רצינו שתדעו, 48

3 באוגוסט 2013, כז באב תשע"ג

בחינות חצב ברק

בחינות המחצית השלישית התקיימו ביום חמישי השבוע, וכל המורים והתלמידים יצאו סוף סוף לחופשה השנתית שלהם.גם אתם יוצאים עכשיו לחופשה. אני מזכירה שעליכם להגיש את דוחות חודש יולי. ניתן לשלוח אלי למשרד ואני כבר אטפל בהם. תמיד תמיד הקפידו לשמור לעצמכם עותק. לצערי אירועי איבוד הדוחות הולכים ומתרבים, במיוחד בקרב המדריכים הארציים, אך לא רק.


השדולה למאבק באנטישמיות

ביום שלישי האחרון השתתפתי בישיבה חגיגית של כינון השדולה למאבק באנטישמיות בראשותו של ח"כ ד"ר שמעון אוחיון. בישיבה נכחו שרים, ח"כים, היסטוריונים, אנשי משרד החוץ ואנשי הסוכנות היהודית ובראשם נתן שרנסקי.


כאשר הגיעה תורה של פרופ' דינה פורת לעסוק בנושא לשמו התכנסה הישיבה היא ביקשה להקדים ולמחות על הכוונה לבטל את בחינת הבגרות בהיסטוריה, תוך הבאת נימוקים כבדי משקל המוכרים לכולנו.

לאחר הישיבה שוחחתי גם עם ד"ר רפי ואגו אשר הביע אף הוא התנגדות נחרצת לכוונה לבטל את הבחינה.


ולעצם הענין - הישיבה הייתה מרתקת. הנתונים שהוצגו בפנינו היו קשים מאוד. בשנה האחרונה חלה עליה של 30% במספר אירועי האנשטימיות הקשים (האלימים) כלפי יהודים. יתרה מכך - חלק גדול מהגופים האנטישמיים מבססים את טיעוניהם השונים על מידע מגופים ישראלים ויהודים, אשר כוונתם ככל הנראה טובה, ותוצאתם - ממש לא!


הצגתי בפני השדולה את העקרונות המנחים אותנו בעיסוק בנושא זה -

הבהרה לתלמיד לפיה לא כל פעולה שלא תאמה את האינטרסים היהודיים הייתה בהכרח אנטישמית.

העיסוק בשילוב לצד הדחיה, כדי לצייר לתלמיד תמונה מאוזנת ונאמנה יותר למציאות.

הדגשת העובדה שהדרת היהודי הייתה בדרך כלל צעד לקראת הדרת 'האחר', ולפיכך לאנטישמיות יש גם השלכות כלל אנושיות.


פגישה עם אנשי כרם

ביום חמישי נפגשנו - יובל ואני - עם אנשי 'כרם' המכשירים מורים להיסטוריה.התרשמתי עמוקות מכמה עקרונות יסוד המנחים את העומדים בראש צוות ההכשרה - הקשר העמוק לשטח; הנכונות להקשיב לנו והרצון לקיים איתנו שיתופי פעולה; התפיסה לפיה הכשרת המורה פירושה לא רק לימוד טכניקות להוראה אלא בניית זהותו כמורה להיסטוריה וכמחנך על כל המשתמע מכך.


סיכמנו על כמה שיתופי פעולה ואיידע אתכם במפגשנו הראשון ב-3 בספטמבר.

רצינו שתדעו יוצא לחופשה כדי להפריע לכם כמה שפחות

נשוב ונתראה במוצ"ש 31 באוגוסט.


ב'רצינו שתדעו' הראשון לתשע"ד תקבלו גם את סדר היום המלא של המפגש שלנו.


בינתיים שריינו לכם את ה-3 בספטמבר, 10:00-16:00


להתראות

וחופשה כיפית

אורנה