האומן פול גוגן מגישה: אלונה פייטן

אומן צרפתי שנולד בשנת 1848 ומת בשנת 1903

Big image

פול גוגן: קורות חיים


  • פול גוגן נולד בתאריך ה- 7 ביוני 1848.
  • הוא נולד בפריז שבצרפת.
  • כשהיה בן ארבע היגרה משפחתו ללימה שבפרו בשל פטירת אביו.
  • הוא נישא לאישה דנית שילדה לו במהלך השנים 5 ילדים
  • פול גוגן נפטר ב-8 במאי 1903 באי היווה אואה

סגנונו

גוגן דחה את הנטורוליזם של אימפרסיוניסטים והעדיף על פניו מראות הנובעים מכוח הדמיון. יצירתו "ההתגלות לאחר הדרשה", 1885, מציינת את התנתקותו מן האימפרסיוניזם וראשית הקשר עם סימבוליזם פוציירי ה"נבי", עמם יצר בברטאן. סגנונו השתנה ונטה להפשטה, שנגרמה על ידי הפרדה צבעונית ברורה בין משטח למשטח ותחימתם (לעתים) בקווי מתאר בולטים.

בסגנונו עוד ניכרו סממנים ריאליסטיים שתובלו באווירה נועזת ("גן בשלג", 1883). בשנה זו אף הקדיש עצמו לחלוטין לציור, והתחבר עם הצייר וינסט ואן גוך, עמו הגיע לארל שבדרום צרפת ושם שהה כחודשיים. בתקופה זו צייר את דיוקנו של ואן גוך: "צייר חמניות". בעקבות המריבה הטראגית שהתחוללה ביניהם (לאחר שואן גוך כרת את אוזנו שלו) נפרדו, וגוגן חזר לבריטאניק, ואחר-כך היה למנהיג קבוצת 8 אמנים שנמנו על אסכולת פונט-אבן. סגנונו נשתנה, ונטה לצורה המופשטת, שנגרמה על ידי הפרדה צבעונית ברורה בין משטח למשטח.

בשנות השמונים של המאה התשע עשרה התבטא ציורו בחיפוש אחר נושאים בעלי משמעות מוסרית ודתית, והוא יצר סדרת ציורים דתיים הממזגים אווירה מסתורית וגולשים לנימה רומנטית.

גוגן היה בין הראשונים שהושפעו מהאומנות הפרימיטיבית. כל חייו עשה בניסיון לשוב למקורותיו הראשוניים. לשם כך נטש את מרכז האמנות הפריסאי (כמו גם את אשתו וילדיו) והחל במסע לגילוי "גן העדן האבוד" באיי מרטיניק (1887), טהיתי (1893-1891, ו- 1901-1895) ולבסוף באיי מרקיז, שם נפטר ונקבר. יצירותיו מ"איי הדרום" עתירות צבע ובהן יסודות דקורטיביים, (בהשפעת תדפיסי העץ היפניים). הן מהוות מעין מסכת אישית לחייו הארוגים במיתוסים מקומיים ואירופאים במשולב.

פול גוגן גם נודע בציוריו הססגוניים, בעלי משטחי הצבע העזים והחמים, שבהם מתאר את הנופים, התרבות והתושבים של האי טהיטי. נחשב לאחד ממניחי היסוד של האומנות המודרנית.

הציור של גוגן הוא היקר בעולם :)

"מתי תינשאי?" משנת 1892, ציור שמן על בד.

בשנת 2015 נמכר ציורו זה של גוגן במחיר שיא של כל הזמנים, על פי הדיווח המחיר היה קרוב ל-300 מיליון דולר.‏הציור המקורי ממוקם במוזיאון של העיר בזל בשוויץ, אך עם תום התערוכה יועבר לקוניו, שהם, ככל הנראה, נמצאים הנסיכות קטאר

Paul Gauguin Paintings