחה ותומכת בה הם יכולים לגלות וליצור, ומידה משמעותית של בחירה לגבי מה (ואיך ולמה) הם לומדים.

פרסים – כמו עונשים – אינם הכרחיים כאשר דברים אלו קיימים, ובסופו של דבר הרסניים בכל מקרה.


לקריאת המאמר בשלמותו:

http://idanmelamed.co.il/%D7%97%D7%99%D7%96%D7%95%D7%A7%D7%99%D7%9D/%D7%A4%D7%A8%D7%A1%D7%99%D7%9D/

להתפטר מהצורך להצליח

הכח המניע של רובנו הוא הרצון להצליח, אך המנוע הזה עושה לנו לא מעט בעיות בחיים. בשלב מסוים אנו מוכרחים ללמוד איך להתקדם עם מנוע פנימי יותר ואמתי יותר.


האם ניתן וכיצד להתפטר מהצורך להצליח. ניתן לקרוא בתוך: מאמרים בתורת רבי נחמן מברסלב:


http://www.breslev.org/pages.php?subaction=showfull&id=1340726078&ucat=36

אסימוני משחק - למי שלא מכיר או שכח...

מה קורה לביטחון העצמי כאשר מפסידים פרסים.


למצגת מקסימה בנושא -

http://www.sheifa.co.il/image/users/59775/ftp/my_files/mail%2040/%D7%90%D7%A1%D7%99%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%99%20%D7%9E%D7%A9%D7%97%D7%A7.pdf?id=3646911

שיחה בנושא אסימוני משחק -

אסימוני משחק - ריצ'ארד (ריק) לבוי

תעלומת הקשר בין מתן תגמול לבין מוטיבציה - הפתעה!

פינת 929


השבוע הראשון של חודש פברואר מוצא אותנו בתחילת מלכות שלמה .


שלמה זוכה בפרס - הוא זוכה במה שלא זכה לו אביו - הזכות לבנות את המקדש.

מדוע זכה שלמה לכבוד הזה? בזה לא אדון כאן.


מעניין לראות שאפילו שלמה בנאום הפתיחה של המקדש (מלכים א' פרק ח') אינו חד משמעי לגבי הפרס שקיבל - האם זהו בית האל אם לאו?

(ו)וַיָּבִאוּ הַכֹּהֲנִים אֶת-אֲרוֹן בְּרִית-יְהוָה אֶל-מְקוֹמוֹ אֶל-דְּבִיר הַבַּיִת אֶל-קֹדֶשׁ הַקֳּדָשִׁים אֶל-תַּחַת כַּנְפֵי הַכְּרוּבִים: (ז)כִּי הַכְּרוּבִים פֹּרְשִֹים כְּנָפַיִם אֶל-מְקוֹם הָאָרוֹן וַיָּסֹכּוּ הַכְּרֻבִים עַל-הָאָרוֹן וְעַל-בַּדָּיו מִלְמָעְלָה: (ח)וַיַּאֲרִכוּ הַבַּדִּים וַיֵּרָאוּ רָאשֵׁי הַבַּדִּים מִן-הַקֹּדֶשׁ עַל-פְּנֵי הַדְּבִיר וְלא יֵרָאוּ הַחוּצָה וַיִּהְיוּ שָׁם עַד הַיּוֹם הַזֶּה: (ט)אֵין בָּאָרוֹן רַק שְׁנֵי לֻחוֹת הָאֲבָנִים אֲשֶׁר הִנִּחַ שָׁם משֶׁה בְּחֹרֵב אֲשֶׁר כָּרַת יְהוָה עִם-בְנֵי יִשְֹרָאֵל בְּצֵאתָם מֵאֶרֶץ מִצְרָיִם: (י)וַיְהִי בְּצֵאת הַכֹּהֲנִים מִן-הַקֹּדֶשׁ וְהֶעָנָן מָלֵא אֶת-בֵּית יְהוָה: (יא)וְלא-יָכְלוּ הַכֹּהֲנִים לַעֲמֹד לְשָׁרֵת מִפְּנֵי הֶעָנָן כִּי-מָלֵא כְבוֹד-יְהוָה אֶת-בֵּית יְהוָה: (יב)אָז אָמַר שְׁלמֹה יְהוָה אָמַר לִשְׁכֹּן בָּעֲרָפֶל: (יג)בָּנֹה בָנִיתִי בֵּית זְבֻל לָךְ מָכוֹן לְשִׁבְתְּךָ עוֹלָמִים:

זה מצד אחד. ומאידך גיסא-

(כז)כִּי הַאֻמְנָם יֵשֵׁב אֱלהִים עַל-הָאָרֶץ הִנֵּה הַשָּׁמַיִם וּשְׁמֵי הַשָּׁמַיִם לא יְכַלְכְּלוּךָ אַף כִּי-הַבַּיִת הַזֶּה אֲשֶׁר בָּנִיתִי:

אם הבית לא נועד להיות מקום שבתו של האל, מה מטרתו?

