Reis keskaega

Ajalugu 5.a

Keskaegsed linnad

Keskajal said linnad tähtsateks kaubakeskusteks. Kaubateede ääres asuvates linnades peeti suuri laatu. Käsitöölised ja kaupmehed koondusid ühendustesse, mida nimetati tsunftideks ja gildideks.

Teeme ise vitraaži

Vitraaž on värvilistest klaasitükikestest tehtud klaasmosaiik. Selliseid mosaiikaknaid oli keskaegsetes kirikutes palju. Valgus, mis värvilisest klaasist läbi paistab, teeb ruumi rõõmsamaks ja põnevamaks.Keskaegsed vitraažid kujutasid tavaliselt inimesi ja nendega juhtunud sündmusi.

14.sajandi naiste rõivastus

Kosmeetikas kasutati heleda jume saamiseks kaane. Kustutamata lubjaga eemaldati karvu. Hinnatud parfüümideks olid roosiõie vesi, vürtsid ja äädikas. Huuled määriti kokku meega, et oleksid lopsakamad huuled. Naiste riietus oli muutunud neitsi Maarja kultusega seoses. Lai vöö, suur dekoltee, kaelal läbipaistva kangaga, uuesti tuli kasutusse slepp, peas torukübar. Madenas mõõdetakse sabad turuplatsil üle ja kui saba on liiga pikk, lõigati mõõgaga maha üleliigne osa. Slepp oli kuskil 6-7 meetrit. Torukübara kõrgus oli keskmiselt 60 cm, aga eriti uhke oli 1-1,2 meetri pikkune kübar. Uksest sisse käisid naised väidetavalt põlvili.