בדרך הבטוחה אל בית הספר

משמרות הזה"ב של בית ספר "רמז"

כולנו מזהים את התלמידים ממשמרות הזה"ב


ילדי משמרות הזה"ב (ראשי תיבות של זהירות בדרכים) מסייעים כבר שנים לתלמידים והורים לחצות כבישים סואנים ולהגיע בבטחה בכל בוקר לבית הספר או לעבודה, ומשם בחזרה הביתה (או לכל מקום אחר).


לבושי אפודים זוהרים, עם תמרור עצור ביד, מכוונים ילדי משמרות הזה"ב את התנועה. נהגים ממהרים במכוניות, הולכי רגל מבוגרים וצעירים מחכים בכל יום בסבלנות כדי שילדי המשמרות ייתנו את האות, שהמוט שבראשו תמרור העצור יוסט ויורה שכעת בטוח לחצות את הכביש או לנסוע קדימה בבטחה.


להיות חבר במשמרות הזה"ב זו משימה לא פשוטה, שדורשת אחריות ומקצועיות וגם בקיאות בכללי בטיחות רבים. על פי רוב מוטל התפקיד על תלמידי הכיתות הבוגרות בבתי הספר היסודיים. ברוב בתי הספר אלו תלמידי כיתות ו'.


הכיתה שלכם נבחרה לקחת חלק במשמרות הזה"ב? כאן נכנסת לתמונה משטרת ישראל, ששולחת שוטרים כדי שידריכו את התלמידים בענייני בטיחות בדרכים, ילמדו אותם את חוקי התנועה ויסבירו להם כיצד לפעול במעברי החציה. בסיום ההדרכה הכיתתית עוברים התלמידים תרגול מעשי במעברי החציה, ולאחר מכן השוטרים ומחנכי הכיתות בוחנים אותם ובוחרים את אלו שהכי מתאימים לתפקיד.

ההנחיות שעל ילדי משמרות הזה"ב לשנן וללמוד: • על חברי כל המשמרת להגיע לבית הספר עשר דקות לפני הזמן שבו עליהם להתייצב במעברי החציה, כדי להתארגן ולבדוק את הציוד.

 • עליהם לצאת מבית הספר כשבידיהם כל הציוד הנדרש, כשהם לבושים את במדי המשמרות.
על משמרת הבוקר להתייצב במעבר החציה חצי שעה לפני תחילת הלימודים, ולסיים אותה חמש דקות לאחר שעת תחילת הלימודים. בצהריים על חברי המשמרת לעמוד במעברי החציה חמש דקות לפני סיום הלימודים של כיתות א'–ד'.


 • כאשר הולכי רגל ממתינים לחצייה יוחזק התמרור במאוזן, במקביל לשפת המדרכה ובגובה המותניים, כך שיחצוץ בין הממתינים שעל המדרכה לבין הכביש.


 • בדרך כלל יש להושיט את תמרור העצור רק כאשר אין כלי רכב המתקרבים למעבר החציה. באף מקרה אין לגרום לעצירה פתאומית של כלי רכב, ואין להסיר את התמרור כל עוד נמצא הולך רגל במעבר החציה.
 • אז מה אתם חושבים? בטוח או לא בטוח לחצות עם משמרות הזה"ב?

  בסקר שנערך בעיר תל אביב בשנים 2002–2003 נמצא כי במעברי חציה שבהם פעלו משמרות הזה"ב לא אירעה ולו תאונה אחת שבה היו מעורבים הולכי רגל. כמו כן התגלה הנתון המעניין הבא: רוב הנהגים שאינם נוהגים לעצור להולכי הרגל במעברי חציה רגילים דווקא כן עושים זאת במעברי החציה שבהם מוצבות משמרות הזה"ב. נהגים רבים דיווחו כי כשילדי המשמרות מבקשים מהם לעצור, הם פשוט לא יכולים לסרב. והעיקר: כשמשמרות הבטיחות בסביבה, רוב הילדים מרגישים שהם יכולים לחצות את הכביש בבטחה.

  גם בשנה הבאה ימשיכו תלמידי כיתה ו' להעביר את תלמידי "רמז" הצעירים

  ההורים יכולים לישון בשקט כאשר משמרות הזה"ב של בית ספר "רמז" נמצאים במעבר החצייה, ולשלוח את ילדיהם לבית הספר בבטחה.