את זה אומר שלמה במפורש -

(כט)לִהְיוֹת עֵינֶךָ פְתֻחוֹת אֶל-הַבַּיִת הַזֶּה לַיְלָה וָיוֹם אֶל-הַמָּקוֹם אֲשֶׁר אָמַרְתָּ יִהְיֶה שְׁמִי שָׁם לִשְׁמֹעַ אֶל-הַתְּפִלָּה אֲשֶׁר יִתְפַּלֵּל עַבְדְּךָ אֶל-הַמָּקוֹם הַזֶּה:


הפרס הגדול ניתן לבניו של עם ישראל בכך שניתן להם מקום שאליו יהיה האל קשוב. ומה כולנו צריכים אם לא מישהו שייראה אותנו ויקשיב לנו.

הפרט במרכז - מזכיר לנו משהו?

שבוע טוב!

כלי אחד לניסיון

זוכרים את קורס המשחוק שעשינו בבית הספר?

אחד הדברים המתגמלים במהירות הוא משחק. שווה לחשוב איך לשחק בשיעור...


מצרפת רשימת משחקים הקשורים לכתיבה ולציור מהאתר של "משחק החיים" - אולי תצליחו לקבל השראה מאחד מהם ולהשתמש בו במהלך הלימוד בכיתה -


 1. השלם מילה: כותבים על הלוח מילה מכל תחום רלוונטי למשתתפים, כאשר אותיות מתוך המילה חסרות ובמקומן מסומן קו, למשל: א_ _ _ _ _ ן (אפיקומן) . על המשתתפים לנחש את האותיות על פי סדר, אם האות שציין משתתף נמצאת, יש לו אפשרות להציע אות נוספת. מי שהשלים את המילה מנצח. ניתן לשחק בקבוצות, האחת נגד השנייה. ניתן לבחור מילים מנושאים מסוימים (המנצח בוחר את הנושא).

 2. תן קו: משתתף נבחר ניגש ללוח ומקבל על פתק מילה, פתגם, שם של סרט או מקום וכן הלאה. על המשתתף להעביר לקבוצה את שהיה כתוב בפתק באיורים, בלי להשמיע קול או להשתמש באותיות. זה שהצליח להעביר את המילה הכי מהר ניצח. ניתן לבצע כתחרות בין קבוצות. (משחקי חברה רבים הגיעו אלינו מתוכניות טלביזיה כמו משחק זה הנושא את שמה של תוכנית הטלביזיה הישנה והאהובה: "תן קו" ששודרה בערוץ 1 ההיסטורי).

 3. משחק הציורים: מחלקים את הלוח למספר משתתפים, כל משתתף מקבל חלק מהלוח ועליו לכולם יש את אותו ציור של צורה, מספר או אות. על המשתתפים להפוך את הצורה או הספרה לציור יפה ומעניין ככל שיוכלו מבלי למחוק את הצורה הראשונית. מי שהציור שלו נבחר ע"י האחרים כיפה, מצחיק או מפתיע ביותר מנצח.

 4. מרבה מילים: כותבים על הלוח מילה (רצוי ארוכה), על המשתתפים להוציא מהאותיות שמרכיבות את המילה מספר מילים הגדול ביותר. למשל מהמילה "משחק" ניתן להוציא את המילים: שח, קח, שם, שחק, חשק, קש, קם, קמח ועוד.

 5. ארץ עיר: המשחק המוכר בו נאמרת אות באופן ראנדומאלי ועל המשתתפים להציע מילים המתחילות באותה האות בהתאם לקטגוריות שונות (ארץ, עיר, חי, צומח, דומם וכו'). מילה נכונה בקטגוריה שנאמרה על ידי משתתף אחר זוכה לנקודה אחת, מילה שאף אחד לא אמר זוכה לשתי נקודות. ניתן להתאים קטגוריות בהתאם למשתתפים, כגון: שמות החברי הקבוצה (שם או שם משפחה), סרטים, מאכלים, צבע, משחק וכו'.

