השומרונים

ארז אילן ורועי שקד

רקע היסטורי

על פי המסורת השומרונית, הם ה"ישראלים הטהורים" שנושאים את מורשתו האמיתית של עם ישראל. על פי תורתם, בית המקדש האמיתי נמצא בהר גריזים ושם בנה יהושע בן נון את המשכן. הם גם טוענים כי הם צאצאי בשבטים הישראלים אפריים ומנשה.

דמוגרפיה

במאה ה-4 מנו השומרונים יותר ממיליון איש, אך עם השנים הצטמצם מאוד מספרם, בעיקר בגלל רדיפות דתיות, והגיע במאה ה-19 ל-150 איש. במהלך המאה ה-20 גדלה הקהילה ובשנת 2003 מנתה הקהילה 654 אנשים, רובם גרים בחולון ובהר גריזים. מספרם באוכלוסייה זניח.

תנאי החיים של השומרונים

רובם הגדול של השומרונים הם אזרחי מדינת ישראל, והם מקבלים הטבות רבות בתחומים רבים. רוב השומרונים מקבלים תעודת בגרות ומתגייסים לצבא, ותוחלת החיים שלהם ברמה אחת עם שאר תושבי ישראל היהודים. בקרב השומרונים נפוצו בעבר מחלות גנטיות בגלל נישואים בתוך הקהילה, אך בעקבות שילוב נשים יהודיות בקהילה התופעה הפכה לזניחה.

תרבות ומנהגים

הדת השומרונית היא דת אחות ליהדות, ולפיכך חוגגים גם את חגי ישראל וגם חגים המיוחדים להם. במיוחד הם מפורסמים בדרכם המיוחדת לחגוג את סוכות - בסוכות יפהפיות ומושקעות שנמצאות בתוך הבית ; פסח - שבו הקהילה עולה להר גריזים לטקס זבח הפסח בו הם שוחטים 50 עיזים בלילה אחד ; וראש השנה, שבו הם מקיימים סעודה גדולה מאוד לכל המשפחה.

הכהן הגדול

הכהן הגדול של השומרונים משמש כראש הקהילה וגר בהר גריזים. הוא נבחר מיד לאחר שהכהן הגדול שלפניו נפטר, ותפקיד הכהן הגדול חייב להיות מאויש. הכהן הגדול חייב להיות המבוגר ביותר ממשפחת הלויים. על פי המסורת, הכהן הגדול הראשון היה אהרון, ומאז היו 134 כהנים שונים.
Big image
Faith in the Holy Land - the Samaritans (Shomronim)