AloTech’ten Bulut Çağrı Merkezi

Türkiye'de bir ilke imza atan AloTech sistemi kullanıma açtı

Seda Nur Çınar sedac@interpromedya.com.tr


Büyük ölçekli şirketlerden küçük ve ortak ölçekli şirketlere kadar kullanımı ve önemi artan bulut teknolojilerin, çağrı merkezi altyapısı ve ses teknolojilerinde de kullanımı gittikçe yaygınlaşıyor. Bulut tabanlı çağrı merkezi sistemini tüketicilere sunduğu yeni projesi ile AloTech, hızla büyüyen çağrı merkezi pazarında Türkiye’den sonra yurtdışına açılmayı hedefliyor.


2007’de ses teknolojileri alanında hizmet vermek amacıyla kurulan AloTech’in kurulduğu günden bu yana farklı projeler geliştirdiğini belirten AloTech’in CTO’su İdris Avcı, Türkiye’de ilk ve tek olduğunu vurguladığı yeni projeleri bulut tabanlı çağrı merkezi sistemlerini ‘çağrı merkezlerinin teknolojik ihtiyaçlarını bulut teknolojilerini kullanarak karşılamak üzere hazırlanan bir proje’ olarak tanımlıyor.


KOSGEB desteği alan proje 2009’da başarıyla tamamlanmış. Avcı’nın bu projeyi ilk ve tek olarak tanımlamasının nedeni ise bazı şirketlerin bulut tabanlı çağrı merkezi çözümleri adı altında eski konvansiyonel çağrı merkezi sistemleri bulut tabanlı çağrı sistemlerine dönüştürmesi. Dünyada çok az rakibimiz var diyen Avcı, AloTech’in konvansiyonel sistemi buluta dönüştürmediğini sıfırdan bulut tabanlı yazılımlar kullandıklarını vurguladı.


Hızlı kurulum, kullandığın kadar öde.


Avcı şöyle devam ediyor: “Konvansiyonel çağrı merkezi sistemlerinde donanım ve yazılımı alıp kendi lokasyonunuzda kurarak çalıştırıyorsunuz. Bulut tabanlı çağrı merkezi sisteminde ise herhangi bir kurulum yapmanız gerekmiyor. İnternet üzerinden kullandığınız tüm servisler gibi
sisteme kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapıp telefon numaranızı yönlendirdikten sonra hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Veri merkezinize bağlantılar kurmanıza, yeni donanımlar almanıza gerek yok. Ayrıca kullandıkça öde modeli sunuyoruz. Bir çağrı merkezi sistemi kurduğunuzda belirli bir kapasite satın alıyorsunuz ve bu kapasiteyi kullanmasanız da ücretini ödüyorsunuz. Bizim sistemimizde ise kullandığınız kapasite kadar ödeme yapıyorsunuz.


Bulut teknolojilerin diğer hizmetlerden temel farkı budur; ihtiyacınız kadar kullanır, o hizmetin ücretini ödersiniz. Hızlı başlangıç ve kullandığın kadar öde dışında bir başka avantajı ise internet olan herhangi bir yerden bu sistemi kullanabilirsiniz. Yeni bir şube açtığınızda ya da müşteri temsilciniz evdeyken mevcut hesabıyla sisteme giriş yaparak sistemi fazladan kurulum yapmadan kullanabilir. Dolayısıyla yeni kurulan ya da proje bazlı çalışan şirketler için konvansiyonel çağrı merkezi sistemlerine göre çok daha uygun bir sistem.”

Bulut tabanlı çağrı merkezi sisteminin yazılımları google app engine üzerinde yazılıyor ve çağrı merkezlerinin ihtiyaç duyduğu her türlü teknoloji bu sistemde bulunuyor. Gelen çağrılar için sesli yanıt sistemi, kuyruklama, ses kaydı seçeneği var. Giden çağrılar için ise kampanya yönetimi, otomatik arama başlatma modülü, yine CTI gibi teknolojiler kullanılabiliyor.

Bilgi için:

İdris AVCI

CTO

idris.avci@alo-tech.com

+90 532 657 2081

+90 212 281 4902