עבודה בהיסטוריה - מאורעות תרפ"ט

רותם תמיר, דנית לוי ועומרי צרפתי ט'8נאחס

מהם מאורעות תרפ"ט?

מאורעות תרפ"ט הם מאורעות שהתרחשו ב- 23 באוגוסט 1929, ובמהלכם ננקטו פרעות אלימות ומעשי טרור מצד ערביי ארץ ישראל. במהלכן נרצחו 133 יהודים, 110 ערבים נהרגו, 339 יהודים נפצעו ו- 232 ערבים נפצעו. בנוסף גם ננטשו ונחרבו ישובים וקהילות ברחבי ארץ ישראל.

הגורמים למאורעות תרפ"ט.

1. ירידת המופתי (חאג' אמין אל-חוסייני) מהשלטון על חלקן הגדול של הערים הערביות בארץ. באותו זמן התקיימה יריבות על ההנהגה בקרב העם הערבי, וכדי להשיב חלק מיוקרתו שאבדה לו, חוסייני הקצין את דעותיו, ופנה להסתה אנטי - ציונית.

2. התאוששות ממשבר כלכלי בשנת 1926 - 1927. המשק קרס, , ערך המטבע ירד, ובשנת 1927 עזבו את הארץ כ- 5,000 איש. אבל בתום המשבר, עבודות הוקמו ע"י המנדט הבריטי, והמשק המקומי חזר לשגשג. תחושות הכישלון בקרב העם הערבי גדלו.

3. חוסר הנהגה. הנציב העליון ג'ון צ'נסלור, מטעם הבריטים היה בלונדון. בהיעדרו, מונה הארי לוק, שהיה פרו - ערבי.

4. פרשת הכותל - בליל יום כיפור של שנת 1928 (23 בספטמבר), מאות יהודים התכנסו להתפלל, ומחיצה נקבעה בין גברים לנשים. היהודים התמרמרו לאחר שסגן מושל ירושלים התנהג למחיצה. הערבים ראו בכך ניסיון להשתלט על הר הבית. הם טענו שהכותל הוא חלק מהחרם א-שריף (מקום קדוש לאסלם). לאחר התגרויות משני הצדדים, קבעו הבריטים כי הבעלות על סמטת הכותל היא של הערבים, אך גם הכירו את זכותם של היהודים להתפלל בה.

תמונות מהמאורעות

המשך

שאלת חקר : כיצד מאורעות תרפ"ט השפיעו על הישוב היהודי?

מאורעות תרפ"ט השפיעו על הישוב היהודי בכך שראשית, בסביבות 340 יהודים נפצעו בגלל מאורעות אלה ו133 יהודים נהרגו במהלכן, שנית הנציב העליון הבריטי ג'ון צ'נסלר והמנדט הבריטי צידדו בעם היהודי לאחר מאורעות תרפ"ט וגינו זמנית את כל העיתונים הערביים.עוד דוגמא נהדרת היא הצלחת אירגון "ההגנה" במשך אירועי תרפ"ט וחיזוק מעמדה בישראל אומנם, היו מתנגדים באירגון שטענו כי ההגנה צריכה לנקוט באמצעים נוקשים יותר כלפיי הערבים וכתוצאה מכך האירגון התפצל ל"ארגון ההגנה ב " ( בהמשך יקרא בשם האצ"ל) ומי שנשאר מארגון ההגנה המקורי.

סיכום ומסקנות.

לסיכום, מאורעות תרפ"ט התרחשו ב1929 עקב חוסר הנהגה במדינת ישראל, התאוששות מהמשבר הכללי שהיה ועוד. במאורעות מתו יהודים וערבים גם יחד ונגרמה פגיעה רבה למדינה ולהתפתחות מדינת ישראל בתור מדינה עצמאית. מעשי הזוועה של הערבים כללו פינוי בכוח של ישובים ועיירות ושריפת גופות : מעשים אלה הדהימו וזעזעו את היהודים והבריטים שעד אז לא ראו באמת את רמת השנאה של הערבים ליהודים.


המסקנות שלנו הן : מסקנותינו הן שחוסר שלטון גורם פחד ובלבול ומוביל לכאוס בין עמים, במיוחד כשאין בית משפט או צורת הנהגה ברורה ומוגדרת, מצב זה מדרבן פרעות מצד העם ואי יכולת להשליט סדר מצד השלטון.

ביבליוגרפיה :

http://www.gilihaskin.com/24504-2/ - גילי חסקין, מאורעות תרפ"ט : רקע וגורמים.

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%90%D7%95%D7%A8%D7%A2%D7%95%D7%AA_%D7%AA%D7%A8%D7%A4%22%D7%98 - וויקיפדיה, מאורעות תרפ"ט