 6. כתב סמלים: לימוד יצירת כתב סתרים באמצעות החלפת כל אות בסימן, לדוגמה: א= ∩ ב= ║ ג= ☼ וכ"ו... ע"פ כתב סתרים זה המילה "∩║∩" היא המילה "אבא". לשם הקלת הפענוח, יש צורך במילה אחת שתהיה מוסכמת על כולם, שאותה יש לכתוב בכותרת בכתב הסתרים. המשתתפים יכולים להמציא כל אחד כתב סתרים ולרשום משהו אישי, מענה לשאלת המנחה או משימה לפרטנר. על המקבל לפענח ולבצע. ניתן לשחק כתחרות בין קבוצות, ניתן לשלב במשחקים אחרים.

 7. תפזורת: תפזורת הוא אותו משחק המופיע פעמים רבות בפינה לילד בעיתוני סוף השבוע, מדובר בטבלת ריבועים כשבכל ריבוע כתובה אות. על המשחקים למצוא רצף אותיות מאוזן/ מאונך או אלכסוני היוצר מילה ולסמנה בעיגול. ניתן להכין "מחסן מילים" בו רשומות המילים אותן יש לחפש או לחבר את המילים הרשומות לנושא מסויים או לחפש באופן אקראי. ילדים מכיתה ב' או ג' יכולים להכין בעצמם תפזורת בהנחיית המדריך. תחילה יש להכין טבלא ריקה ולהכניס לתוכה מילים שיופיעו בתפזורת. לאחר שכל המילים רשומות ומופיעות גם בסל המילים יוסיף הילד אותיות ככל העולה על רוחו במשבצות שנותרו ריקות. ניתן להכין תפזורות ולהעביר אותן בין הילדים לפיתרון. משחק זה הוא משחק מצוין לתרגול של כתיבה וכתיב נכון.

 8. מילים מבולבלות: המשתתפים יכינו מילים או פראזות בהן ערבבו את האותיות, למשל: שמיחקמ = משחקים, ניתן לבצע כתחרות בין משתתפים או בין קבוצות.

 9. הצייר העיוור: קושרים למתחרים את העיניים ומניחים לפניהם דף ציור וטושים או מעמידים אותם מול לוח. על המשתתפים לצייר פנים. המשתתף שציורו היה הכי מוצלח מנצח. סגנון פיקאסו חוגג במשחק. (משחקי חברה רבים משלבים בתוכם עצימת עיניים בדרך זו או אחרת כחלק מהתנסות בחוויות בלתי מוכרות ובלתי ידועות).

 10. ציור על הגב: המשתתפים מתחלקים לזוגות, כשאחד מבני הזוג מפנה גבו לשני. על השני לצייר או לכתוב משהו באצבעו על גב חברו, על השני לזהות ע"פ התחושה מה נכתב על גבו.

 11. ציור משותף: המדריך מזמין ללוח משתתפים ע"פ התור. על כל אחד להוסיף לציור קו אחד (לא בהכרח קו ישר) ואסור למשתתפים לדבר בניהם. המטרה היא להשלים ציור. ניתן לעשות תחרות בין שתי קבוצות. ניתן לעשות את אותו המשחק בדפים, כשכל משתתף מוסיף בזמן הניתן לציור קודמו ומעביר את הדף הלאה לבא אחריו. ניתן להגביל את זמן הציור ולא את כמות הקווים. ניתן לעשות תערוכה ולבחור ביחד את הציור המוצלח.

 12. ציור בהמשכים: מחלקים לכל המשתתפים דפים, מקפלים אותם כמו מניפה, באופן זהה לכל המשתתפים. כל אחד מצייר משהו בפס המניפה ומשאיר קצה קווים בפס המניפה מתחתיו, מקפל את הדף כך שלא יראה הציור שלו ורק המשכיו. להוראת המנחה מחליפים כולם מניפות וכל אחד ממשיך ציור מהקווים שהותיר לו הקודם לו. המשחק הסתיים כשנגמרת המניפה, הציורים נפתחים ופלאי היצירה מוצגים.


אשמח לשמוע על ניסיונותיכם...

ממתינה לתגובותיכם...

אשמח לתגובותיכם ואף לדוגמאות שלכם לשימוש בחומרים המוצעים כאן ואף באחרים...


בהצלחה לכולנו,

בינה